Waldemar Legień Polska Gwiazda Judo Listopada 2009

Waldemar Legień (ur. 28 sierpnia 1963 r. w Bytomiu) – polski judoka, dwukrotny mistrz olimpijski.

Karierę sportową rozpoczął w klubie Czarni Bytom. Pierwszy sukces odniósł w 1981 zdobywając mistrzostwo Europy juniorów. W 1985 w Hamar wywalczył srebrny, a w 1986 w Belgradzie brązowy medal mistrzostw Europy. Kolejny rok (1987) przyniósł mu trzecie miejsce na mistrzostwach świata.

28 września 1988 r. na olimpiadzie w Seulu zdobył pierwszy złoty medal w judo dla Polski (kat. 78 kg), pokonując w finale przez ippon zawodnika z RFN, Franka Wieneke. W latach 1989-1991 zdobył ponownie mistrzostwo Europy oraz dwukrotnie brązowe medale mistrzostw świata. Był też srebrnym medalistą Igrzysk Dobrej Woli w Seattle (1990).

Na igrzyskach 1992 roku w Barcelonie po raz drugi sięgnął po olimpijskie złoto (w kat. 86 kg). Stał się trzecim człowiekiem w historii judo, który zdobył dwa złote medale olimpijskie. W 1992 r. był także chorążym polskiej reprezentacji olimpijskiej.

Po igrzyskach zakończył sportową karierę. W 1993 wyjechał do Francji, gdzie został trenerem judo w Racing Club de France.

Posted Under
Bez kategorii

One thought on “Waldemar Legień Polska Gwiazda Judo Listopada 2009

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Waldemar Legień

Dwukrotny Mistrz Olimpijski
ur. 28.08.1963 w Bytomiu, waga 78 i 86 kg.
Trener judo, mgr WF.
Żonaty, dwóch synów.
Aktualnie trener w klubie Racing Paryż.
Zdobywca 2 złotych medali olimpijskich na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu 1988 i Barcelonie 1992. Trzykrotny medalista Mistrzostw Świata. Trzykrotny medalista Mistrzostw Europy. Mistrz i brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów- wielokrotny mistrz Polski.
Waldemar Legień uprawiał judo 20 lat w GKS „Czarni“ Bytom. Rozpoczął w wieku 9 lat, zakończył mając lat 29 wspaniałym sukcesem-zdobyciem drugiego olimpijskiego złota. Był wzorem sportowca o nieskazitelnym morale. Był mistrzem taktyki walki judo. Mieszkając i pracując w Paryżu utrzymuje stały kontakt z Polską. Jest przedstawicielem Polskiego Związku Judo d/s międzynarodowych.
Jedyny w historii światowego judo zawodnik, który zdobył 2 złote medale olimpijskie w dwóch różnych kategoriach wagowych.

Posted Under
Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *