Obraz naszego judo i władz PZJudo !

Tak naprawdę nie wiem od czego tu zacząć. Tyle tego jest. Czekałem na zmiany, wstrzymywałem się od krytykanctwa, wierzyłem że mają jakiś plan, chcą dobrze, obserwowałem, rozmawiałem, wskazywałem nowe nurty, braki, pytałem, tłumaczyłem. I …mam dość pracy na rzecz Judo ! Wyleczono mnie. Sądziłem, że nam wszystkim leży na sercu dobro naszej dyscypliny! Lecz byłem w błędzie!

Zdecydowana większość tego gremium dba tylko o własne interesy! O własne kariery i rozkoszuje się swoimi 5 minutami. Wszelkie tak chucznie zapowiedziane zmiany się tak ślimaczą że to aż trudno w to uwierzyć! Tak prosta sprawa jak nowa, nowoczena strona PZJ do dziś jej nie ma, a to koszt około 2 tyś złotych i czas góra miesiąc! Nawet to przerasta obecne władze PZJ! Pozyskiwanie nowych źródeł finansowania Judo tak zapowiadane – nie istnieje ! Pogodzenie środowiska – totalna klapa, nawet próby nie było ! Do tego co rusz wpadki i potknięcia. Kalendarz na ostatnią chwilę i to jeszcze nie kompletny.

Składy kadr narodowych na 2016- nie ma w żadnej kategorii wiekowej! Szkolenie – nie istnieje! Bo przecież nie można nazwać szkoleniem tych zrywów. Brak planów i co najgorsze pomysłów jak to wszystko ogarnąć! Informacje na stronie PZJ nie informują lecz często zaskakują kluby, trenerów i samych zawodników. Wszystko zamieszczane jest za pięć dwunasta i z kapelusza!

Czy to taki problem ułożyć plan szkolenia do jednej imprezy w 2016 roku dla Juniora mł. czy Juniora? Czy problemem jest zamieszczenie Kadr dla tych grup wiekowych?

Seniorów z szansami na kwalifikacje do IO Rio jest tyle co kot napłakał więc to już żadna filozofia! Czas policzyć punkty zrobić mapkę startów i jeszcze spróbować. Przy czym jak nie bedzie wychodziło skorygować plany startowe i dać sobie spokój z 2016 Rio! Natomiast już teraz rozpisać plan na Tokio 2020 i tym się zająć! Bo czasu do Tokio jest już coraz mniej i może za chwilę być już za późno !

Druga sprawa to uzyskać w końcu ten upragniony cel – medal IO. Wszyscy dosłownie wszyscy mówią co trzeba zrobić, wiedzą jak! Mało tego uczestniczą od kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat w budowaniu tego sukcesu. Oczywiście w różnych układach , zarządach byli lub są przy tworzeniu tego dzieła i …… ? Nic, zero, nul jeśli chodzi o ten produkt finalny!

Udaje się czasami uzyskać znaczące wyniki w juniorach siłą rozpędu, pracą klubów, a potem klapa! To znaczy że system jest błędny i znawcy do niczego. Skoro pokolenie po pokoleniu marnujemy i nic z tego nie wynika !

Czekamy na diament a ja jestem przekonany że i tak nie potrafilibyśmy go wykorzystać! Bo młotkiem diamentów się nie szlifuje!

Czas na rewolucję ! Pomysł i realizację! Obecna władza Związku nie ma niczego co można by wykorzystać dla dobra naszej dyscypliny! Nie pomogą nam w niczym bo sami potrzebują pomocy ! Kompletne nieporozumienie tak można to określić! Ci co mają styczność ze Związkiem doskonale to wiedzą ! Możemy liczyć tylko sami na siebie! Jak długo Panowie i Panie z Zarządu będą ciągnąć tą farsę ! Czas na dymisję. Wstyd.

Może warto postawić na mlodych ambitnych! Tych którzy mają jakąś wizję, a przedewszystkim którym się chce!! Zatrudnić szkoleniowca na wysokim poziomie z krajów bylego Związku Radzieckiego? Są wśród nas młodzi ambitni działacze/ trenerzy jest nas bardzo dużo i to oni powinni być w strukturach PZJ bo tak naprawdę PZJ to właśnie te setki młodych klubów ! I to oni doskonale czują obecną sytuację w kraju. Odnajdują się w tym , pozyskują środki, szkolą i rozwijają się! Są otwarci na nowatorskie rozwiązania! Jedyne czego im brakuje na dziś ? To wiary że można razem w końcu odsunąć od władzy starą namenklaturę i wziąć stery we własne ręce! Jest Was tak wielu że wybory wygracie w cuglach ! Czego Wam życzę w 2016 roku!

