Pierwszy dzień Mistrzostw Europy był udany dla Polski – zakończył się dwoma medalami dla naszych zawodników. Artur Cyman i Jacek Gemza zdobyli brązowe medale.

W drugim dniu zmagań na Mistrzostwach Europy w Zagrzebiu Krzysztof Czupryna po czterech walkach (w tym trzech ukończonych przed regulaminowym czasem) wywalczył tytuł Mistrza Europy w kat. wag.66 kg M4. Zabrzmiał więc Mazurek Dąbrowskiego!

Marek Głodek zakończył turniej na 7 miejscu. Niestety w drugiej walce z Francuzem sędziowie 13 sekund przed końcem bez wyraźnego powodu „zabrali” Markowi waza-ari i w ten sposób pozbawili go możliwość dalszej rywalizacji o pozycje medalowe. Nie mieliśmy nawet możliwości odwołania się od wyniku pomimo nagranego materiału video.

Niestety nie ma żadnego Polaka wśród sędziów czy członków IJF, który brałby udział w zawodach tej grupy wiekowej.
Reszta reprezentacji przegrała swoje pojedynki w pierwszej rundzie eliminacyjnej.

W trzecim dniu brązowy i tym samym pierwszy medal dla kobiet w kat. wag.57 kg F1 wywalczyła Malwina Milecka – kiedyś zawodniczka Judo Samuraj Koszalin, obecnie mieszkająca i trenująca w Irlandii Północnej.
Srebrny medal zdobył Sebastian Laskowski w kat. wag.73 kg M2. Po wolnym losie i trzech przed czasem wygranych walkach spotkał się ze swoim odwiecznym rywalem w finale – z zawodnikiem z Azerbejdżanu – Vugarem Budagovem. Zacięta walka została rozstrzygnięta dopiero w dogrywce – niestety na korzyść Azera.
Mariusz Walendzewicz w kat. wag. 90 kg M2 stoczył 6 niezwykle wyczerpujących pojedynków. Jak zwykle walczył do ostatniego tchu. Ostatecznie zajął V miejsce. Podobnie Witek Fijałkowski w kat. wag.100 kg M2.

Polacy zakończyli zmagania w Zagrzebiu z dorobkiem 5 medali. Wynik więc całkiem dobry. Nasuwa się nieśmiałe pytanie do nowych władz Polskiego Związku Judo: jaka jest szansa na jakiekolwiek wsparcie zawodników dumnie chodzących w biało-czerwonych barwach? Patrząc na inne kraje, z którymi konkurujemy w rywalizacji medalowej, widać wyraźne zaangażowanie krajowych związków judo w starty zawodników grupy Masters.
Wracamy do kraju na zasłużony odpoczynek myśląc już o przygotowaniu formy na Mistrzostwa Świata, które odbędą się we Włoszech w dn. 30.09 – 03.10.2017r.
Gratulacje dla całej ekipy za udział, serce oraz wzajemne wsparcie.