World Judo Federation broni zasad Jigoro Kano ?

World Judo Federation – tego mogliśmy się spodziewać ! Coraz więcej niezadowolonych komercjalizacją judo przez IJF. Do tego doszły spory w relacji IJF – PJU (Panamerican Judo Union) która to została wyrzucona z IJF i zastąpiona nowym tworem Panamerican Judo Confederation (PJC). Zmiany zasad walk (brak koka itd.) spowodowały utworzenie się nowej organizacji judo – WJF. I Mistrzostwa Świata WJF już 26/28 sierpnia w Rio de Janeiro w Brazylii. Więcej o tym nowym tworze www.worldjudofederation.org

Posted Under
Bez kategorii
Tagged

4 thoughts on “World Judo Federation broni zasad Jigoro Kano ?

 1. No to nieźle, w boksie jest chyba z pięć organizacji, trzy najbardziej prestiżowe, oby tak nie było w judo. Wyobrażacie sobie mistrza świata którego inna organizacja nie uznaje?

 2. W boksie jest dużo więcej niż pięć, ale faktycznie te „najbardziej prestiżowe” są tylko cztery (WBA, WBO, WBC, IBF)

  A co do zaistniałej w judo sytuacji, to IJF ma jeden atut którego zarówno ta nowo powstała, jak i inne podobne organizacje nie mają – prawo organizacji zawodów kwalifikujących na igrzyska olimpijskie. Tym samym „najwyższe trofeum” jakim jest mistrzostwo olimpijskie nadal jest jedno i tutaj o kwestionowaniu nie może być mowy.

  Ja patrzę na to z pozytywnej strony – więcej organizacji to więcej możliwości dla zawodników aby wystartować w różnych imprezach. A to że będzie kilku mistrzów świata jak w boksie to trudno. Największym prestiżem i tak pozostanie zdobycie mistrzostwa świata IJF, a już na pewno mistrzostwa olimpijskiego które, jak już napisałem wyżej, jest tylko jedno.

 3. jesli nowe organizacje zaproponuja zawodnikom godziwe pieniadze -to i prestiz mistrza olimpijskiego wyblaknie..albo po zdobyciu uciekna do tych co placa (jak w boksie )..na samym splendorze sie nie pojedzie..
  w judo jest (byla ) zawodniczka Ronda Rousey (Olympic Teams: 2008 (Bronze), 2004

  World Championship Teams: 2007 (Silver), 2005

  Pan American Games Teams: 2007 (Gold)

  Pan American Championship Teams: 2007 (Bronze), 2006 (Silver), 2005 (Gold), 2004 (Gold)

  Junior Pan American Championships Teams: 2006, 2004 (Both Gold)

  Junior World Championship Teams: 2006 (Bronze), 2004 (Gold) ..z takim jak na razie dorobkem w judo a rocznik 87 (mama byla mistrzyni swiata,lekarka )..co Ronda robi teraz… MMA

 4. Istotnie Ronda przeszła do MMA – ostatnio wygrała swoją trzecią walkę :) – ale to jest zupełnie inna bajka. Ja mowiłem tylko o różnych organizacjach judo, a te nie staną się raczej profesjonalne (w znaczeniu – takie gdzie zarabia się duże pieniądze), bo z całym szacunkiem dla judo, ale nie jest to dyscyplina na tyle widowiskowa w rozumieniu ogółu co właśnie chociażby MMA, a taki warunek jest konieczny żeby mówić o godziwych zarobkach. Ludzie muszą chcieć to oglądać, a póki co widownia ogranicza się w dużej mierze do samych zawodników oraz ich krewnych / znajomych.

  Sporty profesjonalne takie jak MMA to zupełnie inna bajka. Zgodzę się że one faktycznie mogą „podbierać zawodników”, no ale właśnie. Skoro tam są zarobki a w judo nie ma, to ja na pewno zawodników winić nie będę. Nie oczekuję „poświęcenia dla idei”.

  Kibicujmy zatem naszym zawodnikom póki możemy! :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *