Info. Onet.pl
Najlepsi polscy zawodnicy i trenerzy zostali uhonorowani przez władze związku podczas piątkowej (8 stycznia) gali w Elblągu. – To podsumowanie występów biało-czerwonych w 2015 roku – podkreślił prezes Polskiego Związku Judo Sławomir Kownacki.

W poprzednim sezonie polscy judocy stawali na podium niemal wszystkich znaczących imprez rangi mistrzowskiej. Największym osiągnięciem może poszczycić się drużyna kobiet, która zdobyła srebrny medal mistrzostw świata w Astanie. – Z ósemki judoczek, które dotarły do finału DMŚ, w gali w Elblągu uczestniczyć będą Karolina Pieńkowska (52 kg), Arleta Podolak (57 kg), Agata Ozdoba, Karolina Tałach (obie 63 kg), Daria Pogorzelec (78 kg) i Katarzyna Furmanek (+78 kg). Zabraknie Anny Borowskiej (57 kg) i Katarzyny Kłys (70 kg), które początek roku spędzają na zgrupowaniach, odpowiednio w austriackim Mittersill i Zakopanem – powiedział Kownacki, który jest jednocześnie sędzią międzynarodowym.

Do srebra DMŚ w Kazachstanie żeński zespół poprowadziła trenerka Aneta Szczepańska, wicemistrzyni olimpijska z Atlanty (1996 rok). – Oprócz Szczepańskiej, udział w uroczystości wzięlli inni trenerzy, którzy swą pracą przyczynili się do wielu sukcesów naszych reprezentantów, nie tylko w mistrzostwach globu seniorów, ale też mistrzostwach świata i Europy juniorów oraz młodzieżowych mistrzostwach Europy. Do Elbląga przyjechali medaliści tych zawodów. Nie zapominiano też o weteranach, którzy zdobyli trzy medale, w tym dwa złote ubiegłorocznych MŚ, a także o judokach niepełnosprawnych, którzy również odnosili sukcesy – dodał szef związku.

Swą obecnością galę uświetnią tak znani szkoleniowcy jak m.in. wicemistrz igrzysk w Monachium (1972) Antoni Zajkowski i brązowy medalista olimpijski z Montrealu (1976) Marian Tałaj. – Najlepsi zawodnicy i trenerzy otrzymają pamiątkowe statuetki Polskiego Związku Judo. Mamy nadzieję, że takie gale będą odbywać się co roku, a znakomitych wyników na międzynarodowych matach nie zabraknie – podsumował Kownacki.

Gala Polskiego Związku Judo to nie jedyne ważne wydarzenie, jeśli chodzi o ten sport w Elblągu. W terminie 7-10 stycznia odbył się camp pod nazwą “Szlifujemy talenty – poszukujemy mistrza”. Zajęcia dla zawodników i trenerów poprowadzą m.in. Japończyk Hiroshi Katanishi i Rosjanin Jewgienij Lwow. Odbyło się również seminarium dla sędziów.