Nastula / Wroński – porażka sportu !

Dwaj wybitni sportowcy, medalści olimpijscy staną do walki… ? Nie, będą się bić i lać po twarzach !!! Czy takich ich chcemy oglądać ? Panowie lekko wiekowi, nasi Mistrzowie czy nie powinni mieć zapewnioną godziwą emeryturę, stanowiska w federacjach krajowych czy światowych abyśmy nie musieli oglądać ich w tych żenujących pseudo-sportowych spektaklach. Potrafię jeszcze zrozmieć młodego Mistrza który wygrywa wszystko i chce sprawdzić się w czymś nowym. Potrzebuje nowych wyzwań ! Całe te MMA czy KSW to dzisiejsze Igrzyska Gladiatorów nikt nie pisze ile rocznie z tych gladiatorów staje się kalekami. To nie jest sport ! Tylko rozrywka dla ogłupiałych mas. Czy tak mają kończyć wybitni sportowcy ? Nie będę tego oglądał !

Posted Under
Bez kategorii
Tagged

36 thoughts on “Nastula / Wroński – porażka sportu !

 1. Znam osobiście Wrońskiego i wcale się Mu nie dziwię.
  Sporty takie jak Judo, Zapasy i jeszcze parę innych nie dają możliwości godnego życia jako zawodnika tych dyscyplin. Spytacie dlaczego to odpowiem popatrzcie ile ludzi (kibiców) jest gotowych zapłacić pieniądze za oglądanie gali KSW lub MMA a ilu kibiców gromadzą zawody nawet na najwyższym poziomie (Turniej Warszawski)? To jest odpowiedz tam gdzie są pieniądze a co za tym idzie zainteresowanie kibiców, mediów, sponsorów tam będą występować sportowcy. Popatrzcie na Japonię to tam są najlepsze gale gdzie organizatorzy zapraszają wielkich mistrzów sportów walki i przyjmują ich z wielkimi atencjami a u nas w kraju pisze się jak wyżej. Ja będę tę walkę oglądał i wręcz czekam na nią z wielką ciekawością i szacunkiem dla obu MISTRZÓW!!

 2. Szanowny Pretorianinie,

  Każdy z nas robi to co lubi i na co ma ochotę. Jeden- dawny mistrz , choćby był po czterdziestce, będzie nadal czuł adrenalinę, stawiał sobie sportowe lub około-sportowe wyzwania i próbował je realizować- z różnym skutkiem.
  Inny – dawny mistrz, będąc także po czterdziestce będzie już tylko odcinał kupony dawnej sławy. Każdy robi to co chce! Chyba zgodzisz się ze mną?

  Jeden będzie oglądał zmagania dawnych mistrzów – dziś podstarzałych gwiazdorów MMA, z zaciekawieniem, ktoś inny z obrzydzeniem przełączy pilotem na inny program nie ruszając się z fotela. Obaj będą mieli rację.

  Ktoś będzie nadal dbał o swoją kondycję, wygląd- wejdzie czasem na matę, pogra w piłkę, popływa na basenie, jeśli będzie na tyle dobry to wystąpi na zawodach weteranów , gali MMA- inny widząc takiego biegającego wieczorem po boisku, przewracającego się na macie, uderzającego worek- popuka się w głowę.
  Wiadomo- czasu się nie oszuka- ale jednemu będzie przeszkadzać pojawiający się brzuch- i będzie starał się nadal utrzymywać ( z wielkim już wysiłkiem) dawny wygląd i chwała mu za to- ktoś inny będzie czuł się dobrze wyglądając jak utuczona świnka- pomijam aspekt estetyczny.. Komuś będzie przeszkadzała zadyszka po minucie randori z młodszym kolegą z maty- inny uzna , że zadyszka po wejściu schodami na pierwsze piętro to normalka.

  Pretorianinie, piszesz, że ta walka to porażka sportu. Mocne słowa. Ja się jednak z tym nie zgadzam, ale pewnie wielu nie zgodzi się ze mną. Sport jak wiesz, to Igrzyska Olimpijskie ale także i rozgrywki dziecięce. To elity seniorskie i młodzicy- początkujący adepci. Sport to także widowisko-
  I jeśli P Nastuli i A Wrońskiemu udział w takim widowisku , a choćby jednemu widzowi na świecie obejrzenie tej walki sprawi przyjemność- to oni wszyscy mają rację.
  Prawem kaduka odbierasz im prawo do stania się starzejącymi się gladiatorami… Prawem kaduka ja im to nadaję: Ave Cesar- Morituri te salutant – idący na śmierć cię pozdrawiaja! Pozdrawiaja nas. Bo tak chcą. Nam pozostaje to uszanować. Nie musi sie podobać i nie musimy tego ogladać. Ale nie wieszczmy porażki sportu.

  Pozdrawiam

 3. Przeczytałem jeszcze raz Twój tekst Pretorinin.
  Właściwie to wypadałoby żebyś przeprosił całą masę ludzi za stwierdzenie że to rozrywka dla …… mas. Na galach KSW i MMA są różni ludzie a jakbyś oglądał te gale a może na nich bywał to byś wiedział że na widowni są mistrzowie różnych dyscyplin sportu, politycy, celebryci itp. i tak lekko ich wszystkich obrazić oj brzydko.

  1. Parę wiadomości bo może nie każdy wie na czym ten cyrk polega. Do niedawna w Ameryce odbywały się gale WW, ale to było wyreżyserowane show i nikomu nic wielkiego się nie działo. To było jednak mało i zdecydowano się najpierw na K1 i inne odmiany MMA. Tylko te show odbywa się naprawdę i lecą szczęki, a zawodnicy trafiają do szpitala (młodzi judocy też). To jest sport ?? – bicie leżącego „obuchem” po głowie, aż odleci !! Normalna „ulica” tylko na scenie ! Zobaczymy jak długo i ilu będzie musiało zejść aby ten cyrk zamnknęli. Co do tego czy Nastula by się bił mając posadę dyrektora w EJU czy IJF oraz duże dochody to szczerze watpię. Nie miał bym nic przeciw jakby to była konfrontacja Judo i Zapasów bez lania się po twarzach w przyborówkach (tak samo jak z ręcznikem zawiniętym na pięść). Rozumiem też sporty kopane i boks w żadnym z tych sportów powtarzam sportów !! Nikt nikogo nie kopie i nie wali kantem rękawicy w głowę (często w potylicę) w pozycji leżącej !!! A to czy ci czy tamci przychodzę to oglądać świadczy o tych co patrzą ! Wystarczy wyjść na ulicę i zobaczyć ilu jest gapiów jak jeden menel bije się z drugim przed budką z piwem !! Piszcie co Wy o tym myślicie i czy chcielibyście aby Wasze dzieci tak się biły !!!! Brak prawa w Polsce dopuszcza takie Rzymskie Igrzyska !!!! Jakby można było zabijać na ringu to też by się znalazła telewizja co by to pokazywała, a całe mnóstwo by to ogladało ! Ale czy to by było ludzkie i normalne ?

 4. Niestety ale to Pretorian ma rację , MMA to rozrywka taka jak inne ani lepsza ani gorsza ,tworzą ją jednak ludzie ,których motywacja jest skrajnie różna – prawdziwi mistrzowie jak Khalidow, sfrustrowani koksiarze jak Pudzian i ci co mają szansę zarobić trochę grosza , którego nigdy nie dostali w swoich dyscyplinach – Nastula , Wroński… smutne , że wrzuca się ich do tego samego wora pseudo sportu z takim zerem jak nasz czołowy siłacz.

