W Katowicach (4-5 marca) odbył się Puchar Świata Seniorów w judo. Turniej zrealizowany został przy współpracy Polskiego Związku Judo, Miasta Katowice oraz Europejskiej Unii Judo. Na „European Judo Open” przyjechało 292 zawodników z 36 państw.

Puchar Świata mężczyzn w judo „European Judo Open” był najliczniejszym turniejem w tym roku. Na halę AWF-u Katowice przyjechało aż 292 zawodników z całego świata (36 państw). Z Polski wystartowało 52 zawodników.

Zawody otwarte zostały przez Prezesa Polskiego Związku Judo p. Jacka Zawadkę, Dyrektora Sportowego European Union Judo p. Pawła Yasenowskiego, v-ce Prezydenta Miasta Katowice p. Waldemara Bojaruna oraz rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach p. Adama Zająca. Imprezę zwieńczył pokaz akrobatyki powietrznej. Zawody odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice p. Marcina Krupy.

Pierwszego dnia występowali zawodnicy w kategoriach wagowych -60 kg / -66 kg / -73 kg. Drugiego dnia w niedzielę walczyli judocy w kat. wagowych: -81 kg / -90 kg / -100 kg / +100 kg.

Polska drużyna zajęła pierwsza miejsce w kwalifikacji medalowej. W sobotę zdobyliśmy dwa złote medale: Piotr Kuczera w kat. wagowej -90kg oraz Maciej Sarnacki w kat. +100kg. Brązowe medale wywalczyli w kat. -66kg Aleksander Beta oraz Patryk Wawrzyczek. Poza podium na 5 miejscu znalazł się Tomasz Szczepaniak kat. -90kg oraz na 7 miejscu Jakub Wójcik, kat. -100kg. W klasyfikacji medalowej wyprzedziliśmy Ukrainę (1 złoto, 1 srebro, 1 brąz) oraz Hiszpanię (1 złoto, 1 brąz).

„Turniej w Katowicach współorganizowany z AZS AWF jest dla zawodników dobrym sprawdzeniem oraz przygotowaniem przed Mistrzostwami Europy w kwietniu”- powiedział Prezes Polskiego Związku Judo Jacek Zawadka.