Profesjonalna Liga Drużynowa Judo w Polsce !!

Drużynowa profesjonalna Liga Judo. Tak,tak !! Zmagania z tym projektem PZJ trwają już od dłuższego czasu. Wiemy że ostatnio też Nowy Zarząd chce coś w tej kwestii zrobić. Postanowiliśmy pomóc Naszym Władzom i poruszyć ten temat na forum.Jak według Was miało by to wygladać? Czy stara forma 7-mio osobowa drużyna czy nowa wg IJF 5 osób w drużynie, czy „Mix” 5 wag mężczyźni + 2 wagi kobiety, czy na początek tylko męskie drużyny? Mają być drużyny-miasta? np. Orły Wrocław – Wilki Warszawa. Bez podziału na kluby typu Wks,Gwardia ,Azs? Łatwiej chyba stworzyć taką drużynę, prościej pozyskać sponsorów itd.? Nie muszę chyba nikogo przekonywać że Liga to najlepsza forma promocji Naszej dyscypliny, rodzinny festyn judo, transmisja TV itd.

11 thoughts on “Profesjonalna Liga Drużynowa Judo w Polsce !!

 1. jak na mnie to mogłoby to wyglądać jak normalnie drużynówki(wszystkie wagi), możliwość „wypożyczenia” np. 3 osób, ale żeby nie było to rozgrywane wszystko w 1 dzień, tylko tak jak na w piłce nożnej(przepraszam za porównanie;p), czyli 1 mecz w 1 dzień(ewentualnie dwumecz) i tak przez jakiś okres czasu ;)
  oczywiście liga męska i damska, bo kobietki też lubią sobie powalczyć ;D
  ewentualnie liga damsko męska czyli w 1 drużynie wszystkie wagi mężczyzn i kobiet(nie 5 + 2), choć to raczej nie wykonalne ;)
  rozgrywki raczej klubowe niż „miastowe”
  to taka moja wizja, strasznie zagmatwana, ale się starałam ;)

  1. Wydaje mi się, że 1 mecz w 1 dzień to nierealne (za krótko trwa) i zbyt kosztowne.
   Na początek proponowałbym ustawienie ‚miastowe’ czyli np team Gdańsk1, Gdańsk2 etc (w innym przypadku mniejsze kluby nigdy nie zbiorą całej drużyny z ograniczeniem np do maks 3 drużyn z regionu). 1 raz na 2-3 miesiące w innym regionie w weekend mecze wszystkich ze wszystkimi (albo 2 grupy rotujące – np w gdańsku spotyka się region gdańsk z regionem warszawa a katowice z wrocławiem. A jak liga w warszawie to gdańsk jest w grupie ze katowicami a warszawa z wrocławiem). Regularna tabela z dużymi i małymi punktami i na koniec podsumowanie.
   Wagi dawałbym wszystkie i zrobił oddzielną ligę męską i oddzielną damską.

 2. Ja bym opcjonował za tym co napisał Wy-Mieto – osobno liga męska, osobno damska.
  Co do drużyn,to najlepszym rozwiązaniem (wg mnie) byłoby, gdyby drużyny składały się z zawodników trenujących w różnych klubach. Rozwiązanie takie jest dobre conajmniej z dwóch powodów: raz – nie wszystkie kluby mogłyby zebrać całą drużynę, dwa – w niektórych klubach w danej wadze może znajdować się więcej zawodników, którzy chcieliby startować w lidze lecz nie mieli by miejsce w drużynie.
  Cieszę się, że w końcu coś drgnęło w tej kwestii, wydaje mi się, że judo w ten sposób bardzo szybko się rozpropaguje w mediach, a co za tym idzie i w narodzie :).

 3. Moim skromnym zdaniem powinniśmy się wzorować na Bundeslidze
  Rozgrywają to już od lat i się sprawdza.
  Można np. podzielić na 4 regiony tak jak eliminacje do Pucharu Polski i na początek możnaby to było połączyć.
  Jedna mata dla ligi reszta eliminacje tak na początek.
  W jednym spotkaniu 4-ry do 6-ciu drużyn po dwa mecze tak samo jak w Bundeslidze.
  Obowiązkowo pełne składy osobno liga Kobiet i osobno Męska.
  Następnie dwie najlepsze drużyny każdego regionu spotykają się w ćwierćfinałach 1 z 2.
  Następny etap zwycięzcy pojedynków ćwierćfinałowych mają półfinał no i zostaje tylko wielki finał na wzór gali MMA – ale się marzy co ?
  Tylko rozgrywki ligowe mogą pomóc dyscyplinie szczególnie jeżeli bybyły dobrze wynagradzane.

 4. a moze na poczatek zrobic lige w ktorej wystawiane by byly reprezentacjie wojewodztw??? bo wydaje mi sie ze niektore kluby maja dobrych zawodnikow ale albo nie beda mieli skladu na to zeby wystawic caly sklad , albo np. klubu moze nie byc stac na to zeby wystawic i wystartowac w takiej lidze…
  a co innego bedzie jak beda miedzy soba walczyly wojewodztwa… wtedy wojewodzki zwiazek judo bedzie sobie powolywal zawodnikow, zawdoniczki i wtedy i bedzie mozna wystawic caly sklad i napewno OZJ bedzie mogl przeznaczyc na to pieniadze…

 5. No i drgnęło.Brawo!! Info ze strony PZJ! 1. Polski Związek Judo uprzejmie informuje, że w dniu 26.10.2009 r. o godz. 14:00 w lokalu PZ Judo odbędzie się spotkanie w sprawie opracowania formuły i regulaminu Polskiej Ligi Drużynowej oraz strategii rozwoju judo – prowadzący spotkanie V-ce Prezes p. Krzysztof Kamiński. Na spotkanie zapraszamy trenerów kadr, przedstawicieli Rady Trenerów oraz trenerów klubowych zainteresowanych tym tematem. Obecność trenerów kadr obowiązkowa.
  Prosimy trenerów klubowych o zgłaszanie udziału w spotkaniu do dn. 23.10.2009 r. Przyjazd trenerów na koszt własny. Dla osób chętnych do kontynuowania dyskusji w dniu następnym istnieje możliwość rezerwacji noclegu, co należy zgłosić również do 23.10.2009 r.

  2. Zebranie trenerów w sprawie kalendarza sportowego na rok 2010 odbędzie się w Opolu w hali sportowej przy ul. Kowalskiej w dniu 24.10.2009 r. /sobota/ o godz. 16:00.
  Na spotkanie zapraszamy trenerów kadr, przedstawicieli Rady Trenerów oraz trenerów klubowych zainteresowanych tym tematem – prowadzący spotkanie: Prezes p. Wiesław Błach i Przewodniczący Rady Trenerów p. Zenon Mościński.
  Obecność trenerów kadr obowiązkowa.

 6. Nowość!!Zebrania dotyczące LIGI się odbyły niedługo szczegóły.Na początek HIT coś nowego Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików już 12 grudnia we Wrocławiu, może nawet według najnowszych przepisów IJF !!! (zakaz rąk poniżej pasa).Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *