Na stronie Polskiego Związku Judo pojawiła się informacja dotycząca nowego regulaminu uzyskiwania stopnie KYU i DAN, jest to ważny dokument ,a jego treść a obowiązuje on od 11 maja br.

Najważniejsze zmiany na które musimy zwrócić uwagę, to:

  • wprowadzenie tzw. stopni połówkowych KYU, teraz stopni szkoleniowych będzie 9;
  • znika minimalny wiek dziecka do pierwszego egzaminu (było minimum osiem lat na 6 kyu);
  • konieczność rejestracji w PZJudo osób dopuszczonych do egzaminu, przed egzaminem. Do tej pory wysyłało się (powinno się wysłać) protokół po egzaminie.
  • możliwość przeegzaminowania w klubie na 1 DAN-a zawodnika;
  • znika tzw. ścieżka amatorska (czyli tylko wymóg czasowy i techniczny)

Czytając nowe wytyczne, z jednej strony cieszę się, że coś będzie uporządkowane i powstanie centralny i dokładny (o ile będzie rzetelnie prowadzony) rejestr stopni. Bo nie czarujmy się, to wstyd aby tak duży związek nie posiadał dokładnej ewidencji trenujących. Z drugiej strony nasuwa mi się kilka pytań.

Pasy połówkowe

To taki „ukłon” w kierunku nowych czasów, gdzie dzieci zaczynają przygodę z judo od 5 piątego roku życia, a czasami i wcześniej.  My kiedyś zapisywaliśmy się jako „nastolatkowie”. Rozumiem, że trzeba być atrakcyjnym i  pozwolić dzieciom zdawać na kolejne stopnie, a jednocześnie przyblokować aby 9 latek nie chodził z niebieskim pasem :-), większa liczba stopni daje nam tę możliwość.

Ja byłem zawsze przeciwnikiem „połówek” a zwolennikiem dodania kolejnego KYU lub dwóch poniżej, które obowiązywały by tylko dzieci młodsze. Od pewnego wieku od razu zdawałoby się na 6 KYU.

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, Komisja wybrała tę drogę. Ważne, że coś drgnęło.

Wymagania na najniższe stopnie

Nie jestem do końca przekonany, czy (przypuśćmy) sześciolatek, który  będzie zdawać na 6 KYU bo trenuje od roku, poradzi sobie z wymaganiami. Już lista nazewnictwa REI HO, SHIZEN TAI … itd będzie dla niego problematyczna, a gdzie reszta?
Bo o ile dobrze rozumiem, dzięki większej ilości stopni młodsze dzieci będą miały możliwość uzyskania „wymarzonego pasa”.

Tutaj, twierdzę, trzeba było zostawić garść historii i pady.

Z  praktyki wiemy, że będziemy wymagali od dzieci tyle ile będą w stanie przyswoić, tylko dlaczego tak musi być?

Nie wiem również, co mam mówić dzieciom, które przygotowały się do egzaminu na 5 kyu (pas żółty) i miały go w przyszłym tygodniu zdawać, wszyscy szykują się na żółte pasy, a otrzymają biało żółte ? Zmiana reguł gry w trakcie jej trwania nie jest dobra.

Egzamin TYLKO po uprzednim zarejestrowaniu w panelu stopni KYU

Rozumiem, że w przypadku stopni mistrzowskich taka procedura jest wdrożona, ale wśród szkoleniowych?

Kto pracuje z dziećmi wie, że: czasami dzieci nie podchodzą do egzaminu z powodu choroby czy po prostu wystraszą się. Czasami nie zdadzą.  Czy to nie spowoduje nadmiernej biurokracji ? Ja ten krok bym przemyślał.

Egzamin na stopień mistrzowski w klubie i amatorskie judo

Specjalnie połączyłem te dwa wątki, bo jeżeli zauważymy, że na 1 DANa możemy zdać w klubie, ale jednocześnie np. amatorom, ścieżka do stopnia mistrzowskiego zostanie wymuszona pojawieniem się na turniejach form KATA. To nabiera to sensu. Teraz należy tylko zadbać, aby turnieje form Kata były też dostępne w okręgach i w ten sposób dać możliwość „spełniania się” każdemu kto chce otrzymać upragniony czarny pas.

Na początku miałem mieszane uczucia dotyczące egzaminu w klubie na stopień mistrzowski ale po połączeniu powyższego jestem za!

 

Podsumowując, chyba jest obierany dobry kierunek, a czas pokaże czy uda się zrealizować powyższe założenia. Na razie jeszcze nie jest dostępna możliwość rejestracji stopni w panelu stopni KYU (chyba coś takiego powstanie), myślę że do czasu jego udostępnienia zgłoszenie egzaminu za pomocą maila będzie akceptowane.

 

więcej na stronie: http://web.pzjudo.pl/komisja-dan