Judogi białe i niebieskie od stycznia 2011 obowiązują wszystkich

forum.pngNowa uchwała Zarządu PZJudo o treści: „ Na zawodach krajowych rozgrywanych we wszystkich kategoriach wiekowych od 01 stycznia 2012 r. obowiązują judogi białe i niebieskie.” (http://new.pzjudo.pl/aktualnosci/2/1,,20/)

W chwili obecnej (bo do końca roku może się to zmienić) jest ona sprzeczna z innym – większym i starszym owocem uchwały PZJ – Regulaminem sportowym PZJudo; rozdział 12 punkt 11. „Posiadają ubiór zgodny z przepisami walki (za prawidłowość ubioru odpowiada kierownik ekipy).W zawodach seniorów i seniorek obowiązuje stosowanie judogi w kolorze niebieskim i białym.” ( http://pzjudo.pl/docs/reg/12.pdf )

A tak z boku patrząc – ktoś zrobił dobry interes… będą szły setki niebieskich judog. Czy to wynik lobbingu, czy może racjonalnych argumentów i dogłębnych rozważań?
Dzięki tej uchwale także sponsorzy PZJ zyskają sponsorów, którymi staną się z przymusu zawodnicy młodszych grup wiekowych.
Zawsze można tłumaczyć, że to dla dobra sportu, aby unikać pomyłek, bo łatwiejsza analiza wideo, dłuższa eksploatacja sprzętu itp. dyrdymały… ale tak naprawdę to są to ciężkie pieniądze jakie popłyną w stronę sprzedawców (bardzo uśredniając 500 zł / zawodnika).
Z grubsza dla zawodnika jest to budżet na 2-3 wyjazdy na duże zawody (przejazd, nocleg, wyżywienie), albo roczna składka klubowa , albo… (niech każdy wstawi to uważa za słuszne i potrzebne), bo białą judogę każdy już ma.

Pewnie można tyle samo argumentów „za” jak i „przeciw” albo „za a nawet przeciw” przywołać ale czy to jest naprawdę niezbędne ?
Chciałoby się zacytować Klasyka „…nie idźcie tą drogą…” bo jak już wszyscy się uzbroją w nowe, niebieskie judogi to można kolejną uchwałę… (może tym razem klapki albo napoje?)

Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie?
Jak kwestia „niebieska” wygląda w innych krajach?

Posted Under
Bez kategorii

15 thoughts on “Judogi białe i niebieskie od stycznia 2011 obowiązują wszystkich

 1. Sprawa jest prosta – mamy za dużo chętnych ćwiczących i każdy dodatkowy powód aby ograniczyć liczbę chętnych jest dobry… Przy okazji może coś skapnie od „oficjalnych dystybutorów” sprzętu…

  1. ale po co się podniecać, póki co PZJudo nie organizuje żadnych zawodów krajowych dzieci więc w dzieciach to nie będzie obowiązywać. Jak będzie dawać kasę na zawody to może będzie w tej kategorii coś wymagać. Przykład: licencje, na tegorocznym turnieju rankingowym młodzików w Suchym Lesie, nie były wymagane, ponieważ jak się wyrażono (i bardzo słusznie) PZJudo nic a nic nie pomaga im w organizacji tego turnieju, więc oni nie będą sprawdzać licencji. A tak na marginesie około 80-90 % dzieci nie tylko nie ma dwóch judog, ale jeszcze ta jedna to żadna plecionka tylko bawełniaczka. Założę się,że to dotyczy starszych grup wiekowych, bo w dzieciach nikt sobie tym nie będzie zawracał glowy. Słyszał ktoś o licencjach zawodniczych w dzieciach, które wyrabia wiodący w regionie OZ ? Czy są one sprawdzane? A również jest taki przepis. W jednym się zgadzam: jest to wynik lobbingu firm odzieżowych dla których ogromnie zwiększy do dochody z judo. Jeżeli będzie z tego duży gratis dla związku to super, jeżeli nie, to będzie znaczyło,że może ktoś tym gratisem się zaopiekował. Ale to tylko dywagacje.

