European Open w Warszawie: szósty start Katarzyny Kłys

info PZJUDO

Już po raz 6. w turnieju European Open (wcześniej pod nazwą Puchar Świata) w Warszawie wystartuje najlepsza i najbardziej doświadczona obecnie polska judoczka Katarzyna Kłys (-70kg). Przed 2 laty zdobyła brązowy medal w Arenie Ursynów, a teraz zdaniem trenerki reprezentacji Anety Szczepańskiej ma szansę nawet na złoto.

29-letnia Katarzyna Kłys (KS Polonia Rybnik) rywalizowała już w stołecznych zawodach w 2006, 2008, 2010, 2012 i 2014 roku. W ostatniej edycji w walce o brąz pokonała Izraelką Yarden Mayersohn. Wcześniej dwa razy zajmowała 7 miejsce.

W tym roku podopieczna trenera Artura Kłysa była na mocnym zgrupowaniu w Japonii razem z koleżanką klubową Anną Borowską. W poprzedni weekend wystartowała w Grand Prix w Dusseldorfie, gdzie w 1 walce trafiła na aktualną Wicemistrzynię Europy i byłą Wicemistrzynię Świata Niemkę Laurę Vargas Koch.

– Pierwszą karę dostała Niemka za pasywność, potem ja, gdy rywalka mnie złapała z góry i się pochyliłam. Następnie na 10 sekund przed końcem znowu ja dostałam kare, a za co…? Nie mam pojęcia. Był mój atak, potem jej i kara dla mnie. W tym momencie o karze nawet nie pomyślałam, byłam pewna, że walka rozstrzygnie się w dogrywce. Ale sędzia zadecydował inaczej – powiedziała Katarzyna Kłys.

Na początku kariery zdobywała medale Mistrzostw Europy i Świata Juniorek. Potem wywalczyła dwa srebrne seniorskich ME, aż wreszcie sięgnęła po brąz Mistrzostw Świata w Czelabińsku w 2014 roku. Krakowianka jest wielką nadzieją polskiego judo na medal Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

– Wcześniej czeka nas jeszcze sporo pracy i kilka turniejów. Najbliższe plany to oczywiście Turniej Warszawski, czyli European Open w Arenie Ursynów, a potem camp w czeskim Nymburku i wyjazd na Grand Prix w Tbilisi – powiedziała Katarzyna Kłys, prywatnie mama Bronka.

W rankingu światowym w wadze -70kg Katarzyna Kłys zajmuje 14. miejsce, a na liście olimpijskiej jest 12. Na Igrzyskach debiutowała w Pekinie w 2008 roku, gdzie przegrała z późniejszą złotą medalistką Amerykanką Rondą Rousey. Cztery lata później w Londynie przegrała z Chinką Fen Chei.