PEJ U-20 we Wrocławiu – startuje 430 judoków z 24 krajów

Aż 430 judoczek i judoków z 24 krajów wystąpi w sobotę i niedzielę (21-22 lipca) w Pucharze Europy Juniorów U-20 we Wrocławiu. Polskę reprezentować będzie 85 zawodniczek i zawodników. Turniej odbędzie się w hali sportowej Orbita.

– Po raz impreza tej rangi rozegrana zostanie we Wrocławiu. Chcemy zagranicznym gościom pokazać piękne miasto, które tak znakomicie zaprezentowało się podczas piłkarskich mistrzostw Europy. W organizację PEJ włączyły się władze miejskie i marszałkowskie. Po mocno obsadzonym turnieju, z udziałem m.in. Kazachów, Francuzów, Niemców i Rosjan, zaplanowany jest camp szkoleniowy – powiedział prezes Polskiego Związku Judo Wiesław Błach.

Biało-czerwoni wystawiają liczną, bo aż 85-osobową reprezentację. W tym gronie jest m.in. Karolina Pieńkowska (52 kg, AZS UW Warszawa), która już przed dwoma laty w Bułgarii wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorek. Wtedy jeszcze startowała w wadze 48 kg.

– W polskiej kadrze jest po dwoje zawodników z rankingu, a także kolejni zgłaszani przez poszczególne kluby. Nasza drużyna narodowa dopiero się krystalizuje, pełny jej skład i możliwości ocenimy dopiero po startach we Wrocławiu oraz sierpniowych w Pradze i Berlinie. Pewne sukcesy już były w tym roku w PEJ, ale życzymy sobie aby były powtarzane, jak np. zwycięstwo Magdaleny Miller (57 kg) w Kijowie – powiedział dyrektor sportowy Polskiego Związku Judo Jarosław Wołowicz.

– Nie mamy tak silnej reprezentacji, jak przed rokiem gdy po brąz MEJ sięgali Halima Mohamed-Seghir (63 kg), Jakub Zarzeczny (90 kg) i Damian Nasiadko (+100 kg), ale liczymy na kilka osób. Mam na myśli m.in. wspomnianą Miller czy Aleksandrę Jabłońską (70 kg). Generalnie grupa kobieca wydaje się silniejsza od męskiej. Wcześniejsze imprezy były tzw. przedbiegami, teraz najważniejsze są te trzy zbliżające i wrześniowe MEJ w Chorwacji – dodał były trener reprezentacji kraju.

Przy okazji wrocławskiego PEJ U-20 Polski Związek Judo i Niemiecki Związek Judo po raz pierwszy w historii podejmuje współpracę szkoleniową na poziomie grupy wiekowej juniora. Zaraz po zawodach i międzynarodowym randori 14-osobowa kadra juniorów Niemiec, pod wodzą trenera Richarda Trautmanna (dwukrotny brązowy medalista olimpijski), pozostaje na tygodniową akcję szkoleniową razem z Polakami. Wspólne zajęcia będą miały miejsce w hali „Gem”.

Joanna Majdan: uwaga na najmłodszą

Miejsca na miejscach punktowanych i wypełnienie minimum na MEJ – to cel polskich judoczek w weekendowych (21-22 lipca) zawodach Pucharu Europy Juniorek U-20 we Wrocławiu. Trenerką kadry jest Joanna Majdan, a w pracy pomaga jej wicemistrzyni olimpijski z Atlanty, Aneta Szczepańska.

– Właśnie dziś, tj. w czwartek, kończymy zgrupowanie we Wrocławiu. Przyjechało na obóz 18 zawodniczek, ale kontuzji doznała Angelika Sziwa (63 kg), ma nadwyrężone więzadła i raczej nie wystąpi w hali „Orbita”. Z kolei Ula Hoffman (70 kg) stawiła się z niewyleczonym urazem stawu skokowego. Wiem jednak, że już jest dobrze z nogą i mistrzyni Polski juniorek będzie walczyć – powiedziała Joanna Majdan.

