Prezes – jakie cechy powinien posiadać?

Interesujące, że w trakcie rozważań przed wyborczych tak niewiele uwagi poświęca się kwestii predyspozycji jakie powinny cechować potencjalnego kandydata na Prezesa oraz kandydatów na członków przyszłego Zarządu. A teoretycznie wydaje się, że jest to dość istotna kwestia w perspektywie przyszłego funkcjonowania Zarządu. Wstępnie można by zakładać, że człowieka na takim stanowisku powinno cechować:

•Oprócz wykształcenia wyższego powinien posiadać doświadczenie w zarządzaniu podmiotem o zbliżonym profilu oraz powinien legitymować się dobrą praktyczną znajomość uwarunkowań finansowania Stowarzyszeń.
•Powinien wykazywać się dobrą znajomością języków obcych.
•Powinien posiadać na dobrym poziomie znajomość specyfiki organizacyjnej dyscypliny sportu jaką jest Judo ale sam wcale nie musi być zawodnikiem, sędzią czy trenerem.
•Powinien posiadać umiejętności w zakresie prowadzenia negocjacji.
•Powinny cechować go umiejętności w zakresie obiektywnej oceny stanu faktycznego.
•Powinien być konsekwentny i systematyczny.
•Powinien posiadać umiejętność słuchania innych.
•Powinna cechować go asertywność.
•Powinien posiadać umiejętności w zakresie wyrażania konstruktywnej krytyki.
•Powinien być opanowany w sytuacjach stresowych i nie powinien dawać się sprowokować.
•Powinien posiadać umiejętność efektywnej pracy nawet pod presją czasu.
•Powinien być pewny siebie ale jednocześnie pokorny w ocenie własnego potencjału.
•Powinien bezwzględnie dawać dobry przykład własnym postępowaniem.
•Powinien być kreatywnym wizjonerem potrafiącym przełamywać schematy.
•Powinien mieć poczucie humoru :)
•Powinien posiadać chęci, umiejętności i zdolność skoordynowania pracy nawet zwaśnionych grup czy jednostek dla realizacji celów statutowych Polskiego Związku Judo.
•Powinien szanować i być otwartym na współpracę ze wszystkimi interesariuszami dyscypliny sportu jaką jest Judo.
•Powinien być szanowanym ambasadorem dyscypliny sportu oraz wszystkich członków Rodziny Judo.
•W swoich działaniach powinien realizować misję daleko wykraczającą poza chęć zdobycia jedynie medalu w trakcie najbliższych Igrzysk Olimpijskich, jego celem nadrzędnym powinno być budowanie silnej i skonsolidowanej struktury całej dyscypliny zapewniającej zrównoważony jej rozwój dzięki któremu medale z kolejnych Igrzysk staną się naturalną konsekwencją startu polskich zawodniczek i zawodników.

Jakie jeszcze cechy powinien posiadać przyszły Prezes???

Posted Under
Bez kategorii

3 thoughts on “Prezes – jakie cechy powinien posiadać?

 1. Zapomniał Pan o jednej cesze, niestety fundamentalnej. Cecha, o której zapomnieli także nasi ostatni związkowi włodarze.
  UCZCIWOŚĆ
  Czasy bardzo się zmieniły i niestety wielu młodych nawet nie wie co to takiego, więc przytoczę opis z Wikipedii:

  „Uczciwość, prawość – cecha ludzka, polegająca w relacjach społecznych na wywiązywaniu się z danego słowa oraz przestrzeganiu reguł społecznych (uznanych norm moralnych), nawet gdy inni tego nie widzą lub nie oczekują.”

  Thomas Jefferson (trzeci prezydent USA, główny autor Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych) mawiał:
  „Bądźcie uczciwi, a wszystko inne będzie wam dodane”.
  W jednym ze swoich listów Jefferson napisał:
  „Człowiekowi, który raz pozwolił sobie na kłamstwo, łatwiej jest skłamać po raz drugi i trzeci. W końcu oszustwo wchodzi mu w nawyk. Kłamie bez zastanowienia, ale kiedy mówi prawdę, świat nie wierzy jego słowom. Fałszywość języka prowadzi do fałszywości serca, a po pewnym czasie deprawuje jego dobre skłonności. Mówi się czasami, że człowiekowi nie można powierzyć władzy nad sobą. Czy w takim razie można mu powierzyć władzę nad innymi?”.

  A teraz zastanówmy się jak nasi kandydaci wyglądają w świetle słów tego wybitnego polityka?

 2. Celowo nie wymieniłem uczciwości jako cechy którą powinien posiadać przyszły prezes. Bo czy prezes może być tak prawdziwie uczciwy?
  Napewno jednak powinien być lojalny wobec całej rodziny Judo a nie tylko wobec własnych interesów i osób z krótkimi łączą go więzi wspólnych interesów…

  Poza tym trzeba mieć nadzieję, że wyborcy nie wybiorą kogoś,
  kto w dofinansowaniach że środków publicznych widzi tylko okazję do szybkiego zarobku…
  Kto zakłada na siebie i członków rodziny firmy o łudząco podobnym profilu działalności jak stowarzyszenie Judo któremu kieruje…
  Kto organizuje zawody sportowe głównie po to aby zarobić na nich…
  Kto eksploatuje zawodników głównie dla łatwych wyników uzasadniająch funkcjonowanie klubu bez względu na ich dobro i dobro polskiego Judo…
  Kto stosuje nieuczciwe podłe techniki aby eliminować inne kluby nawet jeżeli robią one dobrą robotę…

  Mądrzy wyborcy chyba takiego nie wybiorą.

 3. Myślę, że prezes musi być uczciwy – tak naprawdę. Bo tylko wtedy jest w stanie dostrzec dziesiątki fauli i minifauli środowiska i pozostać w odpowiednim do nich dystansie. Tylko wtedy zminimalizuje ilość oskarżeń pod swoim adresem o faule… Choć ich oczywiście nie uniknie.
  Poza tym – w całości zgadzam się z Xawery’m. Przykre…. Także w kontekście pewnego programu uzdrowienia polskiego judo…17 punktów, w tym 6 to czysty banał, a kolejne 7 nieustająco wciska mi do głowy takie oto nieśmiało- bezczelne pytanie – dlaczego kandydat nie zrealizował tych postulatów na swoim okręgowym podwórku?!
  Już nie wspomnę, że między cudownie brzmiącą nowomową są i punkty zapowiadające „lojalność wobec swoich” . Bardzo ładnie zapakowaną, ale jednak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *