Judo to nie tylko walki sportowe, to także formy Kata. Ważne jest to, aby każdy umiał swoją ścieżkę uprawiania judo znaleźć. Niektórzy będą trenowali pod kątem zawodów sportowych, inni spróbują form Kata, jeszcze inni będą ćwiczyli w cieniu pozostałych aby tylko „się poruszać”.
Każdy powinien znaleźć swoją ścieżkę, a wszyscy jesteśmy judokami.

Poniżej kilka informacji związanych właśnie z Judo Kata.

9 września rozegrany zostanie Puchar Polski Kata (link) i tego samego dnia ok godz. 14:00 odbędzie się kurs doszkoleniowy z Nage No Kata, Katame No Kata oraz Goshin Jutsu. Kurs będzie prowadził P. Michel Kozlowski członek Komisji Kata EUJ i IJF.
Zawodnicy którzy startują w PP mogą skorzystać z konsultacji, w dniu 8 09 września w Łodzi ( proszę o kontakt email: dan@pzjudo.pl)

Publikuję poniżej list Przewodniczącego Komisji Dan:

Drodzy Koledzy i Koleżanki,

Już za miesiąc odbędzie się kolejny Puchar Polski Judo Kata. Chciałbym, abyście pomogli w dotarciu z informacją do trenerów, którzy mogą być zainteresowaniu w przegotowaniu najmłodszych judoków do rywalizacji sportowej w Judo Kata. Proszę również o informację dla zawodników starszych o możliwości rywalizacji sportowej w Kata. W Komunikacie, który załączam są wszystkie szczegóły dotyczące Pucharu Polski. Zapraszam wszystkich, którzy przeszli szkolenie sędziowskie do wzięcia udziału w PP. W przypadku przewidywanej nieobecności proszę o wcześniejsze info.

Minął ponad rok naszej działalności w Komisjach Dan. Pragnę w kilku zdaniach przypomnieć o naszych działaniach i jednocześnie prosić o aktywizację w najbliższym czasie.

Dzięki pomocy Prezesa i członków Zarządu udało się pozyskać finansowanie Judo Kata sportowego z Ministerstwa Sportu jako konkurencja nieolimpijska. Obecnie możemy pokryć koszty udziału w zawodach Pucharu Europy, Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Świata. Reprezentacja narodowa w Judo Kata ma również zakupiony sprzęt sportowy. Reprezentanci będą naszym wzorem do wykonywania poszczególnych Kata. Obecnie dwie pary w Goshin-jutsu i Nage no Kata są na wysokim poziomie. Para w Katame no Kata na skutek kontuzji nie zweryfikowała swoich umiejętności na ME. Wszystkie te pary są do wykorzystania w kursach regionalnych i klubowych. Proszę o organizację takich kursów, szczególnie dla najmłodszych zawodników.

Przed nami M. Świata oraz w grudniu Mistrzostwa Polski we wszystkich grupach wiekowych. Proszę o popularyzację i informację w swoich regionach, a szczególnie a tych klubach, w których duża liczba zawodników nie bierze udziału w zawodach Shiai. Finansowanie z Ministerstwa Sportu jest uzależnione od liczby startujących zawodników i w tym kierunku musimy się aktywizować. Mamy dużą szansę, aby Judo Kata poszerzyło naszą dyscyplinę. W wielu krajach inne sztuki walki są zrzeszone w federacji judo, co nam się nie udało. Pomaga to im w osiąganiu wysokich wyników sportowych i znacznie zwiększa zainteresowanie dyscypliną.

W ubiegłym roku rozpoczęliśmy proces szkolenia sędziowskiego w Kata na poziomie krajowym. W tym celu, dzięki uprzejmości Judo Kodokan Institute, mogliśmy dokonać przetłumaczenia trzech Kata oraz podręcznika Zawody Kata Kryteria Oceny na język polski. Podręczniki te, jak i również materiały szkoleniowe sędziów Kata znajdujące się na stronie PZJudo, stanowią podstawę do dalszego rozwijania wiedzy o Kata dla wszystkich judoków. Ponadto na stronie Ippon Org Tv znajdują się materiały filmowe ze szkolenia na kursie doszkoleniowym Kata. W dalszym ciągu we współpracy z Komisją Kata IJF będziemy przeprowadzać kursy doszkoleniowe. Chciałbym, aby liczba sędziów stale się zwiększała Poszukujemy również kandydatów na sędziów międzynarodowych. Egzaminy europejskie odbywają się w terminie wiosennym. Proszę o pomoc w wytypowaniu kandydatów z bardzo dobrą znajomością jednego z kata.

Podsumowując, narzędzia do rozwoju Kata Sportowego w Polsce, zostały stworzone, a największym zagrożeniem w dalszym rozwoju jest zainteresowanie trenerów i mała liczba ćwiczących. Bardzo proszę o aktywny udział każdego z was.

Pozdrawiam / Best regards,
Sławomir Smater