W kadrze narodowej są po dwie zawodniczki w wadze z rankingu (poza 44 kg). Pozostałe zgłoszone zostały przez kluby. Dla reprezentantek Polski to będzie siódmy start w PEJ. Najlepiej wypadły na początku maja w Kownie, gdzie triumfowały Karolina Pieńkowska (52 kg) i Anna Załęczna (+78 kg).

– Oczekiwania są spore, bo pozostały trzy ważne turnieje, będące szansą na wywalczenie kwalifikacji na MEJ. Zawodniczki bardzo mocno trenowały i potwierdziły, że mogą powalczyć o dobre pozycje. Mam na myśli np. Pieńkowską, Miller, Arletę Podolak (57 kg) czy Paulę Kułagę (+78 kg), która w czerwcu zdobyła brązowy medal ME Kadetek w czarnogórskiej miejscowości Bar. Jest najmłodsza w naszej reprezentacji, ale na treningach prezentowała się fajnie. Ona ma już zapewniony start we wrześniowych MEJ. Jeśli chodzi o startującą w tej samej wadze mistrzynię Europy kadetek Kamilę Pasternak doznała kontuzji uda. Poza tym ona ma jeszcze rok startów w juniorkach młodszych, ma jeszcze czas na juniorki – przyznała trenerka reprezentacji.

Aby zdobyć minima na MEJ, należy zająć miejsce medalowe i do 5 w top rankingowych PEJ (Wrocław, Praga, Berlin, wcześniej Kijów, Leibnitz) lub dwa razy być na podium, w tym raz na podium w pozostałych, np. na Litwie.

Piotr Sadowski: zdrowie na piątkę

Bardzo zadowolony z formy i stanu zdrowia swych podopiecznych jest trener reprezentacji juniorów w judo Piotr Sadowski. W dniach 21-22 lipca biało-czerwoni wystąpią w Pucharze Europy Juniorów w hali „Orbita” we Wrocławiu.

– Niemal wszyscy zawodnicy są zdrowi i gotowi do rywalizacji na tatami w stolicy Dolnego Śląska. W kategorii 60 kg kontuzji kolana doznał Krzysztof Kiełbus, a jego miejsce zajął Adrian Wala. Dwóch judoków – Wala i Piotr Kuczera (81 kg) nie byli z nami w Zakopanem, ale wiem, że solidnie przygotowywali się na zgrupowaniu kadry województwa śląskiego – powiedział trener Piotr Sadowski, któremu w pracy pomagają Janusz Piechna i Marek Słyk.

W stolicy polskich Tatr szkoleniowcy mieli aż 33 zawodników. – We Wrocławiu liczę na udany start takich judoków, jak Damian Szwarnowiecki (73 kg), Michał Bartusik (66 kg), Tomasz Szczepaniak (81 kg), Karol Kurzej (81 kg), Patryk Ciechomski (90 kg) czy Wiktor Szypowicz (55 kg), który miesiąc temu dobrze zaprezentował się w PEJ w węgierskim Paks. Podium przegrał po zaciętej walce z zawodnikiem gospodarzy, dopiero na wskazówki w dogrywce – dodał szkoleniowiec.

Polscy juniorzy walczą o zdobycie minimów na MEJ, które od 21 do 23 września odbędą się w Poreczu w Chorwacji. – Decydujące będą starty we Wrocławiu, Pradze i Berlinie. Jestem przekonany, że chłopaki sobie poradzą i mocną grupą pojedziemy na Bałkany – stwierdził Sadowski.

Skład reprezentacji Polski

Osiemdziesięcioro pięcioro polskich judoczek i judoków znalazło się w składzie na Puchar Europy Juniorów U-20 we Wrocławiu. Turniej rozegrany zostanie w sobotę i niedzielę, 21-22 lipca we Wrocławiu. Areną zmagań będzie hala „Orbita”.

Z rankingu w każdej wadze znalazło się po dwoje zawodników. To łącznie 31 osób; w kategorii 44 kg jest jedna zawodniczka. Pozostałych zgłaszały kluby. Podobnie jak w innych europejskich imprezach tej rangi nie było limitów dla gospodarzy.

Skład Polski (pierwsze dwa miejsca z rankingu):

44 kg: Martyna Maślanka (UKS Eljot Płock)
48 kg: Martyna Andrusiewicz (KS Błękitni Tarnów), Marta Habarta (KS Gwardia Bielsko-Biała)
52 kg: Karolina Pieńkowska (AZS UW Warszawa), Gabriela Ponichtera (AZS UW Warszawa)
57 kg: Magdalena Miller (AZS AWFiS Gdańsk), Martyna Dobrowolska (UKJ AON Warszawa)
63 kg: Aleksandra Langiewicz (KJ Koka Jastrzębie), Sonia Lniany (GKS Czarni Bytom)
70 kg: Aleksandra Jabłońska (AZS AWFiS Gdańsk), Urszula Hoffman (MKS Juvenia Wrocław)
78 kg: Beata Pacut (GKS Czarni Bytom), Joanna Polerowicz (AZS WSPiA Poznań)
+78 kg: Anna Załęczna (TKS Judo Toruń), Paula Kułaga (TDK Trzcianka)

55 kg: Jędrzej Lewicki (AZS Gliwice), Wiktor Szypowicz (AZS AWFiS Gdańsk)
60 kg: Konrad Feliga (UKS Siódemka Sochaczew), Adrian Wala (KS Polonia Rybnik)
66 kg: Michał Bartusik (UKS Millenium Rzeszów), Stanisław Dąbrowski (AZS UW Warszawa)
73 kg: Damian Szwarnowiecki (KS Gwardia Wrocław), Łukasz Szewczyk (KS Gwardia Wrocław)
81 kg: Tomasz Szczepaniak (KJ AZS Opole), Marcin Witkowski (UKJ 225 Warszawa)
90 kg: Patryk Ciechomski (AZS PWSZ Jutrzenka Płock), Marcin Gmurek (AZS AWF Warszawa)
100 kg: Oliwier Romaniuk (TS Wisła Kraków), Jakub Zakrzewski (AZS AWFiS Gdańsk)
+100 kg: Patryk Broniec (AZS AWF Warszawa), Jan Jackiewicz (UKJ AON Warszawa)

Tegoroczne starty Polaków

Włochy, Litwa, Ukraina, Austria, Węgry i Rosja – w tych krajach w tym roku startowali polscy juniorzy w Pucharach Europy w judo. Siódmą imprezą będzie weekendowy (21-22 lipca) turniej we Wrocławiu.

Biało-czerwoni, prowadzeni przez trenerów Joanną Majdan i Piotra Sadowskiego, w 2012 roku aż 16 razy stawali na podium. Trzy razy wygrywali zawody, pięciokrotnie plasowali się na drugiej pozycji i osiem razy klasyfikowani byli na ósmej lokacie. W Paks najlepszym miejscem było 5., zaś w Sankt Petersburgu nie udało się przebić na pozycje punktowane.

Wyniki Polaków w PEJ:

28-29 kwietnia, Tarvisio (Włochy)

3. miejsce – Beata Pacut (78 kg)
Adrian Wala (60 kg)

5. miejsce – Anna Załęczna (+78 kg)
Michał Bartusik (66 kg)
Grzegorz Słabiak (100 kg)

5-6 maja, Kowno (Litwa)
—–
1. miejsce – Karolina Pieńkowska (52 kg)
Anna Załęczna (+78 kg)

2. miejsce – Barbara Lichońska (78 kg)
Patryk Broniec (+100 kg)

3. miejsce – Żaneta Rerutko (52 kg)
Arleta Podolak (57 kg)
Aleksandra Jabłońska (70 kg)
Urszula Hoffman (70 kg)

5. miejsce – Gabriela Ponichtera (52 kg)
Agnieszka Szymczak (57 kg)
Marcin Gmurek (90 kg)

7. miejsce – Przemysław Szerszeniewski (66 kg)

