Analiza startu w Grand Slam Abu Dhabi w dniach 26 do 28 listopada br przygotowana przez Pana Jacka Skubisa. Zapraszam do lektury.

W trzecich po Igrzyskach Olimpijskich zawodach Grand Slam (pierwsze w Paryżu, kolejne w Baku) wzięło udział 41 reprezentacji z łączną liczbą 223 zawodników (88 kobiet i 135 mężczyzn). Z pierwszej ósemki w rankingu każdej kategorii wagowej (łącznie – 56 kobiet i 56 mężczyzn) wystartowało 25 osób (14 kobiet – 25% i 11 mężczyzn – 20%). Pod względem liczebności ekipy, Polska zgłaszając do startu 5 zawodników (3 kobiety i 2 mężczyzn), obsadzając 3 kategorie wagowe z 14, uplasowała się na miejscu 14-17. W reprezentacji POL tylko jedna J. Kowalczyk (nr. 14 rankingu) była rozstawiona jako trzecia w swojej kategorii 57 kg.


Liczba i numery pozostałych rozstawionych zawodników podane zostały w tabeli poniżej.

Wyniki walk zawodników reprezentacji Polski zaprezentowane są poniżej w kolejnej tabeli.

Podział medali w zawodach prezentuje poniższy wykres. Polska z jednym miejscem 5 i jednym miejscem 7 sklasyfikowana została na miejscu 22-24 razem z Australią i Czechami.

Podsumowanie w skrócie: CO BYŁO CELEM I CZY BYŁO WARTO ?

Gratulując zdobytych punktów i awansu w rankingu A. Kalecie (kat. 52 kg – zdobywczyni 5 miejsca) i P. Drzymałowi (kat. 81 kg – zdobywcy 7 miejsca) należy zauważyć, że na 11 stoczonych walk ta dwójka stoczyła 8 walk wygrywając 4. Dwie walki wygrała Aleksandra Kaleta, dwie walki wygrał również Paweł Drzymał. Ta dwójka wykonała łącznie 6 rzutów zaliczonych na waza-ari oraz raz uzyskała waza-ari w parterze. Przed czasem po uzyskaniu dwóch waza- ari wygrali 3 z 4 walk.

Pozostałe 3 osoby przegrały pierwsze walki i odpadły z zawodów. W 2 walkach reprezentanci Polski zostali zdyskwalifikowani (Kaleta i Marcinkiewicz). Przegraliśmy wszystkie 3 walki o złoty punkt (Kowalczyk, Podolak, Drzymał). Żadnej walki nie wygraliśmy wykonując rzut na ippon, za to przeciwnicy uzyskali 2 ippony i 6 razy waza-ari.

Mam nadzieję, że nowo wybrani Trenerzy K-Ol. odpowiedzą na powyższe pytanie i dokonają dokładnej, indywidualnej analizy startu Reprezentantów.

Jacek Skubis 28.11.2021