Polscy judocy zdobyli w niedzielę 4 złote medale i w sumie triumfowali w 5 kategoriach wagowych podczas Europen Open w Warszawie. W bezpośrednim pojedynku finałowym Kacper Szczurowski pokonał Oleksii Lysenko (-100kg). Biało-Czerwoni wywalczyli w dwa dni 9 krążków i bezapelacyjnie zajęli 1 miejsce w klasyfikacji medalowej.

Mazurek Dąbrowski został odegrany dla Angeliki Szymańskiej (-63kg), Damiana Stępnia (-81kg), Urszuli Hofman (-70kg) i Kacpra Szczurowskiego (-100kg), a wczoraj dla Karoliny Pieńkowskiej (-52kg). Bardzo ważnym sukcesem jest także zwycięstwo drużynowe kadry narodowej Biało-Czerwonych, prowadzonej przez trenera Mirosława Błachnio.

Łącznie aż 14 reprezentantów Polski w sobotę i niedzielę rywalizowało o medale EO, czyli Pucharu Świata. Dzisiaj po złoto sięgnęła jako pierwsza Angelika Szymańska. Na odniesienie 4 zwycięstw włocławianka potrzebował niecałych 4 minut, a jej finał ze Szwajcarką Cariną Hildbrand trwał tylko 19 sekund. Wcześniej była Wicemistrzyni Europy Juniorek pokonała Czeszkę Michaelę Kulikovą, Izraelkę Paz Liebel i w półfinale Belgijkę Selinę Delen.

Podobnie jak była Młodzieżowa Mistrzyni Europy Karolina Pieńkowska i Angelika Szymańska, świetnie spisała się też Urszula Hofman. Wygrała wszystkie walki przed czasem – z Litwinką Renaldą Gedutyte, Azerką Gunel Hasanli i w półfinale z Rumunką Serafimą Moscalu. W pojedynku o złoto spotkała się z Belgijką Lien Meeuwssen, a ten bój potrwał 96 sek.

Decydujące zmagania w wadze -81kg rozpoczęły się od zwycięstwa Kyrylo Weselowski o brąz po 6.46 min z Rumunem Elemerem Szocsem. W niedzielę judoka AZS AWF Warszawa zwyciężył aż w 5 pojedynkach, a przegrał tylko w półfinale z Damianem Stępniem z AZS UW Warszawa. Stępień przez ippon wygrywał z Ukraińcem Oleksii Babenko, Sebastianem Marcinkiewiczem i Holendrem Jimem Heijmanem, a potem w półfinale pokonał wspomnianego Weselowskiego i w finale po 6.10 min Hiszpana Jose Marię Mendiolę Izquietę.

Polski finał, co z pewnością cieszy trenera Mirosława Błachnio, kibice zobaczyli w wadze -100kg pomiędzy Kacprem Szczurowskim i Oleksii Lysenko. W finale ubiegłorocznych Mistrzostw Polski w Gliwicach wygrał ten drugi, a tym razem lepszy był Kacper Szczurowski. Jego droga do finału była dłuższa, bowiem pokonał 4 rywali, zaś Oleksii Lysenko – 3.

Obaj reprezentanci Biało-Czerwonych są brązowymi medalistami Mistrzostw Europy U-23, Lysenko wywalczył krążek w 2018 roku w Gyor, a Szczurowski w 2019 roku w Izhevsku.

Polacy mieli także 4 szanse dzisiaj na brązowe krążki przed swoją publicznością w Warszawie. Niestety Eliza Wróblewska (-70kg) przegrała z Włoszką Carolą Paissoni, Anna Załęczna (+78kg) z Francuzką Stessie Bastareaud, Tomasz Szczepaniak (-90kg) po 7.06 (!) z Kanadyjczykiem Zachary Burtem i Jakub Wójcik (-100kg) z Niemcem Danielem Herbstem.

W repesażu wagi -70kg Katarzyna Sobierajska, brązowa medalistka ubiegłorocznych Mistrzostw Europy Kadetek, uległa Białorusince Viktoryi Novikavej i zajęła 7 miejsce.

Wczoraj brąz zdobyły Aleksandra Kaleta (-52kg) i Anna Dąbrowska (-57kg), a 5 miejsce zajął Ksawery Morka (-73kg).

Zawody w Arenie Ursynów zaliczane były do kwalifikacji olimpijskich Tokio 2020.

za zgodą PZJUDO, żródło: EO w Warszawie: świetny występ Biało-Czerwonych w Arenie Ursynów