Integralnym punktem kończącym każdą edycję odbywających się w Toruniu w latach 1994-2012 Dni Kultury Japońskiej były pokazy sztuk walki – judo, aikido, karate, kendo, iaido, kyudo, ken-jutsu. Każdego roku cieszyły się one dużym zainteresowaniem, zarówno biorących udział klubów sztuk walki, jak i widowni. Na przestrzeni lat festiwalowe pokazy odbywały się w różnych miejscach Torunia (Szk. Podst.nr 28, Klub Od Nowa, Aula UMK, Ratusz Staromiejski), aż trafiły do Amfiteatru Muzeum Etnograficznego, który okazał się najbardziej przyjaznym miejscem dla zawodników i widzów.

Z czasem formuła festiwalowych pokazów rozszerzyła się o inne sporty walki – boks, kick-boxing, muay thai, szermierkę, zapasy i capoerirę.

Od lat Festiwal Budo jest jedyną imprezą w Toruniu i regionie kujawsko-pomorskim, która dzięki atrakcyjnej formule dawał z jednej strony możliwość zaprezentowania osiągnięć treningowych i promocji Klubów Sportowych z drugiej zaś dawał mieszkańcom Torunia i okolic możliwość bliższego i bezpłatnego poznania danych dyscyplin. Jednocześnie pozwalał na bezpośrednie spotkanie z trenerami i trenującymi w klubach zawodnikami, dzięki czemu każdy mógł bliżej przyjrzeć się ofercie klubów i wybrać rodzaj aktywności fizycznej dla siebie czy swoich dzieci.

W dotychczasowych edycja pokazów Festiwalu Budo swoje umiejętności prezentowali przedstawiciele klubów sztuk i sportów walki z Torunia, Bydgoszczy i Brodnicy.

Udział brali również goście z Japonii, reprezentujący różne sztuki walki:

Toschimichi Takeuchi – ken-jutsu,
Teruo Miyazaki – karate,
Takeo Saito – judo,
Iwao Hanaki – kendo, iaido,
Kenichi Nakao – kendo, iaido,
Fujio Nakamura – aikido,
Hideki Sato – judo,
Masakatsu Yoshida – kyudo,

W tym roku, na początku czerwca odbyła się XX edycja Festiwalu BUDO.

Gościem specjalnym XX Festiwalu Budo był mistrz olimpijski z Atlanty 1996 – Paweł NASTULA, który poprowadził w Toruniu seminarium judo. Sala judo UMK wypełniła się po brzegi.

W pierwszym treningu udział wzięli młodsi judocy z toruńskich klubów UKS Kodokan i TKSJ oraz z Olimpii Grudziądz. W treningu dla starszych zawodników udział wzięli judocy-studenci UMK Toruń, UTP i UKW Bydgoszcz, zawodnicy klubów z Torunia i Grudziądza, również trenująy BJJ i MMA. Na przestrzeni lat skorzystało z mozliwości zaprezentowania sie 25 klubów. (Są zawodnicy trenujący w kilku klubach i to w sumie daje 33 kluby).

Festiwalowe pokazy odbyły się w wypełnionym sympatykami sztuk i sportów walki Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego z udziałem przedstawicieli klubów:

JUDO (UMK Judo Team, UKS Kodokan i TKSJ),

KARATE (TKK-do Shotokan, TKK-do Ronin, TKKT Kumade, TKK Kyokushin),

TK KENDO,

AIKIDO UMK,

MKSW Pomorzanin – boks,

TK Kick Boxingu Smok,

FIGHT ACADEMY Gwiazda Bydgoszcz – zapasy

TK CAPOEIRA.

Na zakończenie odbyła się pokazowa walka fechtunku w wykonaniu przedstawicieli Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Sarmackie Dziedzictwo”. W tym miejscu dodam, że gościem Festiwalu był v-ce prezydent Torunia p. Andrzej Rakowicz, który nalezy do w/w grupy rekonstrukcji historycznej.

W pierwszych edycjach pokazów festiwalowych brał udział również UKSJudo „Ippon”, a we wszystkich 20 edycjach Festiwalu brali udział judocy z UMK JUDO TEAM.

XX Festiwal Budo był też jednym z punktów obchodów 70-lecia AZS UMK.

„Cieszę się, że wszystko udało się dopiąć, dopisała publiczność i pogoda była łaskawa. Paweł Nastula nigdy nie był w Toruniu. Chciałem pokazać Toruń z jak najlepszej strony. Zwiedzaliśmy toruńską starówkę z przewodnikiem p.Arturem Brzezińskim. Odwiedziliśmy również Żywe Muzeum Piernika, w którym Paweł Nastula wypiekał toruńskie pierniki. Na zakończenie pobytu w Toruniu gość otrzymał przygotowane upominki i powiedział, że przyjedzie do Torunia, ale nie sam, a z rodziną”- W K.

„W tym roku organizowałem w pokazy sztuk i sportów walki w Toruniu już 20 raz, a w sumie mogę dodać jeszcze pokazy sztuk walki w 37 miejscowościach regionu w ciągu 25 lat, czyli od 1991 r. W tym roku wyda tez 20 lat od zdobycia złotego medalu olimpijskiego przez Pawła Nastulę.

Doszedłem do wniosku, że to dobry czas by zakończyć swoją działalność organizacyjną i społeczną na rzecz promocji kultury Japonii i sztuk walki. Mam nadzieję, że młodsi koledzy podejmą trud organizowania kolejnych edycji festiwalu, może w zmienionej formule. Oczywiście ze swojej strony będę pomagał, ale nie bedę już głównym organizatorem. Mam taką nadzieję, że tradycję Dni Kultury Japońskiej i Festiwalu Budo młodsi podtrzymają. Interesujacych się i trenujących sztuki walki w samym Toruniu jest przecież wielu” – WK.

Więcej info na stronach: www.wojciechkalinowski.com.pl i www.dkj.torun.pl