Urodziny Mistrza

Ryszard ZieniawaW dniu 1 lutego, obchodził 75 urodziny trener Ryszard Zieniawa przez swoich wychowanków i nie tylko nazywany „Mistrzem”. O trenerze Zieniawie można pisać dużo, ale chciałbym tylko w kilku słowach przypomnieć młodszym kibicom sylwetkę trenera który od ponad pięćdziesięciu lat zajmuje się wschodnimi sztukami walki, głównie jednak judo.

W historii polskiego judo w Gdańsku jako trzecim mieście po Warszawie i Krakowie zaczęto propagować tą dyscyplinę sportu, od roku 1964 Igrzyska Olimpijskie w Tokio, jest dyscypliną olimpijską. W czasie kiedy trenerem Kadry Narodowej Był pan Ryszard, polscy judocy odnosili największe sukcesy, przykładowo na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu 1988 r. złoty medal wywalczył Waldemar Legień a srebrny Janusz Pawłowski. Docenili to czytelnicy „Przeglądu Sportowego”, plebiscyt wygrał Waldemar Legień a na szóstym miejscu był Janusz Pawłowski, Ryszard Zieniawa uznany został za najlepszego trenera.

Ale wróćmy, do początków gdańskiego judo. Zaczęło się w Technikum Wychowania Fizycznego w Gdańsku / mieściło się przy ul. Traugutta, obecna siedziba Lechii, prekursorka dzisiejszej Akademii Wychowania i Sportu w Gdańsku Oliwie/, gdzie grupa uczniów – entuzjastów tej sztuki walki w 1956 r. zaczęła ją uprawiać i propagować, m.in. na trawnikach Parku Oliwskiego. Jednym z największych był Ryszard Zieniawa. Po różnych perypetiach, w 1958 roku powstaje sekcja judo GKS Wybrzeże Gdańsk, zaczynają treningi w sali przy ulicy Kartuskiej dołączając do trenujących tam już koszykarzy i bokserów.

MoskwaJak wspomina „Mistrz” w tym czasie nie było mowy o pieniądzach, a jedynie liczyło się miejsce do treningu i zabezpieczenie sprzętu / obecnie judocy też nie są rozpieszczani, a treningi są ciężkie/. W późniejszym okresie treningi odbywają się w sali Studium Nauczycielskiego w Gdańsku Oliwie. Po larach sekcja dorobiła się salki specjalistycznej przy ul. 3-go Maja w Gdańsku, na której judocy ćwiczą do dzisiaj. Pierwsze lata judo w Trójmieście to pasmo sukcesów indywidualnych i drużynowych gdańskich judoków, których trenerem był pan Ryszard m.in. pierwszy medal mistrzostw Europy-brązowy, dla barw Polski wywalczył Jan Okrój w 1963 r., pierwszy złoty medal mistrzostw Europy w 1975 r. Antoni Reiter, obaj z „Wybrzeża”. Długo by wymieniać sukcesy podopiecznych trenera, sam wywalczył jako zawodnik 11 razy tytuł mistrza Polski. W pewnym okresie trudniej było zakwalifikować się z sekcji do startów w turniejach centralnych niż tam zdobyć medal.

Jan Okrój, Krzysztof Lesiński, Ryszard ZieniawaW okresie kiedy Ryszard Zieniawa był trenerem w gdańskim Wybrzeżu, to w większości zawodnicy byli studentami Politechniki Gdańskiej /kilku do dziś tam pracuje, prowadząc zajęcia nie tylko z judo w studium Wychowania Fizycznego, posiadając tytuły naukowe/, oraz pracując.

Solenizant przez długie lata zajmował się trenowaniem judoków, ale też sam doskonali się w innych sztukach dalekowschodnich sztuk walki. Obecnie aktywnie pracuje jako kierownik wyszkolenia w Polskim Związku Judo, a także szkoli młodych trenerów.

Z okazji urodzin Szacownemu Jubilatowi, w imieniu byłych wychowanków, trenerów, zawodników, sędziów, działaczy, Zarządu Pomorskiego Okręgowego Związku Judo w Gdańsku, życzy dużo zdrowia, także były judoka „Wybrzeża”

M.K.

Zobacz wcześniejszy artykuł: Mistrz Ryszard Zieniawa. oraz fragmenty książki której współautorem jest p. Ryszard Zieniawa Pomost pomiędzy tradycją i współczesnością.

Posted Under
Bez kategorii