Gdy emocje już opadną ……. – ku przestrodze ! cz.I

“Król jest nagi” – kto to śmiał powiedzieć ?!! Zamknąć usta, zniszczyć, zgnieść i wygnać z kraju, łgarza ! Przecież tyle mamy domów mody, tylu kreatorów, tylu fantastycznych krawców, a materiał po prostu cuda, sam się układa, do tego doskonałe: fasony, kroje ………. i tak od 20 lat !!!!!
Dalej żyjmy w tym przekonaniu i wzajemnej adoracji ? Nie i jeszcze raz nie !!
Szczególnie dzisiaj !! Dwa dni przed bardzo ważnymi wyborami które będą miały wpływ na kolejne lata naszego Judo !! Bowiem już w czwartek Zarząd PZJudo podejmie decyzję o powołaniu Trenerów Kadr Narodowych w grupie Senior i Junior !

Teraz trochę zimnej wody!
Na początek trenerzy.

Panowie i Panie drodzy szkoleniowcy trzeba sobie powiedzieć wprost, najważniejszego wyników nie ma ! Które to już IO bez medalu ? Były teamy, indywidualne szkolenia, były grupy i co ? Jest efekt? Nie ma ! Wszyscy chcieli dobrze ale nie wyszło. Co zrobić? Uważam, że Polski Związek Judo musi dokonač gruntownej zmiany na wszystkich frontach szkolenia, a przede wszystkim metodyki szkolenia. Koniec z amatorką! Koniec z egzotyczną turystyką, wczasami na koszt PZJ, udawaniem że coś robimy!!

Zacznijmy od siebie ! Ilu dzisiaj mamy trenerów Judo w Polsce ? Przepraszam pytanie powinno brzmieć: ilu mamy w Polsce trenerów zawodowych Judo (osoba która jest godziwie opłacana i tylko i wyłącznie zajmuje się szkoleniem jednej góra dwóch grup zawodników.) To ilu mamy trenerów? Do tego ile razy w roku, ci trenerzy uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach ? To już mamy jakiś obraz sytuacji. Wychodzi na to, że jest ich garstka lub najgorszy wariant czyli, wcale!

To co mamy teraz nazywamy zawodowstwem,czy to jest zawodowstwo? Nie…. trzeba to zmienić! PZJudo powinien w tym wypadku zacząć szkolić trenerów i zatrudnić pewną ilość zdolnych trenerów w miarę możliwości jak najwięcej ! Dać im godziwe wynagrodzenie i zajęcie w szkoleniu centralnym. Które to powinno powstać od nowa od najmłodszej grupy, aż po seniora.

Jak, powinna wyglądać taka struktura ? Może tak ? Na koszt PZJudo:
Dyrektor sportowy,
trener kadry seniorów,
trener kadry seniorek,
asystent trenera kadry seniorów i zarazem trener Regionu I, asysten trenera seniorek i zarazem trener Regionu II,
trener juniorów,
trener juniorek,
asystent trenera juniorek i zarazem trener Regionu III, asystent trenera juniorek i zarazem trener Regionu IV,
trener Cadetów,
trener Cadetek,
do tego dofinansowani przez PZJ: 2- aj asystenci do każdego trenera Regionu od I do IV.

Trenerzy Regionów uczestniczą w cyklu szkoleń, a następnie sami organizują takie szkolenia w swoich regionach. Minimum dwa razy w miesiącu na 2-3 dniowe konsultacje do każdego Regionu przyjażdzają trenerzy kadr sen, jun, cad. Odbywają się sesje treningowe, oddzielnie dla młodziczek i Cadetek, a juniorek i seniorek. Oraz młodzików, a Cadetów oraz juniorów i seniorów. Do tego konsultacja dla trenerów, spotkania z członkami kadry i ich trenerami. Ustalania wspólnego programu szkolenia i kontrola wykonanej pracy.
To tylko drobna uwaga.

Teraz zawodnicy i zawodniczki.

CDN.

foto: http://www.freeimages.com