Judogi białe i niebieskie od stycznia 2011 obowiązują wszystkich

forum.pngNowa uchwała Zarządu PZJudo o treści: „ Na zawodach krajowych rozgrywanych we wszystkich kategoriach wiekowych od 01 stycznia 2012 r. obowiązują judogi białe i niebieskie.” (http://new.pzjudo.pl/aktualnosci/2/1,,20/)

W chwili obecnej (bo do końca roku może się to zmienić) jest ona sprzeczna z innym – większym i starszym owocem uchwały PZJ – Regulaminem sportowym PZJudo; rozdział 12 punkt 11. „Posiadają ubiór zgodny z przepisami walki (za prawidłowość ubioru odpowiada kierownik ekipy).W zawodach seniorów i seniorek obowiązuje stosowanie judogi w kolorze niebieskim i białym.” ( http://pzjudo.pl/docs/reg/12.pdf )

A tak z boku patrząc – ktoś zrobił dobry interes… będą szły setki niebieskich judog. Czy to wynik lobbingu, czy może racjonalnych argumentów i dogłębnych rozważań?
Dzięki tej uchwale także sponsorzy PZJ zyskają sponsorów, którymi staną się z przymusu zawodnicy młodszych grup wiekowych.
Zawsze można tłumaczyć, że to dla dobra sportu, aby unikać pomyłek, bo łatwiejsza analiza wideo, dłuższa eksploatacja sprzętu itp. dyrdymały… ale tak naprawdę to są to ciężkie pieniądze jakie popłyną w stronę sprzedawców (bardzo uśredniając 500 zł / zawodnika).
Z grubsza dla zawodnika jest to budżet na 2-3 wyjazdy na duże zawody (przejazd, nocleg, wyżywienie), albo roczna składka klubowa , albo… (niech każdy wstawi to uważa za słuszne i potrzebne), bo białą judogę każdy już ma.

Pewnie można tyle samo argumentów „za” jak i „przeciw” albo „za a nawet przeciw” przywołać ale czy to jest naprawdę niezbędne ?
Chciałoby się zacytować Klasyka „…nie idźcie tą drogą…” bo jak już wszyscy się uzbroją w nowe, niebieskie judogi to można kolejną uchwałę… (może tym razem klapki albo napoje?)

Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie?
Jak kwestia “niebieska” wygląda w innych krajach?

Posted Under
Bez kategorii