19-20 maja, Kijów (Ukraina)
1. miejsce – Magdalena Miller (57 kg)

2. miejsce – Tomasz Szczepaniak (81 kg)

3. miejsce – Aleksandra Jabłońska (70 kg)
– Patryk Ciechomski (90 kg)

2-3 czerwca, Leibnitz (Austria)
—–
2. miejsce – Beata Pacut (78 kg)
Damian Szwarnowiecki (73 kg)

14-15 czerwca, Paks (Węgry)
—–
5. miejsce – Wiktor Szypowicz (55 kg)

Tak było przed rokiem

Ubiegłoroczny Puchar Europy Juniorów Polski Związek Judo zorganizował w Cetniewie. Podobnie jak zbliżające się zawody we Wrocławiu (21-22 lipca) były to zawody tzw. Top Rankingu. W nadmorskiej miejscowości biało-czerwoni wywalczyli aż 13 medali, w tym cztery złote.

W pierwszym dniu imprezy na najwyższym stopniu podium stanęli: Arleta Podolak (UKS Legion Zamość, 57 kg) i Marcin Wydrzyński (Czarni Bytom, 60 kg), natomiast w drugim ich wyczyn powtórzyli Halima Mohamed-Seghir (SGKS Wybrzeże Gdańsk, 63 kg) oraz jej klubowy kolega Damian Nasiadko (+100 kg).

W walce o pierwsze miejsce Mohamed-Seghir pokonała Holenderkę Jamie Lee Leonorę, a Nasiadko zwyciężył Mykytę Dibrina z Ukrainy. Do finału dotarł również Bartosz Kurkiewicz (UKJ Ryś Warszawa, do 81 kg), który musiał jednak uznać wyższość Niemca Peera Schwedera.

W niedzielę na najniższym stopniu podium stanęli: Katarzyna Wiszniewska (UKS „6” Piła, 44 kg), Monika Bank (KS Gwardia Opole, +78 kg) oraz Tomasz Szczepaniak (KJ AZS Opole, 81 kg).

Z kolei w sobotę na drugich pozycjach sklasyfikowani zostali Karolina Pieńkowska (AZS UW Warszawa, 48 kg), Bartłomiej Kot (MKS Judo Chełm, 55 kg) oraz Stanisław Dąbrowski (AZS UW Warszawa, 66 kg), a trzecią lokatę zajęła Justyna Karpała (KJ AZS Opole, 57 kg).

Przepustka do ME

Sobotnio-niedzielny (21-22 lipca) Puchar Europy Juniorów U-20 we Wrocławiu jest imprezą kluczową przed wrześniowymi Mistrzostwami Europy w Chorwacji. Biało-czerwoni będą mieli szansę w „Orbicie” zapewnić sobie kwalifikację i za dwa miesiące powalczyć o medale na Bałkanach.

Dla przypomnienia ubiegłoroczne MEJ odbyły się w belgijskim Lommel. Brązowe medale zdobyli Halima Mohamed-Seghir (63 kg), Jakub Zarzeczny (90 kg) i Damian Nasiadko (+100 kg).

Na piątej pozycji uplasowała się Monika Bank, a na siódmej Kamil Wasek (obie kategoria +78 kg), Justyna Karpała (57 kg) i Karolina Tałach (70 kg).

Z kolei przed 2 laty w bułgarskim mieście Samokow brąz wywalczyli Zarzeczny (Wybrzeże Gdańsk) i Karolina Pieńkowska (48 kg, AZS UW Warszawa).

Ostatnimi polskimi mistrzami kontynentu juniorów są: Ewa Konieczny (48 kg), Marta Kubań (52 kg) i Piotr Kurkiewicz (73 kg). Wszyscy zwyciężyli w 2008 roku w Warszawie. Wtedy po brąz sięgnęli z kolei
Katarzyna Furmanek (78 kg) i Rafał Filipek (100 kg).

Biuro Prasowe PEJ U-20 w judo, Wrocław 2012

Posted Under
Bez kategorii