Na prośbę Pana Janiszewskiego publikuję dokument przedstawiający jego kandydaturę na Prezesa Polskiego Związku Judo. Poniżej oryginał dokumentu oraz przedrukowane informacje.

Ryszard Janiszewski – kandydat na prezesa Polskiego Związku Judo

RYSZARD JANISZEWSKI
DLACZEGO POSTANOWIŁEM KANDYDOWAĆ NA STANOWISKO PREZESA P.Z. JUDO:

1. Mój udział w rywalizacji o fotel prezesa PZ Judo stworzy większe spektrum wyboru.
2. Moje doświadczenie życiowe, zawodowe jak również osiągnięcia w pracy trenerskiej i organizacjach sportowych pozwalają mi na podjęcie rywalizacji z pozostałymi konkurentami.
3. Jestem kandydatem niezależnym, co daje szansę na zintegrowanie środowiska, co moim zdaniem jest największym zadaniem dla polskiego Judo.
 
Prezentacja
Bezpośredni kontakt z Judo: od 1963, trener klasy mistrzowskiej, posiadacz stopnia 7DAN
 
ZNAJOMOŚĆ DYSCYPLINY
Okres zawodniczy: 7lat aktywnego treningu na macie: osiągnięcia: srebrny i brązowy medal MPJ indywidualnie oraz złoty w drużynie, ok. 100 walk wygranych.
 
Okres pracy trenerskiej:
Poziom klubowy 1971 -1981:
Trener główny w WKS „Lotnik”, WKS Kadra Rembertów, WKS Gwardia Warszawa. Medale w imprezach mistrzowskich:
 
ME Seniorów:
– A. Dziemianiuk 3 medale(złoty, srebrny i brązowy oraz złoty w zawodach uznanych przez PKOL za równoważne do IO w Los Angeles w 1984.
– J.Adamczyk brązowy medal,
 
ME Juniorów:
– M.Rybicki złoty medal,
– P.Baranowski srebrny medal,
– W.Biernacki i M.Kempisty brązowe.
Praca ze świetnymi zawodnikami jak: A.Adamczyk, A.Sikora, A.Kruszena oraz późniejszymi wybitnymi trenerami jak: Z. Grochowskim, S. Smaterem, A.Falkiewiczem, W.Białowąsem. Ponad 30 medali na MP we wszystkich grupach wiekowych w tym 9 tytułów mistrzyni Polski zdobyte przez Jolę Adamczyk. Prowadzenie drużyn WKS „Kadra” Rembertów i WKS „Gwardia„ Warszawa w rozgrywkach I ligi drużynowej.

 
Poziom związkowy 1981 -1988:
W okresie pracy w PZ Judo pełniłem funkcję wiceprezesa d/s sportowych, kierownika wyszkolenia PZ Judo. Byłem również szefem rady trenerów, co wynikało z wówczas obowiązującego statutu. Moim zdaniem był to najlepszy okres w historii polskiego judo. Efektywna współpraca i koordynacja działań z trenerami z najwyższej półki: R. Zieniawą, J. Skubisem oraz M. Rzepkiewiczem zaowocowała wywindowaniem polskiego judo do ścisłej czołówki europejskiej. W okresie tym Polska reprezentacja regularnie wracała z każdej imprezy mistrzowskiej z medalami w każdej grupie wiekowej. Została zbudowana od podstaw potęga polskiego judo kobiet. Ukoronowaniem tego okresu był najlepszy w historii występ polskiej reprezentacji w Igrzyskach Olimpijskich w Seulu, czego dowodem był złoty medal zdobyty przez W.Legienia, srebrny J.Pawłowskiego oraz piąte miejscem J.Beutlera. Nie należy zapominać o medalu B. Olechnowicz, która zdobyła brązowy medal w turnieju pokazowym. Z tego okresu wyszło szereg wybitnych zawodników wystarczy tu wymienić multimedalistów MŚ i ME R.Kubackiego i B. Maksymow.
 
Poziom międzynarodowy: trener kadry olimpijskiej w Kuwejcie 1988 -1996
Doświadczenia z pracy w Polsce z powodzeniem udało mi wprowadzić na niełatwym dla judo terenie. Rywalizowałem na terenie azjatycki z takimi potęgami jak: Japonia, Korea, Mongolia, Iran czy Chiny, a w ostatnim okresie krajami poradzieckimi jak: Kazachstan, Uzbekistan czy Tadżykistan. W Mistrzostwach Azji moi podopieczni zdobyli 3 medale brązowe. Kuwejt awansował do ścisłej czołówki w mistrzostwach krajów arabskich, czego dowodem było 21 medali w grupie seniorów i juniorów. Dwukrotny udział z drużyną w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, czy w Turniejach Jigoro Kano wykształtował we mnie umiejętność nawiązywania i utrzymania przyjacielskich kontaktów na poziomie międzynarodowym. Dobre i znaczące wyniki reprezentacji wspomogły w jakimś stopniu do awansu na stanowisko prezydenta Azjatyckiej Federacji Judo mojego szefa z Kuwejtu pana OBEIDA AL ANZI.

Doświadczenie organizacyjno-administracyjne w pracy w Organizacjach Sportowych 2006 – obecnie
W 1997 rozpocząłem pracę na stanowisku głównego specjalisty w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki. Dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego Z. Pacelt powierzył mi nadzór nad przygotowaniami do Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 10 wiodących dyscyplinach (w tym judo). Był to okres pracy, w którym zapoznałem się z zasadami współpracy Ministerstwa z klubami sportowymi. Z kolei praca w PZ Łuczniczym na stanowisku Sekretarza Generalnego pozwoliła mi na zdobycie doświadczenia w zakresie sprawnego rozliczania dotacji otrzymanych przez związki sportowe z Ministerstwa Sportu. Okres od 2006r to zdobywania doświadczenia na polu samorządowym w Gminie Piaseczno. Moje kompetencje to: dotacje dla 29 klubów sportowych, kontrola nad ich wydatkowaniem raz rozliczenie zgodnie z obowiązującymi przepisami. W okresie tym uczestniczyłem w szeregu kursach doskonalenia zawodowego, z których najwyżej cenię uzyskanie dyplomu „Mistrza zarządzania w sporcie”.
 
Na zakończenie:
W czasach, kiedy próbowaliśmy wedrzeć się do elity judo, najpierw pragnęliśmy osiągnąć kontakt z czołówką. Symbolem tych marzeń i zamierzeń była walka o medal na Igrzyskach. A później wszystko miało być już w zasięgu ręki. Na trzech ostatnich Igrzyskach mieliśmy piąte miejsca. A więc mamy kontakt z walką o medal, teraz tylko zróbmy ten krok w przód. Tylko (nawiązując do znanej wszystkim sentencji) musimy dostrzec, że ”szklanka jest do połowy pełna” .Chętnie odpowiem na pytania i jestem otwarty na propozycje zmian które pozwolą na odbudowę polskiego judo
Mój adres e-mailowy: rrjaniszewski@gmail.com
Nr. Kom: 605 36 38 79