Otrzymałem deklarację Pana Jacka Zawadki, że będzie ubiegać się o stanowisko Prezesa Polskiego Związku Judo. Zamieszczam dostarczony program reform PZ Judo w formie załącznika oraz poniżej skopiowaną treść tego dokumentu.

Program reform PZ Judo

Jacek Zawadka – Kandydat na Prezesa Polskiego Związku Judo

Szanowni Państwo,
jako kandydat na Prezesa Polskiego Związku Judo, chciałbym przedstawić swoją sylwetkę oraz główne założenia programowe, służące reformie polskiego judo.

Jestem absolwentem warszawskiego AWF, trener judo I klasy, IV dan. Jako zawodnik, reprezentowałem klub Gwardia Warszawa w latach 1983 – 1997. Trzykrotnie zdobyłem tytuł Mistrza Polski w grupach młodzieżowych, kilkukrotnie stawałem na podium Ligi Seniorów. W latach 1994 – 2004 byłem trenerem Gwardii Warszawa, od 2004 szkolę UKJ 225 Warszawa.

Z satysfakcją mogę odnotować międzynarodowe sukcesy moich zawodników
Mateusz Gruszczyński – 3 miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych (2005)
Marcin Witkowski – 2 miejsce na EYOF (2009)
Paweł Żydak – 5 miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów (2005)
Jako działacz sportowy byłem prezesem i założycielem UKJ 225, w którym obecnie trenuje 750 zawodników pod okiem 13 trenerów w 19 szkołach na Mazowszu. Moje pozostałe stanowiska to:
V-ce prezes WMZ Judo (2004 – 2008)
Prezes WMZ Judo (2008 – 2012)
V-ce prezes WMZ Judo (2012 – 2016)
Członek Zarządu Polskiego Związku Judo (2011 – 2012) (z którego, wraz z trzema innymi członkami, zrezygnowaliśmy z powodu braku transparentności działań)

Byłem autorem programu klas sportowych w szkołach podstawowych w 1999 roku, współtworzyłem również koncepcję Małej Szkoły Judo w 2006 roku. Od początku aż do 2012 roku współorganizowałem Warsaw Judo Open.

Prywatnie, od 1997 roku, jestem właścicielem Biura Turystycznego i Szkółki Narciarskiej Jafi Sport. Rocznie obsługujemy ponad 7000 klientów, zatrudniając 150 osób w sezonie zimowym. Organizujemy wyjazdy narciarskie w Alpy, obozy sportowe, zielone szkoły.
Dysponuję dużym doświadczeniem w dziedzinie organizacji, zarządzania i kierowania zasobami ludzkimi. W mojej wizji zarządzania, na pierwszym miejscu stawiam zespół kompetentnych partnerów i pracowników. Od początku uprawiania judo do dnia dzisiejszego żyję tą piękną sztuką walki i utożsamiam się z jej filozofią i zasadami.