 5. Jestem Fanem Pawła Nastuli a i Pana Wrońskiego szanuje za osiagniecia na Olimpiadzie . Mysle tez ,że samo MMA moze byc jako cos na poziomie Pudzian i inni , ale równiez nie mogę nie poprzeć Pretoriana. Tak wybitni sportowcy – osobistosci jak ww nie są w odpowiedni sposób „zagospodarowani” – troche odpowiednik Małysza który jezdzi samochodem po pustyni :) zamiast pomagac rozwijac swoja dyscypline sportu . Moim zdaniem szkoda że Paweł nie jest oficjelem polskiego Judo – na etacie oczywiscie . a gdyby chciał jako oficjel Judo dołozyc np Pudzianowi na ringu MMA , heheh czemu nie , ale nie dla pieniedzy , tylko tak z czystej fantazji .pozdrawiam wszystkich sympatyków judo

 6. Szanuje Pawła i Pana Wrońskiego, staram się szanować każdego, ale odnośnie MMA popieram Pretoriana.

  Moim zdaniem MMA jest brutalnym widowiskiem. Sztuka walki nie uczy kopać leżącego, uczy służyć ludziom i bronic słabszych.

 7. Peretorian, jesteś zwykłym ignorantem. Tylko wydaje Ci się, że wiesz coś o mma, bo o judo to może coś wiesz. Ale na pewno nie wiesz co to dusza wojownika…

  1. Może się mylę Krulik ? Może w MMA nie leje się po głowie leżącego ! Dziewięć lat judo, pięć lat boksu potem powrót na tatami coś chyba wiem o MMA. Moim zdaniem MMA i pochodne to nie sport tylko cyrk ! Nie znam żadnego Mistrza Boksu który by w tym cyrku brał udział. Z Judo to tyko Yoshida i Ishii (tylko Japonia) i nasz Mistrz Nastula. Chcesz powiedzieć Krulik że w Boksie i Judo nie ma zawodników z Duszą Wojownika ? Najwyższa pora nazwać rzeczy po imieniu ! MMA i KSW to widowisko nie mające nic wspólnego ze sportem i zasadami w nim obowiązującymi czyli fair play, doping itd. Nie mam nic przeciw sportom kopanym, grapling, BJJ ale nie mogę patrzeć jak jeden zawodnik leje drugiego kantem rękawicy w tył głowy bo wiem Krulik jak potem się czuje ten lany i co może za kilka lat z nim być !! Pozdrawiam i udanego show, oby żadnemu z nich nic poważnego się nie stało !

   1. No jednak chyba mało
    Żaden pięściarz nie ma czego szukać w mma czy ksw gdybyś się trochę interesował to byś wiedział. Zawodnicy Judo startują w mma i ksw z bardzo dużymi sukcesami nasze podwórko to Antoni Chmielewski. Na galach są niezbyt chętnie zapraszani z powodu efektywnego wygrywania walk (dźwignie, duszenia) a nie efektownego kończenia walk czyli tego co Tobie Pretorian się nie podoba. Na większości pojedynków w których biorą udział zawodnicy Judo pokazują wyższość swojej dyscypliny nad innymi bez potrzeby uderzania leżącego. Jeżeli chodzi o zasady to polecam zapoznać się z regulaminami poszczególnych organizacji. A jeżeli chodzi o zasady fair play to raczej nie zabierałbym głosu bo wystarczy popatrzyć na zawody Judo i gdzie jest fair play kiedy sędzia jawnie się myli (też człowiek) a zawodnik niesłusznie wygrywający się cieszy razem ze swoim wspaniałym trenerem !!!

    1. Zasada uderzeń w pozycji leżącej dyskwalifikuje te wszystkie formy walki jako sport !!!!!! Do tego brak kontroli dopingowej uczestników mówi sam za siebie !!! Ciekawe co powiesz chłopakowi który tak się nasłuchał o tym KSW i spróbował, a po ostatniej walce ma szczenkę połamaną i chodzi podrutowany. Super, co ! Ktoś w sporcie od wielu lat dba o bezpeczeństwo startujących, badane i testowne są rękawice do uderzania na głowę, nie walczy się w przyborówkach !! Dla amatorów są kaski ! W MMA i KSW liczy się tylko kasa i to kasa promotorów, a zawodnicy no cóż dziś ten jutro tamten.

     1. Widzisz Pretorian z Tobą tak właśnie jest
      Jedyny i jedynie słuszny pogląd jak już raz coś napiszesz to jeżeli argumenty są niewygodne to je omijasz a nie odpowiadasz. Piszesz o połamanej szczęce a co odpowiesz na uraz kręgosłupa i wózek inwalidzki (wypadek na zawodach Judo). Wypadki są częścią naszego życia wg Twojej interpretacji jazda samochodem (patrz Kubica) skoki narciarskie, żużel, katamaraning itp. to nie sporty tylko zabawa dla mas głupawych na dodatek.