   1. To po co wymyślać martwe przepisy dodatkowo niezgodne z tym, co sami (PZJudo) wcześniej ustalili (Rregulamin) ? O licencjach dla dzieci słyszałem – znam sporo dzieciaków co je wyrabia – nie są sprawdzane to fakt ale badania okresowe również. Wiem, ze zawody dzieci mają swoją specyfikę ale uważam że zarząd jeżeli chce szukać sponsorów to nie w gronie tych, którzy ćwiczą nawet gdyby z tego miał być duży gratis dla związku.

 2. Czy ktoś coś nowego wie w tej sprawie?

  Warto uświadomić władzom PZJ, że kilkuset rodziców będzie zmuszonych wydać po kilkaset złotych już w kwietniu na MP młodzików!!!
  Jeszcze jest czas na wycofanie tej uchwały zarządu, która i tak jest niezgodna z aktualnie obowiązującym regulaminem!

  Podobnie co do zgodności z regulaminem wygląda majstrowanie przy zawodach grup wiekowych U15(zwłaszcza MP) oraz U17, U20 – „w drugim półroczu 2012 odbywają się bez najstarszych roczników”.Chyba więc najwyższa pora na aktualizację „konstytucji”.

 3. To jest strzał w kolano dla polskiego judo, w całej tej sprawie chodzi tylko o nabicie kasy sprzedającym judogi, chciałbym się mylić w swoich przypuszczeniach,że „ktoś” ze związku ma w tym jakiś interes, ale myślę,że tak właśnie jest.Co roku coraz mniej osób chce trenować judo, często są to dzieciaki z biednych rodzin, które nie stać nie tylko na kupno chociaż jednej judogi, ale nawet na płacenie składek, w małych klubach, w UKS-ach, te ubogie dzieciaki są często zwalniane nawet z płacenia składek, bo w przeciwnym razie zrezygnowałyby z trenowania, bo ich po prostu nie stać.A nam zarząd proponuje, ciekawe po co, obowiązek startu w dwóch judogach. Co to zmieni?Czy poprawi jakość polskiego judo?Czy podniesie poziom sportowy? Czy poprawi organizację pracy i logistykę w PZJudo? Nie, po prostu znacznie pomniejszy nam ilość trenujących.Zarząd wprowadził nowy przepis nie uchylając dotychczas obowiązującego, nie zmieniając Regulaminu Sportowego zatwierdzonego przez Kongres,a więc władzę wyższą, nie konsultując swojego wniosku ze środowiskiem. A kto tu jest dla kogo? Może niech zarząd pomyśli jak zorganizować pieniądze dla związku, których od początku kadencji tego zarządu zawsze brakuje, może niech poszuka sponsorów? Pole do działania jest duże,tylko trzeba się zabrać do roboty, a nie myśleć tylko o tym jakby tu jeszcze dokuczyć środowisku i nie liczyć się z niczyją opinią.NIE ZGADZAJMY SIĘ NA STARTY W JUDOGACH BIAŁYCH I NIEBIESKICH W INNYCH GRUPACH NIŻ SENIORZY!!! Zarząd nie może nas do tego zmusic! W przeciwnym razie polskie judo wkrótce zniknie z mapy polskiego sportu, do czego najwyraźniej dąży obecny zarząd PZJudo.

  1. Trzeba wyjść w białych judogach (symbolu, którego nikt nam nie zabroni), jeżeli wszyscy tak zrobią po prostu wygramy z betonem !!!

 4. Wazzari z pewnością chodzi ci o zdanie „w drugim półroczu 2012 odbywają się bez najstarszych roczników”.
  Tu chodzi akurat o rocznik 97.
  Ale nie rozumiem tylko dlaczego w drugim połroczu.
  97 odchodzi już w grudniu.
  Na temat sprawy uważam że TO JEDNA WIELKA PARODIA I POLSKIE JUDO CHYBA UWAŻA ŻE JUŻ NIE POTRZEBA NAM NOWYCH ZAWODNIKÓW.
  Wedlug mnie coś takiego nie powinno mieć miejsca.

 5. Czy w zawodach organizowanych przez okręgowe związki np. Mistrzostwa Śląska jest wymagana niebieska judoga ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *