W dniach 21 i 22 stycznia 2023 r. odbył się w Lille we Francji jeden z największych europejskich turniejów Weteranów EUROMETROPOLE MASTER 2023. W sobotę 21 stycznia rywalizowały kobiety w kategoriach wiekowych F1-F9 oraz mężczyźni w kategoriach wiekowych M1-M4, łącznie 398 zawodników i zawodniczek. W niedzielę odbyły się walki w kategoriach wiekowych M5-M9 , w których udział wzięło 221zawodników. Łącznie w zawodach wystartowało 619 judoczek i judoków z 25 krajów. Zawody były wspaniale zorganizowane, przeprowadzone na siedmiu matach, logistyka na poziomie zawodów mistrzowskich na najwyższym poziomie.

W tym roku reprezentował nas tylko jeden zawodnik Bartek Wiączek, który w kategorii wiekowej M5 w wadze -66 kg zdobył brązowy medal.

Jest to pierwszy medal zdobyty przez reprezentantów Polski na tej imprezie. Bartek wygrał walkę o ćwiartkę piękną seoinagą ocenioną na waza-ari, przegrał nieznacznie półfinał, po czym w niecałą minutę zakończył walkę o brązowy medal wspaniałym rzutem na Seoi-Nage z kolan.
Przepiękny IPPON! Ogromne gratulacje.

Na koniec moja osobista refleksja. Cały czas usiłuję znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego jedynie Bartek Wiączek wystartował na tak wspaniałych zawodach. Pod względem sportowym są to zawody rangi Mistrzostw Europy, świetnie zorganizowane, zapewniające każdemu startującemu, niezależnie od kategorii wiekowej i wagowej, stoczenie minimum dwóch walk z wymagającymi przeciwnikami, a przede wszystkim koszt startu zamyka się w kwocie poniżej 1 000 zł, co jest porównywalne z kosztami uczestnictwa w krajowych zawodach Masters.

Bez jasnej odpowiedzi na to pytanie nasze środowisko Mastersów skazane jest na wymarcie, a nasz wspólny sukces sportowy i organizacyjny z Krakowa nieprędko będziemy mogli powtórzyć.

Stanisław Pazgan

Zapraszam w imieniu Weteranów do dyskusji na FB

https://www.facebook.com/judoinfo/posts/627658346031373