Do dzieła Panowie Samurajowie !

Posted Under
Bez kategorii

13 thoughts on “Obraz naszego judo i władz PZJudo !

 1. Pretorianie, zaskakujesz mnie pozytywnie. Jest dużo racji w tym co piszesz.
  Niestety dzisiejszy świat wymaga od nas solidnego zaangażowania w pracy i transparentności w działaniu, bez tego nic nie osiągniemy nic i nic nie zbudujemy. Bez transparentności natomiast nie pozyskamy sojuszników i nie zbudujemy marki produktu jakim jest judo.

 2. Witam! Ma Pan racje Panie Rafale. Związek lekceważy zawodników trenerów i rodziców.Oczywiscie chodzi o grupę junior młodszy i junior. Nie ma planowania na co najmniej kwartał do przodu. wszystkie powołania podawane są na ostatnią chwile.Związek wychodzi z założenia że zawodnik musi czekac i cieszyć się że łaskawie związek go powoła.Nie ważny jest wiek zawodników i ich obowiązek szkolny.Wszystko jest na Huraaaa!!!

 3. A ja już nie wierzę…Mimo, ze dopiero co przekroczyłem czterdziestkę nie wierzę w zmiany w Polsce…I nie ważne czy to są władze związku sportowego, władze samorządowe, czy kraju. Polak jak się dostanie na „stołek” to myśli tylko jak najdłużej się tam utrzymać i jak najwięcej się „nachapać”. Mam nastolatka , mającego na koncie medal MP młodzików judo, który po kilku latach treningów…nie chce trenować judo…Dlaczego? Bo trener(mający dużo osiągnięć) myśli, że współczesny nastolatek będzie przychodził na ciężkie, monotonne treningi prowadzone tak samo jak 30 lat temu…brakuje innowacji, atmosfery tradycji judo, ZARAŻENIA PASJĄ…Jeżeli po sześciu latach treningów trzeba młodego człowieka zmuszać do pójścia na trening to czy to ma sens????
  I jeszcze moje spojrzenie na „młodych, ambitnych trenerów”-jak to widzę w swoim środowisku: robimy pokazy w przedszkolach i nakręcamy rodziców, im więcej zapisanych dzieci- tym więcej pieniędzy, do młodzika żadnych zobowiązań- to tylko zabawa, a jak jakiś zdolny wypłynie w wyższych kategoriach wiekowych…to lepsza reklama dla przedszkolaków… i biznes się kręci….

 4. wszystko bardzo trafne uwagi i te pretoriana i trafny wpis skorpiona i co ??
  – swiat sie kreci inaczej
  sama pasja i wola NIC sie nie zwojuje i jak na razie szans w takim trybie i systemie na zmiany nie ma
  -judo potrzebuje zmiany modulu (nie walki -bo to juz tyle razy bylo )-a organizacyjnej,uwolnienia interesow zawodnikow,szumu medialnego,bohaterow
  -a co jest -indywidualna dyscyplina sportu w ktorej zawodnicy traktowani sa jak masa ,zarzadzana w systemie hierarchiczno-wojskowym
  -o sprawach judo-trening sie nie wypowiem
  -ale judo i infrastruktura,marketing i wszystko co jest z tym zwiazane NIE moze byc zarzadzane przez „skostnialych judokow „-prosze tego nie traktowac jak jakies przytyk czy obelge-to okreslnik majacy ulatwic mi opis
  -tkwiacy na swoich piedestalach dzialacze, trenerzy (szkoda ze nie byli zawodnicy-ale oni sie gdzie pozaszywali -co jest zrozumiale ),majcy w swoich srodowiskach statut kultowy-boga lub polboga,przyzwyczajeni,ze bez ich kiwniecia palcem nie moze wydarzyc sie nic-a juz bron boze zeby gdzies jakis sukces mial miejsce bez ich „przyklejenia )-tu nie wiem czy to zazdrosc,strach ??-beda umiejetnie blokowac wszelkie (byc moze naiwne lub pozbawione podstaw) dzialania-a jesli juz sie ten sukces wydarzy i wlasnie bez ich udzialau to sie obraza na amen-czyli o jakies wspolpracy nie moze byc mowy
  smutne to i bolesne dostraczajace wiele gorczy zwlaszcza tym co takie proby podejmuja
  judocy sami jestescie problem-i chyba od tego trzeba zaczac a interpretacja tego co kano chcial przekazac wola o pomste do nieba

 5. Kolejna kompromitacja PZJudo czyli tzw. kadra narodowa na 2016 rok!! Czy naprawdę NIKT w PZJudo nie potrafi zrobić wykazu szkolonych zgodnie z rankingiem ?? Przykład juniorzy młodsi kategoria 46 – zawodnik z 1 miejsca w rankingu i 3 miejsca w kat. 50 – jest na 8 miejscu w KN !.Podobnie np. zawodnicy z 1 i 2 miejsca z kategorii 50 kg – nie mają zaszczytu być w kadrze w kat. 50 kg – po co komu ten ranking ?? Naprawdę szkoda mi tych młodych ludzi, którzy zakochali się w tym sporcie…

 6. Daj spokój z tą ” kadrą narodową” . Jaka kadra takie Polskie judo – trochę poniżej mułu . Już przy kategorii 46kg. przestałem czytać prosty przykład Pan Binek kadra narodowa 2016 kat. 46kg pozycja 7 , ten owy zawodnik w zeszłym tygodniu wygrał Mistrzostwa Śląska w kategorii 55kg!!! Ktoś nie umie , nie chce , szkoda mu czasu na dotarcie do prawdy a potem mamy dziwne nazwiska w jeszcze dziwniejszych kategoriach .

 7. Kadra narodowa to przepustka do startu w Pucharach Europy i nic więcej.
  Kolejność nie ma znaczenia, a jedynie obecność na liście.
  Proponuje zatem mniejsze emocje, zwłaszcza, że i tak kategoria 46 kg
  w juniorach młodszych jest dość specyficzna bo zazwyczaj na zawodach mocno przeplatana młodzikami.
  Taka specyfika rozwojowa dojrzewania fizycznego zawodników. Starszych roczników tam trudno uświadczyć poza rzeczywistymi wyjątkami(patrz rocznik 1999). Poza tym za pół roku zmiana.
  Natomiast sama dojrzałość do startu w Pucharach Europy to zupełnie inna kategoria, bo to też inna kategoria zawodów.

 8. Nie chodziło mi tylko o kategorie 46 – chciałem na przykładzie pokazać jakie są „niejasności” przy tworzeniu kadry.Zawodnicy, o których pisałem w poprzednim poście nie są już od dawna zawodnikami w kategorii 46 kg – startują w wyższych kategoriach: 50 lub 55 kg. Wspomniany przez SZOGUNA zawodnik wygrał WJO w kat. 50, startował również w PP w kat. 55 kg – to oczywiście wynika ze specyfiki rozwojowej, tylko czy nikt w PZJUDO tego nie wie ? Jedyną „rzeczą”, którą zawodnicy mogą „dostać” od PZJUDO jest powołanie do KN a te powołania są co najmniej „z kapelusza” żeby nie pisać, że są ustawiane pod konkretne kluby….

 9. Przyznaje, że jest bałagan, ale nie mam wrażenia że pomijani są zawodnicy którzy na to zasługują. Co do samych kategorii to sytuacja jest zwykle dynamiczna zwłaszcza w młodszych rocznikach, a ostatecznie w powołaniach na np Puchar Europy w Bielski-Białej, czy Puchar Europy we Wrocławiu (obecnie Gdyni) decydują konkretnie rankingi kategorii.
  Nie przykładam bym zatem wagi w pod która kategorią zawodnik został zgłoszony do kadry narodowej.

 10. MODERACJA WPISU.

  Drodzy miłośnicy judo, wasza dyskusja to tylko bicie piany, tylko tyle że sobie pogadacie, więcej czytajcie między wierszami.. Nikogo w związku tak naprawdę nie obchodzą żadne rankingi czy kadry. Chodzi tylko o trzymanie się przy władzy i korycie.Przykład dla Was: jesteście zainteresowani juniorami młodszymi to zobaczcie np ile lat trzyma się (***** MODERACJA *****),Ale Prezes Go nie rusza i nie ruszy bo dostanie od niego z 15-17 głosów na wyborach

  MODERACJA 15.03.2016
  Wpis wymoderowany przez K.Głaz
  Powód: Proszę nie obrażać innych. Jeżeli chce Pan/Pani takich słów i kontekstu używać to należy się podpisać z imienia i nazwiska.
  Żądamy od innych kultury, dobrego zachowania to dbajmy o to sami.

  Krzysztof Głaz

 11. Nie było moim zamiarem obrażanie kogokolwiek tylko stwierdzenie faktu, osoba o której piszę sama zamieszcza wpisy używając „nicka”. A pro po krytyki Prezesa to tajemnicą poliszynela jest to, że zależy mu tylko na sędziowaniu w Rio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *