sędziowanie

Co jakiś czas pojawiają się na forum informacje dotyczące niekompetentnego lub wręcz stronniczego sędziowania. Pojawiają się również opinie o walce z patologią jaką niewątpliwie jest celowe wypaczanie przez sędziów wyników. (chociaż w stosunku do takich “sędziów” raczej powinno używać się innego określenia, np. sędziole , żeby podobnie jak kibiców od kiboli, oddzielić ich od sędziów przez duże S).
Na wczorajszej MM-ce w Koszalinie zobaczyłem to, o czym do tej pory tylko słyszałem. Poziom sędziowania dużej części walk ( szczególnie na matach A i D)był na tyle żenujący, a wypaczanie wyników na tyle bezczelne, że wzbudzały wśród zawodników i kibiców na przemian śmiech, wściekłość, zdziwienie i zażenowanie.
Do panów i pań którzy uważają , że zdobycie punktów a tym samym pieniążków dla swoich klubów czy województw na MM-ce jest wystarczającym powodem do celowego wypaczania wyników: NIE JEST !. Jest to tak samo etyczne , jakby było np. okradzenie listonosza, żeby wesprzeć swój klub czy region. Jedyna różnica, to ta , że to pierwsze nie jest karane.

Takie “sędziowanie” obraża zawodników, kibiców i Judo.