Wczoraj Światowa Federacja Judo wydała decyzję, że zarówno rosyjscy jak i białoruscy sportowcy będą mogli wystartować już w najbliższych Mistrzostwach Świata pod neutralną flagą.

Pomimo wyjaśnienia, opublikowanego na stronach IJF.ORG środowisko polskich judoków jest w znaczącej większości oburzona taką decyzją.

Fragment wyjaśnienia:

Komitet Wykonawczy postanowił zaangażować niezależną, renomowaną firmę do sprawdzenia przeszłości wszystkich osób proponowanych do udziału, w tym treści w mediach społecznościowych, ze szczególnym uwzględnieniem możliwej propagandy wojennej. Tylko ci sportowcy i personel pomocniczy, którzy zostaną dopuszczeni podczas tego procesu weryfikacji, będą kwalifikować się i być brani pod uwagę do udziału w zawodach przez Komitet Wykonawczy IJF.

Żadne wyjaśnienia nie zmienią tego, że ukraińscy sportowcy nie mają takich samych szans jak reszta zawodników na przygotowania do Igrzysk Olimpijskich, że często walczą i giną na wojnie w obronie swojej ojczyzny.

źródło: https://www.ijf.org/news/show/resolution-regarding-the-participation-of-russian-and-belarusian-athletes-in-ijf-events