     2. Kibic, łatwo jest kibicować ! Widać nie wiesz co to zebrać w czasie walki z 10/20 bomb. Noc jak uda Ci się usnąć (żart), nie uda się ! spędzisz z głową w wiadrze z lodem. Kibic chciałbyś aby Twoje dziecko walczyło w tej formule. Bez kontroli ! Młodość szybko ucieka, a potem co ? Na nowo sylabowanie i zacinanie ! Ja wybrałem judo dla mojego dziecka właśnie dla tego że nie ma w nim uderzeń na głowę. Poczytaj proszę trochę o filozofi judo i jego twórcy ! A potem popatrz na to wszystko, a zobaczysz po co ktoś to wszystko robi i jaki ma cel. Im judocy są potrzebni bo bez naszych to byłby tylko kolejny kopany obwoźny cyrk. Otwórz oczy w MMA i KSW nie ma nic oprócz maszyny do robienia kasy, ale dla promotorów bo ochłapy dostają zawodnicy !!

     3. I znowu nie na temat
      Pretorian czy Ty jesteś politykiem???
      Podpisuję się kibuc bo w moim wieku to pozostało mi tylko kibicowanie sport który uprawiałem (z sukcesami)jest zbyt extremalny żeby go uprawiać w moim wieku. Tak dziwnie się składa że dosyć dużo czytałem na temat filozofii Judo może i Ty mógłbyś się czegoś ode mnie dowiedzieć ! Moje dzieci też trenują Judo i dlatego czytam to co tutaj jest napisane dlatego też przeczytałem dosyć dużo na temat Judo i to tekstów źródłowych (mam rodzinę w Japonii) a jeżeli chcesz podyskutować na ile ta filozofia przekazywana jest w klubach zawodnikom to tutaj jest za mało miejsca na to.
      Może byś odpowiedział na to co napisałem o zasadzie fair play na zawodach Judo ??? To podobno też mieści się w filozofii tego sportu.

     4. Człowiek uczy się całe życie. Zapewne i ja mogę wiele nauczyć się od Ciebie. Na zadane pytanie odpowiadam ! Temat arbitrów w judo jest jak rzeka: z jednej stony mizerne gaże co powoduje że jest coraz mniej chętnych, a z drugiej coraz starsi sędziowie. Błędy o ile nie celowe no cóż zdarzają się wszędzie. Dobrze że elektronika wkracza na tatami ! Kamery i możliwość powtórek. Mam nadzieję że niedługo i na zawodach dzieci taki sprzęt będzie ! Bo one najbardziej te niesprawiedliwe przegrane przeżywają !! Wracając do głównego tematu. Mnie osobiście nie rajcuje jak jeden facet siedzi okrakiem na drugim i wali go w łeb tzw. młotem. Bo wiem co się dzieje w głowie tego leżącego i nie jest to śmieszne, a od tragedii dzieli ich cieniutka ścianka !! I nie chciałbym aby to spotkało choć jednego judokę. Pozdrawiam.

     5. Pretorian odpowiadaj na pytania!!!
      Pytałem nie o sędziów i sędziowanie tylko o zachowanie fair play zawodnika i trenera i nie chodzi tu o zawody dla dzieci!!!
      Zadałeś temat „Nastula / Wroński – porażka sportu !” a dyskutujesz na temat formuły mma wydaje mi się że bardzo daleko odbiegłeś od tematu który sam zapodałeś. Akurat obaj Panowie w sporcie osiągnęli wszystko i jeżeli decydują się na taką formę konfrontacji swoich sportów to może jest to spowodowane dalszą chęcią sprawdzenia się i innych w swoich sportach zrobili już wszystko. Może to PZJ powinien zaproponować formułę konfrontacji Judo z Zapasami, może Ty jako aktywista mogłeś coś wymyślić ??
      Podam przykład zapasów które wchodzą w takie rozwiązania jak zapasy plażowe, grapling, sumo amatorskie wszystko po to żeby przyciągnąć kibiców a co za tym idzie pieniądze.
      Mam prośbę: odpowiadaj na pytania i nie obrażaj ludzi których nie znasz.
      Jeżeli tego co napisałem nie zrozumiesz to trudno bo do tej pory to widać mało zrozumienia do tego co piszę z Twojej strony.

     6. Jak mam Ci odpowiedzieć na pytanie skoro nie wiem o jakiej konkretnie sytuacji piszesz. Często zawodnikowi wydaje się że to on rzucał, a z boku widać coś innego. To że zdarzają się tacy co się cieszą jak sędzia za nich wygrywa pojedynki, tacy też są ! No co mam odpowiedzieć ? Nie jest to Fair Play i jest to smutne ! Nie obrażam nikogo tylko stwierdzam fakty. Zobacz jak oceniła historia „publiczność” walk w Koloseum, a z tym utożsamia się obecne KSW ! np. Walki gladiatorów przekształcały się w masakry i mordy tysięcy ofiar, które ginęły dla dostarczenia rozrywki żądnej krwi widowni…..

 8. Tomek jesteś Judoką czy…no właśnie „czy” robi różnicę. Może wróć do korzeni i poczytaj historię Judo bo warto żeby tradycja nie zginęła….!!! mma zapożyczyła wszystko, śmieszą mnie ich nazwy dźwigni czy duszeń, to jakbym słuchał czarnych jak kaleczą standardy muzyki przerabiając je na swoja modłę yo yo itd…:(( Proszę Cię nie obrażaj ludzi bo przecież reprezentujesz Nas Wszystkich a robić możesz co chcesz nawet w mma….

  pozdrawiam Jacek

 9. Witam,

  Na początek mały quiz… Proszę wymienić uczestników ,ich bazowe sporty – jednej z pierwszych ( nie wiem czy pierwszej)– ale na pewno historycznej walki w formule zbliżonej do MMA? Dodam, że odpowiedź jest bardzo prosta.

  Podpowiem: Od niej wzięła się jedna z egzotycznych nazw technik, które tak śmieszą Jacka 45- dźwigni Ude-garami. jacku 45- do dzieła!

  Co o do mnie- to formułę Mixed Martial Arts zaliczam do sportów ekstremalnych. Takimi dyscyplinami dla mnie są także , aby daleko nie sięgać np.: skoki – Leć Adam, leć!!!!!!- narciarskie , czy żużel-Wreszcie Profesor Gollob zdobył Mistrzostwo Świata!!!!!!!!!!!!!. Brawo polski sport ekstremalny !!!!!!!!!!!!;)

  Szanowni Państwo- Nie chciałbym aby moje dziecko leżało na ringu i obrywało w głowę ( tu zgadzam się z Pretorianinem w całości) – nie chciałbym również aby siedziało okrakiem na przeciwniku w pozycji „dosiad” – niepełnej tate shiho gatame- (wybacz jacku 45)- nie chciałbym również aby w wyniku upadku na torze żużlowym leżało sparaliżowane do końca życia…. Lub po wieloletnim treningu skoczka-miało zwyrodniałe stawy – biodrowe, kolanowe i skokowe… No ale to takie moje chciejstwo… Jeśli dziecko będzie chciało pójść w ślady profesora JG, czy Orła z Wisły to cóż będę mógł uczynić?

  Jedyna różnicę dostrzegam w tym, że „nasze”ekstremalne dyscypliny są sportami niszowymi, podczas gdy MMA z tej niszy wyskoczyło- niczym Filip z konopi dla niektórych;)…
  Mogę jednak się założyć z każdym, iż urazowość w „naszej „ dyscyplinie – żużlu jest większa niźli w całym światowym cyrku MMA.

  Na koniec muszę- niestety- wrzucić kamyczek także do „naszego” ogródka… Chodzi o zawody w formule masters… Nie zauważyłem nigdzie informacji o konieczności posiadania badań lekarskich… Startuje się na własne ryzyko… Zapewne także trenuje się na własne ryzyko… Nie sądze aby wszyscy „powracajacy” udali się do lekarza sportowego na konsultacje… A niech tam..do lekarza rodzinnego… Mając na uwadze ostatni przypadek zatrzymania pracy serca podczas treningu, a w rezultacie kilka dni później śmierci –34 letniego japońskiego piłkarza – takie podejście wg mnie oczywiście, jest szalenie ekstremalne…

  Mam jednak nadzieję, że jeśli chodzi o ostatni wątek badań to się myle- jacku 45 proszę potwierdź, że się myle!

  Pozdrawiam

  Ps: Co do procesu przygotowań MMA to nigdzie nie widziałem, aby podczas treningu jeden z zawodników okładał drugiego pięściami w pozycji „dosia..”, przepraszam w niepełnym tate shiho gatame ;)

 10. Nie widzisz róznicy w wypadku na torze czy macie, a dopuszczalną !!! techniką dosiadu i młotkowym ciosem w tył głowy ? Myślisz czy ktoś z żużlowców by zaakceptował zawody gdzie można specjalnie wjeżdżać motorem w innego zawodnika !! Wypadki się zdarzają wszędzie ! Ale jak jakaś grupa ludzi ustali sobie że np. można skakać nogami po głowie !! To my musimy na to się godzić i ludzkim jest to oglądać ? Większość kupi chipsy i popcorn i poleci na to popatrzeć, ale ci co się na tym znają powinni twardo powiedzieć nie !!! I tak powinni zareagować panowie z Ministerstwa Sportu zakazując tych cyrków !

 11. Wspólnym mianownikiem ekstremalnych sportów jest – dopuszczalna zgoda i narażenie na na ryzyko. Reguły to sprawa drugorzedną. Ostatnio słyszałem o dwóch bardzo brzemiennych w skutkach wypadkach na torze żużlowym- ale zakazywanie uprawiania i rozgrywania zawodów w tej dyscyplinie uważałbym za sprzeczne z podstawowym prawem człowieka do wolności. W tym wolności wyboru.

 12. Rozumując tak jak Wy można dopuszczać morderstwo na ringu, czy nie tak ? Na pewno znajdzie się paru wariatów którzy się zgodzą na walkę na śmierć i życie i całe miliony które będą to chciały zobaczyć ! Reguły, a zdrowie zawodników !! Co jest ważniejsze ? Ciekawe co by sie stało jakby odpowiedzialność na ringu KSW czy MMA ponosiliby Organizatorzy ! Czy te reguły by były takie same ?? I dlaczego każdy z zawodników musi podpisać że w momęcie jakby coś zrzeka się roszczeń do Organizatora !! Wolność to nie anarchia, że każdy robi to co chce !

 13. I tu się mylisz szanowny Pretorianinie.
  To ekstremum, które nawet w ekstremalnych sportach nie przechodzi. Nie ma przyzwolenia na zabójstwo a tym bardziej morderstwo na oczach milionów na ringu, ani na żadnej innej sportowej arenie.
  Ekstremizmy są szalenie niebezpieczne. Nie tylko w sporcie , ale także w polityce, religii czy w życiu….
  Wolność to nie anarchia. Brawo! I dlatego w ringu jest zawsze sędzia, który w odpowiednim momencie przerywa walkę… A może cos mi umknęło?

 14. A ile razy potrzeba uderzyć w potylicę człowieka aby zabić ? Wiesz ? Co się stanie jak się zawodnik nie obudzi ? Ten cyrk u nas dopiero się rozkręca więc i prawdopodobieństwo zgonów na ringu będzie sukcesywnie wzrastać ! Sędzia jak sędzia może popełnić błąd ! Szczególnie że można bić siedząc z tyły na przeciwniku, wtedy nie widać oczu ani twarzy !! A na to w ringu patrzą sędziowie oceniając stan zawodnika. No i oczywiście zawodnik znokautowany w boksie osuwa się na ring ! W KSW czy MMA on już leży więc nie ma takiej możliwości oceny sytuacji jak w boksie czy karate. I dalej się mylę ?

 15. Pretorianin już w momencie kiedy porównałeś igrzyska starożytnego Rzymu z mma było wiadomo że wszelkimi sposobami będziesz bronił swojego zdania. Różnica między igrzyskami a mma jest taka że tam musieli walczyć a tutaj chcą walczyć.

 16. No cóż… Myślę, że dalej się mylisz. Nikt nie twierdzi, że otrzymywanie takich ciosów jest zdrowe… Ale życie w samym sobie jest niebezpieczne i niezdrowe, a co za tym idzie zawsze kończy się śmiercią. Jeśli dysponujesz statystykami odnoszącymi się do dużej ilości zgonów i urazów na ringu MMA to będę wdzięczny jeśli je zaprezentujesz. Wszędzie są wypadki.. i jak ktoś ma pecha to i w kościele może znaleźć się w pozycji „pod dosiadem”, czy otrzymać zdradziecka serię „strzałów” w potylicę…

 17. Problem jest większy że wszelkimi sposobami KSW i MMA próbuja zwabić do tego swojego schow młodych zawodników judo. Którzy nie dokońca zdają sobie sprawę z możliwych konsekwencji takiego startu. Bardzo się cieszę że jest ta dyskusja bo pozwoli młodym ludziom na ocenę ryzyka takiej walki za tysiąc złotych ! Pozdrawiam (wracam wieczorem)

 18. Judoczek czy aby dobrze zrozumiałeś co napisałem ??? Judo mnie nie śmieszy innaczej bym go nie nauczał tylko mma i dla mnie ude hishigi juji gatame to ude hishigi juji gatame a nie arm bar czy jak oni to nazwali…..robienie z mma sztuki podkreślam sztuki walki to absurd i tyle….A co do Mastersów masz rację ale jesteśmy już dużymi chłopcami i wiemy co robimy a już na pewno nie dla kasy…..!!!!

  pzdr Jacek

 19. Szanowny jacku 45,

  Pozwól, że powiem coś oczywistego… Słowo „ armbar”…. To angielski odpowiednik naszej dźwigni na staw łokciowy…. W anglojęzycznym judo ta nazwa funkcjonuje na równi z japońską… To tak jakby u nas zabronić używania słów dźwignia, duszenie czy trzymanie. Ale rozumiem, że uczysz judo a nie języków obcych…

  Co do mojego quizu to odpowiem tak: uczestnikami wspomnianej walki z 1951 roku!!!! Byli: jeden z prekursorów bjj Helio Gracie i znakomity judoka Masahiko Kimura ( jako zwolennik tradycji zapewne wiesz kim był Kimura)- wygrał Kimura zakładając przeciwnikowi Ude – garami i łamiąc mu ręke. Od tego czasu zawodnicy bjj używają zamiast Ude- garami nazwę kimura… Ładna nazwa? Prawda?

  Co do mastersów- oczywiście , że tak jak i ci z MMA, jesteście dorosłymi chłopcami. Tym samym potwierdzasz moje przypuszczenia i uzasadniasz to, że muszę judo weteranów- bez kontroli lekarskiej ( nie mylić z judo sportowym) postawić w jednym szeregu z innymi ekstremalnymi sportami walki takimi jak: Mixed Martial Arts,żużel, skoki narciarskie, rajd Paryż – Dakar i wiele, wiele innych ;-) .

  Pozdrawiam

 20. Zawody weteranów w judo to takie spotkanie dobrych starych znajomych (lub zawierających znajomość), którzy płacąc za to spotkanie, bawią się w przeciąganie liny na plaży…
  A tak na poważnie, judo weteranów napewno nie można porównywać do mma, bo tutaj nikt nie zamierza nikogo znokautować, ani tym bardziej uszkodzić.
  Pozdrawiam i życzę dalszej owocnej dyskusji (dobrze, że nasze poglądy tak bardzo się różnią, bo życie byłoby nudne).

 21. Szanowny Panie Oldboyu,

  być może nie wyrażałem się jasno? Obiecuję więc, ze teraz poprawię się!

  W żadnej ze swoich wypowiedzi nie stwierdziłem, że w zawodach judo weteranów ktoś kogoś chce znokautować, czy nie daj Boże celowo uszkodzić ;O) Wprost przeciwnie- uważam, że to fantastyczna idea i super zabawa!!!!!!!!!!!!! Aż do sędziwej starości;-)

  Zawarłem tylko tezę, iż rywalizacja sportowa osób w tym wieku , a może szczególnie w tym wieku winna odbywać za zgodą lekarza sportowego. Bez tego zgadzam się z Tobą, że jest to przeciąganie liny.

  Nie kieruje mną także troska o zdrowie biorących udział w zawodach weteranów, są bowiem dorosłymi ludźmi- chciałem tylko wykazać na potrzeby dyskusji o szkodliwości MMA, iż wobec powyższego judo weteranów jest tak samo ekstremalne ( czytaj. niebezpieczne) jak MMA, choć z innych powodów.

  Pozdrawiam

 22. Szanowny Panie Judoczek
  śledząc pana wypowiedzi dochodzę do wniosku, że jest pan silnie związany z jakąś grupą lekarzy sportowych…, badania dla weteranów judo są płatne…, co nie oznacza, że nikt z mastersów nie robi takowych badań, ja osobiście co pół roku przeprowadzam takowe badania (i znam wielu „staruszków”, którzy przechodzą kontrole lekarskie), tylko pytanie brzmi czy warto płacić, skoro „zawody” (spotkanie towarzyskie z przeciąganiem liny) mastersów odbywają się Polsce raz w roku?…
  Co do nokautowania…, nie twierdzę, że pan uważa, że w zawodach weteranów ktoś kogoś chce znokautować… ta wypowiedź odnosi się tylko i wyłącznie do porównania (stawiania w jednym szeregu) ekstremalnego sportu judo weteranów do mma.
  Podsumowując, nie można wnioskować, że jeżeli kontrola lekarska nie jest obowiązkowa to każdy ją „olewa”… Zdecydowana większość mastersów jest świadoma – więc badania lekarskie napewno przeprowadza…
  Pozdrawiam.

 23. Podsumowując tylko chciałbym napisać. Gwiazdy boksu zawodowego mają miliony na koncie i dlatego nie ma ich w tych walkach. Uważam też gdyby nasi Mistrzowie mięli parę milionów na kontach i posady w krajowych związkach to też by nie występowali w tych galach. W Europie pełno jest Mistrzów judo i jakoś ich nie ma w tej formule walk. Dlaczego ? Dlatego że mają zapewniony godziwy byt na miarę swoich osiągnięć. Dlatego uważam że ta walka jest porażką polskiego sportu ! Tak wybitni sportowcy powinni być poza zasięgiem finansowym promotorów MMA czy KSW. Tak to komentują inni http://budo.net.pl/viewtopic.php?t=73566 . Pozdrawiam.

 24. Szanowni panowie dyskutanci.
  Według mnie obraz tłukących się zawodników MMA jest obrzydliwy i wykraczający daleko poza tzw. dobry smak.Ilość tzw. kibiców tej naparzanki świadczy o tym, że ludzie w dalszym ciągu tkwią w epoce kamienia łupanego.Jest to problem tych którzy na to patrzą. Zawodników MMA mogę zrozumieć. Mają swoje motywacje. Różni-różne.Pana Pretoriana pragnę uspokoić. Co do urazów powstałych na skutek uderzeń leżącego w głowę, to nie są one tak groźne jak w pozycji stojąc. Największe spustoszenie w mózgu wywołane jest siłą bezwładności, która powstaje wtedy gdy głowa o nic się nie opiera, na niczym nie leży. Wówczas mózg po uderzeniu w głowę” obija „się o mózgoczaszkę co może od razu lub po jakimś czasie doprowadzić do nieodwracalnych czasem zmian. Zatem najgroźniejsze dla mózgu urazy powstają w boksie. W MMA urazy częściej dotyczą skóry, kości..itd.Co do Pawła Nastuli w dalszym ciągu jestem i będę jego fanem. A ludzie ..cóż. Niezmiennie łakną krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *