Kilka kamyczków do ogródka PZJudo

W PZJudo w obecnej chwili trwają prace nad zmianą ledwo co zmienionego regulaminu zmiany bar klubowych, proponuje Związkowi zastanowić się nad kilkoma rozwiązaniami:

 • Kwestie rozliczeń pomiędzy klubem a zawodnikiem zostawić w gestii klubów. Kluby powinny zawierać z zawodnikami umowy – kontrakty, gdzie będą ujęte wszystkie kwestie odnośnie wzajemnych rozliczeń. Ewentualne spory pomiędzy klubem a zawodnikiem w powyższych sprawach zgodnie z polskim prawodawstwem powinny rozstrzygać Sądy.
 • PZJudo może na wniosek stron i za ich zgodą wystąpić jako mediator w kwestiach spornych. Jeżeli nie dojdzie do ugody i tak sprawa trafi do Sądu.
 • PZJudo w związku ze zmianą barw klubowych pobiera opłatę za wydanie nowej licencji zawodniczej od klubu przejmującego zawodnika, w przypadku zawodnika nie zrzeszonego od zawodnika.

Powyższe rozwiązanie powoduje ze PZJudo nie wikła się bez potrzeby w spory finansowe pomiędzy zawodnikiem a klubem. Nie wystawia bez potrzeby na szwank swojego autorytetu. Ponadto wiele klubów ma już zawarte lub zawiera z zawodnikami umowy – kontrakty, w których zapisy mogą być sprzeczne z zapisami wynikającymi z regulaminu PZJudo. Rodzice w szczególności dzieci małoletnich nie mają świadomości, ze te kwestie są regulowane podwójnie raz przez klub drugi raz przez PZJudo, gdzie zapisy nie są tożsame..

Może ktoś ma jeszcze inne pomysły. Pomóżmy PZJudo napisać taki regulamin aby był zgodny z prawem zabezpieczał interesy wszystkich Stron i nie musiał być co chwilę zmieniany. „Bo jak nie my – to kto?”.

Roman Kurtyka

3 thoughts on “Kilka kamyczków do ogródka PZJudo

 1. Witam Wszystkich zainteresowanych.
  Obserwuję od 10 lat Polskie Judo (Syn trenuje ,są sukcesy)
  Przez ten czas, zjeździłem Polskę i kraje Europy….
  Wydałem naprawdę dużo pieniędzy…..
  Przez te 10 lat, od klubu dostałem ok. 2000plz. w postaci zniżek na obóz…
  Płacąc co miesiąc pensję klubowi, startowe,judogi, przejazdy,odżywki, fizjoterapeutów, hotele,wyżywienie +własny czas…chcąc zmienić barwy klubowe z powodu braku dalszego rozwoju-
  Pytam….
  ZA CO MAM PŁACIĆ!!!!!!! ZA CO!!!!!! LUDZIE!!!!!
  Tyle….
  Pozdrawiam

 2. czy pzjudo celowo blokuje pokazywanie list zawodników z zawodów a wyniki publikuje z kilkunastogodzinnym opóźnieniem czy po prostu takie dziadostwo wyszło bo wyszło ??

 3. Panie Janie w pełni podzielam Pan opinię. Kluby swoją działalność opierają między innymi o składki członkowskie, dotacje (i to wcale nie małe) oraz sponsoring. Trenerzy za swoją pracę pobierają wynagrodzenie. Szczerze wątpię, aby któryś z prezesów utrzymywał klub ze swoich prywatnych pieniędzy. Znając życie raczej wyciągają z klubu ile się da. Oczywiście od reguły są wyjątki. Nie mniej uważam ze wszelkie sprawy finansowe pomiędzy klubem, a zawodnikiem powinny być regulowane wzajemnymi umowami. Każda ze Stron wie czego może się spodziewać. Jeżeli klub nie spełnia oczekiwań rodziców czy też zawodnika, po wygaśnięciu umowy każda ze stron ma prawo iść swoją drogą. Nie porozumieniem dla mnie jest regulowanie tych spraw przez PZJudo. Przykładem ostatnie regulacje, według starego regulaminu za przejęcie zawodnika nowy klub w przypadku juniora płacił dotychczasowemu klubowi kwotę 300,00 zł, Obecnie po zmianach dokonanych w nowym regulaminie na wniosek kilku klubów (których przedstawiciele znaleźli się w zarządzie PZJudo) kwotę tę określono na 10 000,00 zł. W obecnej chwili PZJudo jako monopolista może np. jutro na wniosek kilku członków Zarządu PZjudo określić tę kwotę przykładowa na 50 000, 00, a czemu nie przecież Związkowi wszystko wolno. A wszystko po to, aby zablokować zawodnikom przejście do innych klubów. W ten sposób PZJudo swoją decyzją uczynił z zawodników „sportowych niewolników”. Niestety póki co „polskie judo” nie jest dla zawodników dyscypliną dochodową, aby taką kwotę uiścić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *