Zna ich pół Europy, a nie chce poznać Polska

Na macie uczą się samodyscypliny, wyrabiają pewność siebie, dbają o kondycję fizyczną i świetnie się bawią. Są bardzo zdolni, o czym świadczą medale przywożone z mistrzostw. Zagranicznych mistrzostw, bo w Polsce nie mają z kim skonfrontować swoich sportowych umiejętności. IKS Sakura Elbląg jest jedyną sekcją judo osób niepełnosprawnych w kraju. Zobacz zdjęcia z treningu.

Sakura to „dziecko” znanego w Elblągu trenera judo, Wojtka Janika. Podczas swojego wieloletniego pobytu w Niemczech prowadził on zajęcia sportowe z osobami niepełnosprawnymi umysłowo. Po powrocie do Polski postanowił spróbować na gruncie elbląskim. Od siedmiu lat pod jego okiem trenuje ponad 20 – jak lubi mówić -„dzieciaków”, choć są to osoby w wieku od 11 do nawet 40 lat. Wojtek Janik nie szczędzi pochwał swoim zawodnikom.

– To są tak utalentowane dzieciaki, że zdrowe dzieci mogą im pozazdrościć – mówi trener IKS Sakura. – Uczą się błyskawicznie. Mają ogromną determinację. Potrafią ćwiczyć jeden element nawet przez godzinę lub dwie, gdy zdrowe dzieci nudzą się tym po 5 minutach. Jeżdżą na mistrzostwa, przywożą medale. Zna ich pół Europy, a nie chce poznać Polska – stwierdza z żalem Wojtek Janik.

Integracyjny Klub Sportowy Sakura od początku swojego istnienia, czyli od roku 2005 boryka się z problemami finansowymi. Nie pomogła nawet rejestracja i opłacanie składek w Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne Polska.
– Pierwsze starcie było przy okazji naszego wyjazdu na Specjalną Olimpiadę do Niemiec – wspomina Wojtek Janik. – Jako jedyna sekcja judo niepełnosprawnych w Polsce zgłaszałem, że potrzebujemy środki na wyjazd. A oni na to, że nam pieniędzy nie dadzą, bo… nie ma w Polsce judo niepełnosprawnych! Bo jesteśmy jedyni i nie wiedzą co z nami zrobić.I co? No pojechaliśmy. Na swój koszt. Okazało się, że dzieciaki po roku treningu ostro powalczyły, wróciliśmy z medalami, nawet złotym! To było bardzo fajne przeżycie dla dzieciaków, pierwsze zawody w ich życiu, w dodatku za granicą i to jeszcze była olimpiada.

Każdy wyjazd na zawody muszą sponsorować sobie sami (patrz: z kieszeni rodziców zawodników), w codziennej działalności wspiera ich Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oddział w Elblągu, a także przyjazny UKS Olimpia Judo Elbląg.
– Bardzo nam pomagają Leszek Wilk i Roman Gdula – przyznaje Wojtek Janik. – To są ludzie, którzy właściwie trzymają całą Sakurę. Dzięki nim mamy np. salę do treningów, pomagają w organizowaniu Integracyjnego Turnieju Judo, który od pięciu lat odbywa się w Elblągu. Ja już czasem nie potrafię walczyć z biurokracją, a oni i PSOUU są podporą.
– Pomocną duszą od samego początku jest Beata Strehlau z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – zaznacza trener Sakury. – Ja wpadłem na pomysł sekcji, a ona na to, by działać przy Stowarzyszeniu. Mamy u nich osobę, która odpowiada za nas, która pozyskuje środki. Obecnie realizujemy projekt „Przez trudy do gwiazd” i mamy dotację nie tylko na judo, ale w ogóle na sport przy PSOUU.

