W dniu wczorajszym w Bytomskiej Operze odbyły się uroczystości związane z obchodami 50 lecia klubu „Czarni” Bytom.

Uroczystość zgromadziła medalistów Igrzysk Olimpijskich, Świata i Europy, takie nagromadzenie mistrzów w jednym miejscu nie zdarza się często – a tutaj byli głównie judocy związany z bytomskim judo.
Spotkanie w Operze to okazja do wielu miłych wspomnień, odświeżenia dawnych kontaktów, sam spotkałem swoich pierwszych trenerów.

Największymi brawami został powitany dwukrotny Mistrz Olimpijski Waldemar Legień, zresztą nasz Mistrz jeszcze kilkakrotnie otrzymywał gromkie brawa.

Oprócz sportowców na Gali gościły władze miasta, Polskiego Związku Judo, Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Sportu oraz Europejskiej Unii Judo.

Moim zdaniem najmilszym akcentem i wyróżnieniem było symboliczne uhonorowanie wszystkich rodziców i ich trudu który wkładają w wychowanie (również sportowe) dzieci, złożone na ręce Pani Rainczuk. Był to moment szczególny gdzie na tle zdjęcia siedmiorga rodzeństwa nagrodzona zostaje ich matka.

Waldemar Legień otrzymał nominację na 8 DAN-a, okazało się, że za kilka dni miał otrzymać taką od Francuskiej Federacji Judo, żartując dodał, że teraz to ma juz 16 DANa.

Również Prezes Czarnych Bytom Pan Wiesław Wiśniewski otrzymał honorowego pierwszego DANa.

Momenty wręczania nagród przeplatane były występami artystów z bytomskiej Opery, wszystko było spójne, odświętne i mimo tak wielkiego i doniosłego wydarzenia nie było czuć napięcia i stresu, a wręcz przeciwnie to było spotkanie wielu przyjaciół.

Ostatnią osobą, która przypieczętowała to spotkanie przyjaciół z bytomskiej maty był Pan Paweł Klimek, który w kilku słowach bardzo celnie podsumował 50 letnia historię klubu.

Jeszcze raz „Czarny” składam życzenia i kolejnych 50 lat.