Główne założenia reformy programowej Polskiego Związku Judo
1. Zmiany zamiast kosmetyki.
2. Wprowadzenie platformy cyfrowej monitorującej efektywność Polskiego Związku Judo na poziomie okręgów, zawodników, trenerów i sędziów.
3. Budowanie drogi do zdobycia medalu olimpijskiego w oparciu o podwójne założenie:
a) stworzenie wyselekcjonowanej grupy Tokio 2020
b) stworzenie nowoczesnego programu szkolenia w perspektywie najbliższych lat drogi do sukcesu.
4. Zapewnienie pełnej transparentności działań Polskiego Związku Judo poprzez stworzenie i wprowadzenie przejrzystych zasad, jednoznacznych regulaminów oraz rankingów.
5. Wzmocnienie siły sprawczej Związku na szczeblu okręgowym poprzez transfer kompetencji i zasobów finansowych.
6. Unormowanie sportowej sytuacji prawnej grup U-11 oraz U-9 w perspektywie treningowej i zawodów
7. Pozyskanie nowych środków finansowych spoza aktualnych źródeł dofinansowania Polskiego Związku Judo.
8. Obniżenie obciążeń finansowych dotykających kluby (na przykład ze względu na opłaty licencyjne itp).
9. Nieustanne podnoszenie kompetencji i kwalifikacji trenerów, szczególnie na poziomie okręgowym, nadawanie licencji, wystawianie pozytywnych opinii, współpraca z przedstawicielami władzy samorządowej oraz oświatowej.
10. Zmiana statutu Polskiego Związku Judo w tym zmiana ordynacji wyborczej Polskiego Związku Judo.
11. Nowoczesne zarządzanie biurem Polskiego Związku Judo.
12. Doskonalenie umiejętności dobrego i bezstronnego sędziowania poprzez szkolenia i skierowanie szerszej grupy sędziów na szkolenia międzynarodowe, zawody umożliwiające uzyskanie stopnia sędziego europejskiego, światowego. Znaczne podniesienie wynagrodzenia płac sędziów.
13. Skoordynowanie pracy sponsorów (wojsko, związki akademickie itp.) dla najlepszych zawodników, podmiotów współpracujących.
14. Unormowanie relacji z Ministerstwem Sportu i Turystyki poprzez wykazanie woli zmian oraz efektów reformy Związku.
15. Stworzenie drużynowej ligi wojewódzkiej od U-15 do seniorów. Pozyskanie sponsora tytularnego rozgrywek.
16. Praca nad wizerunkiem polskiego judo poprzez produkcję klipów, programów, umiejetnie zmontowanych retransmisji turniejów, komunikację w mediach społecznościowych, telewizji itp.
17. Wspieranie wszystkich pozytywnych inicjatyw klubów, trenerów i działaczy i zawodników.

Powyższe założenia reformy Polskiego Związku Judo są efektem wieloletnich doświadczeń trenerskich, a także perspektywy właściciela dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Przede wszystkim przeprowadziłem szereg wnikliwych rozmów i konsultacji z dużą grupą zainteresowaną pozytywnymi zmianami w polskim judo. Część zagadnień jest już gotowa do wdrożenia.

Od września 2015, wraz z członkami zarządu WMZ Judo oraz serwisem judostat.pl pracujemy nad stworzeniem kompleksowej platformy cyfrowej służącej spójnej obsłudze WMZ Judo. Aplikacja ma służyć monitorowaniu kariery sportowej zawodnika, analizie potencjału sportowego, wysyłaniu sygnałów ostrzegawczych w przypadku obniżenia formy. W założeniu ma być to platforma kompletna – dla Związku, okręgów, klubów, zawodników, trenerów i sędziów i rodziców. System ma poprawić naszą wspólną sytuację finansową, szczególnie na szczeblu okręgowym, jednocześnie promując autentyczną ewidencję zawodników. Jeśli statystyki wskażą prawdziwą, wysoką liczbę zawodników, przyciągnie to sponsorów.

Chciałbym wymienione rozwiązania przenieść na obszar działania Polskiego Związku Judo.
Pora na zmiany w programie szkolenia! Sam zaczynałem trenować w wieku 13 lat – dziś wydaje się to anachronizmem. Niektórzy trenerzy szkolą dziś dzieci w wieku 3, 4 lat.
Należy intensywnie wspierać trenerów, którzy stoją przed niełatwym zadaniem zaszczepienia pasji w młodych, niestety często zbyt łatwo nudzących się dzieciach.

Okręgowe Związki Judo powinny, przy odpowiednich środkach finansowych, wpływać na szkolenie młodzieży, organizować specjalne treningi (na przykład w formule weekendowej). Okręg powinien doszkalać trenerów w zakresie metodyki, strechingu, dietetyki, gimnastyki, budowania siły, wytrzymałości, szybkości, stabilizacji (ważne aby już na początku kariery zapobiegać urazom).

Choć sam pracuję w dużym mieście rozumiem jak ważne jest wsparcie pozostawionych na uboczu mniejszych klubów i ich utalentowanych zawodników. Należy wprowadzić program stypendialny, rozwiązania logistyczne, transparentny program finansowy wspierający kluby i zawodników. Nie możemy stracić uzdolnionej młodzieży!
W perspektywie sponsorskiej niezbędna jest koordynacja pracy dyrektora sportowego, trenera kadry olimpijskiej oraz trenera resortowego pod kątem kalendarza zawodów, szkoleń. Niektórzy zawodnicy reprezentują np. Wojsko lub Uniwersytet – ich sukcesy i zobowiązania do osiagania wyniku resortowego są niezmiernie ważne! Harmonia wpółpracy spowoduje wiekszą chęć inwestowania w seniorskie judo przez resorty, co wydatnie przełoży się na jakość życia najlepszych zawodników.

Moim bardzo ważnym postulatem jest wprowadzenie pełnej transparentności działań! Przejrzyste zasady, regulaminy, rankingi – obowiązujące wszystkich, zarówno związek, jak i zawodników, trenerów, sędziów. Ten punkt bezpośrednio wiąże się z niedobrymi doświadczeniami zebranymi w latach 2011 – 2012, kiedy pracowałem w zarządzie Polskiego Związku Judo i wraz z trzema innymi członkami musieliśmy zrezygnować ze sprawowanych funkcji . Porażka na polu reformy odsunęła mnie na parę lat od działalności związkowej.
Dziś, w pełni niezależny finansowo, chcę zmienić polskie judo. Zachęciła mnie również propozycja Ministra Sportu i Turystyki, który wskazuje na to, by członkowie zarządu zwiazków sportowych nie byli z nim związani biznesowo. Jeśli zostanę wybrany Prezesem Związku, nikt nie będzie mógł posądzić mnie o poszukiwanie korzyści finansowych dla swojej firmy ze względu na pełnioną funkcję. Jestem niezależny, również mentalnie, ponieważ moi najbliżsi przyjaciele nie naciskają mnie – nie chcą pracować w Polskim Związku Judo i czerpać z tego tytułu prywatnych korzyści. Ich marzeniem jest pracować z młodzieżą na normalnych zasadach.

Pragnę współpracować z każdym, komu zależy na rozwoju polskiego judo.Należę do osób bardzo elastycznych a moje metody partnerskiego zarządzania definitywne różnią się od panującej obecnie autokracji. Razem jesteśmy w stanie dokonać największych i najbardziej znaczących zmian w historii tej dyscypliny w Polsce. Mam wiarę i niezbędne kompetencje, by dążyć do efektywnej poprawy obecnej sytuacji.

Jasne warunki pozwolą rozwijać się wszystkim zainteresowanym podmiotom – zawodnikom, trenerom, sędziom, działaczom. Zero nacisków, nieczystej gry, zbędnych wydatków czy centralizacji. Wykorzystanie nowoczesnych technologii i praca z myślą o rozwoju naszej młodzieży.
Jeśli chcemy rozwoju w polskim judo, powinniśmy reagować na nowe, dobre pomysły, wszelkie inicjatywy trenerów, klubów, grup . Najlepsze sygnować znakiem Polskiego Związku Judo, wspierać i promować u regionalnych władz

Kolejnym zadaniem reformy będzie stworzenie płaszczyzny współpracy sędziów z trenerami i zawodnikami, poprzez włączenie sędziów w skład teamów szkoleniowych, przygotowujących zawodników od strony interpretacji aktualnych przepisów walki.
Jednakże najważniejszych celem jest medal olimpijski . Już teraz należy stworzyć wąską grupę Tokio 2020. Stworzyć najlepsze warunki finansowe dla naszych uzdolnionych sportowców tak aby nie mieli innego zmartwienia poza ciężką pracą. Stworzyć najlepszy możliwy team pracujący nad ich zdrowiem, techniką, kondycją i psychiką!
Edukacja, komunikacja, standaryzacja. To dla mnie absolutny priorytet. Wiem, że jestem w stanie zaproponować nową jakość. Jeśli uda się wprowadzić prezentowane przeze mnie zmiany, wierzę, że w 2020 roku wszyscy będziemy świętować olimpijski medal. Jeśli uważacie, że polskie judo potrzebuje zmiany na wielu płaszczyznach, proszę o Wasze głosy. Nie jestem w żaden sposób powiązany z osobami aktualnie zarządzającymi Związkiem ani uwikłany w obecny od kilku kadencji układ panujący w Polskim Związku Judo. Jako jeden z Was – trener wiem ile ciężkiej pracy wkładacie w wychowanie zawodników, którzy w pewnym momencie zderzają się ze ścianą braku profesjonalizmu i kompetencji Polskiego Zwiazku Judo. Zmieńmy to razem!

Ze sportowym pozdrowieniem,
Jacek Zawadka

PS. Wszelkie pytania proszę kierować na adres kandydatpzjudo@gmail.com