IKS Sakura otrzymał w tym roku dotację z Urzędu Miejskiego w wysokości 5 tys. zł. I jak teraz zagospodarować tę kwotę? Zorganizować w czerwcu integracyjny turniej w Elblągu (to już tradycja) czy przeznaczyć te pieniądze na wyjazd na Międzynarodowe Mistrzostwa Niemiec w Ludwigsburgu (22 marca)? Jakby nie patrzeć, kołderka zawsze będzie za krótka…
– Sam autokar do Niemiec kosztuje 6 tys. zł – wskazuje trener. – A gdzie jeszcze opłata za ubezpieczenie, prowiant na drogę, pieniądze na niespodziewane wydatki, opłata startowa? Niby o nocleg i wyżywienie na miejscu nie musimy się martwić, bo moi przyjaciele z Niemiec nam to zapewniają za darmo, ale ile można być tym biednym bratem – pyta.
Na zebraniu rodzice zawodników wyliczyli, że każde z ich dzieci musiałoby ze sobą zabrać minimum 500 zł (jeśli przeznaczą klubowe 5 tys. zł na przejazd, ale wówczas nici z turnieju w czerwcu). Część, niestety, zrezygnowała.
– Nasze dzieci przyjeżdżają z medalami, ale finanse są głównym problemem klubu – mówią rodzice.

IKS Sakura szuka więc sponsorów. A potrzeba jest paląca, bo wyjazd do Ludwigsburga już za 3 tygodnie…
– Mam ekipę 11-osobową, super zawodników, którą chciałbym zabrać – mówi Wojtek Janik. – I teraz szukamy autobusu. W zeszłym roku ograniczyliśmy naszą drużynę, bo udało się znaleźć busa, ale tylko 9-osobowego. Kadra zawodników się uszczupliła, bo musieli jechać też opiekunowie. Poza tym jest nam potrzebna stała pomoc – dodaje trener. – Prawie siedem lat pukania do drzwi i proszenia o jałmużnę to już jest męczące i przykre. A sportowcy świetni…

Klub Sakura jest otwarty na nowych zawodników. Treningi odbywają się trzy razy w tygodniu (poniedziałki, środy i piątki) od godz. 15.30 w Technikum Mechanicznym przy ul. Komeńskiego.

Artykuł pochodzi z serwisu: PortEL.pl
Opublikowany za zgodą redakcji portEL.pl.
Zdjęcie: Witold Sadowski

Posted Under
Bez kategorii

12 thoughts on “Zna ich pół Europy, a nie chce poznać Polska

 1. Wow!Chylę czoła przed wszystkimi zaangażowanymi w treningi,wyjazdy,itp,jakby nie było to jeszcze cięższa i trudniejsza,bardziej specyficzna praca.Ale muszę się przyznać ,że pierwszy raz słyszę,że coś takiego istnieje…aż mi wstyd,bo niby interesuję się tym sportem..
  Trochę jestem laikiem w kwestii możliwości finansowania,ale wydaje mi się,że powinniście zacząć od poszukania kompetentnej osoby,która by pomagała w pisaniu różnych wniosków o dotacje,gł z min.sportu,zadan własnych miast,gmin,itp.Pieniądze z miasta,gminy czy od sponsora,są zawsze niewystarczające i zawsze nie ma ich wtedy,gdy są najbardziej potrzebne niestety…
  Na pocieszenie dodam,że nasz klub też ma ok.5tys,zł budzetu na rok od miasta i jak wiadomo to też jest kropla w morzu,więc reszta to „sponsorzy”(czytaj rodzice).Jest to szczególnie trudne do ogarnięcia,gdy jest raptem kilku dość dobrych zawodników ale niestety w różnych grupach wiekowych,więc wyjazdy są bardzo drogie a jak dochodzą do etapu mistrzostw Polski czy Pucharów Europy to…kop dół..:(Zawsze trzeba wybierać,czasy niestety mamy trudne i ciężko wszystko rozplanować.
  Co do Berlina to 6tys. za busa–przepłacacie!Podróż autobusem rejsowym znanej firmy(nie wiem czy można wymienić nazwę..)kosztowałaby o połowę mniej niż wynajęcie autokaru na 2-3dni,opłacenie kierowcy,noclegu,itd
  Życzę wielu sukcesów i czekam na dalsze info-do tej pory było mało o was..albo ja nie zauważyłam..

 2. wlasnie tu jest „pies pogrzebany „,ze zbyt malo osob (spoleczenstwa ) orientuje sie ,ze judo to cos znacznie wiecej niz tylko sport wyczynowy
  i tu jest wlasnie ogromny potencjal do ruszenia !!!

 3. O ile dobrze pamiętam, od 3 lat w PZJ funkcję koordynatora do spraw Judo dla niepełnosprawnych pełni Pan Tomasz Błach. Dlatego też o w/w problemie proponuję poinformować Pana Tomasza.

 4. Kochani, dzięki za super reakcję, ale powiem wam że walka z wiatrakami jest okropna ! a co działo się przed Europa Special Olimpiadą w Warszawie, to była walka cała Europa Judoków niepełnosprawnych chciała przyjechać do Warszawy, reakcja Prezydenta ESO nawet nic nie pomogła, brak słów, chciałem z kolegami z Elbląga zoorganizować całą imprezę, przecież potrafimy !!! mimo wszystko, Dyrektor Specjalnej Olimpiady Polska, powiedział NIE ! Belgia, Szwajcaria, nie mają Judoków niepełnosprawnych, a mimo to dla dobra sprawy Judo się odbyło, bo jest dyscypliną OLIMPIJSKĄ i to bardzo mocno ! za sprawą Jigoro Kano ! PRAWDA !
  Teraz walczę o parę groszy, bo jak nigdy jest ciężko ! Zapraszamy wszystkich w czerwcu na kolejny Integracyjny Turniej Judo do Elbląga, żeby lepiej poznać całą sytuację i przyjżeć się SAKURZE, to jest normalne JUDO ! Pozdrawiam z tego miejsca wszystkich
  Wojtek Janik

 5. Judo to przede wszystkim (wg mnie) coś więcej niż sport wyczynowy. Nigdy nie lubiłem sportów walki, nie doceniłem też kontaktu z judo który miałem w związku wykonywanym zawodem. Dopiero gdy zaprowadziłem syna na trening judo, zaskoczyła mnie elegancja i finezja tego sportu, a także zaskakujący wpływ na rozwój intelektualny.

  W artykule zauważyłem drobną nieścisłość: „IKS Sakura Elbląg jest jedyną sekcją judo osób niepełnosprawnych w kraju.”
  Nie jest jedyną:
  http://www.akademiajudo.pl/index.php/plan-treningw/pozna-swoboda-niepenosprawni.html
  http://olimpiadypoznan.pl/pl/judo-w-polskim-programie-olimpiad-specjalnych

  Gratuluję determinacji i życzę sukcesów.

 6. Słuszna uwaga, z rozpędu tak mi się powiedziało, AkademiaPoznańska bardzo odważnie zaczęła, nawet mieliśmy zaproszenie na Turniej do nich, oczywiście nie planowany wyjazd, brak pieniędzy ! Kiedy to się skończy ?
  kiedy nadejdą te czasy, jak przed 30. laty, sport był czymś bardzo ważnym ! OK !? Pozdrawiam i dziękuję za życzenia

 7. z tym autobusem, to do Berlina mamy 500km, a do Ludwigsburga 1200km, no różnica km jest, do tego utrzymanie dwóch kierowców !

  Ale jeszcze coś, nie tak dawno SAKURA na specjalne życzenie Towarzystwa Zespołu Downa z Dużego miasteczka, robiliśmy pokazy Judo, zaproszony był również Trener tamtejszej sekcji Judo, był tym wszystkim trochę przerażony, a Towarzystwo chce koniecznie założyć dla swoich dzieci sekcję Judo,szkoda że do tej pory jeszcze nic się nie dzieje !
  Koledzy TRENERZY, nie bójmy się tego wyzwania, naprawdę jest to wspaniale wdzięczne zadanie ! Pamiętacie jak wszyscy się broniliśmy przed Judo Kobiet ? A teraz są tak cenne ! Cieszy nas każda nowo powołana sekcja Judo dla ludzi niepełnosprawnych ! TYLKO ODWAGI !!!

 8. tym bardziej ,ze w Europie judo dla niewidomych i niedowidzacych judokow funkcjonuje i to na etapie wyczynu
  -judo dla niepelnosprawnych fizycznie i uposledzonych umyslowo rowniez-ba sa grupy interacyjne i otrzymuja nagrody za swoja dzialanosc-ostatnio ETV Hamburg -15 tys eu
  -ale ile mozna zyskac wdziecznych i oddanych symatykow judo
  wspanialy apel-TYLKO ODWAGI !!

 9. Panie Wojtku – pełen szacunek dla Twojego dzieła!
  A teraz pytanie,
  może istnieje możliwość odpisu 1% podatku na poczet stowarzyszenia z przeznaczeniem na SAKURĘ? Myślę, że większość osób, którym bliskie jest judo chętnie by przeznaczyła swój odpis na ten cel. Zaraz koniec roku, PIT będziemy wypełniać, więc … :-)

  powodzenia!
  pozdrawiam z lubelszczyzny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *