Angelika Szymańska srebrną medalistką, brąz Cezarego Tchórzewskiego

Sukcesy naszych judoków na Mistrzostwach Europy Juniorów w Sofii – w piątek Angelika Szymańska (-63kg) została srebrną medalistką, a Cezary Tchórzewski (-73kg) zdobył brązowy krążek.

Judoczka MKS Olimpijczyk Włocławek wygrała przed czasem z Czarnogórka Tamarą Gardasević, Rosjanką Dali Liluashvili, w ćwierćfinale z Ukrainką Anastasiyą Antipiną i w półfinale z Włoszką Nadią Simeoli. Finał ze Słowenką Lia Ludvik przegrała przez ippon w końcówce pojedynku.

Rok temu, zanim skończyła 18 lat, Angelika Szymańska została wicemistrzynią Polski Seniorek w wadze -63kg. Wcześniej startowała w kategorii -57kg, zajmując m.in. 5 miejsce w MŚ Kadetek 2015 w Sarajewie oraz 7 miejsce w ME Kadetek 2015 w Sofii.

20-letni Cezary Tchórzewski (AZS AWF Katowice) dwie pierwsze dzisiejsze walki rozstrzygnął w dogrywkach – pokonał po 4.33 min Holendra Yannicka Van Der Kolka i po 8.02 (!) Mołdawianina Iona Nacu. W ćwierćfinale przegrał z Portugalczykiem Joao Fernando i trafił do repesaży. Polak wygrał z Izraelczykiem Din Yaacov Gemerem, a o brąz walczył z Azerem Hasilem Jafarovem, zwycięzcą zawodów EYOF sprzed 3 lat. Polak triumfował po 2.01.

Złoty medal w wadze -73kg zdobył Ukrainiec Hievorh Manukian, który w 1 rundzie wyeliminował Adama Stodolskiego (UKS Leśnik Kaczory).

W ostatnich latach Biało-Czerwoni zdobywają medale MEJ, ale 4 lata czekamy na złoto. W 2014 roku Mistrzynią Europy Juniorek została Anna Borowska -57kg, a w 2012 roku Mistrzostwo Europy Juniorów zdobył Damian Szwarnowiecki -73kg. Oboje już za kilka dni startować będą w seniorskich MŚ w Baku.

źródło: PZJudo