Ponad dwa tygodnie temu 42-osobowa ekipa polskich Weteranów docierała na akredytację do uroczego słoweńskiego miasteczka Podčetrtek, aby wziąć udział w indywidualnych i drużynowych Mistrzostwach Europy Weteranów.
Warto o tym wydarzeniu przypomnieć, bo był to z wielu względów wyjątkowy czas. Pomijając aspekt sportowy, ME w Słowenii pokazały, że Judo, a nie tylko muzyka, łączy pokolenia. Nie będzie przesadą powiedzieć, nawiązując do zasad, które stworzył Jigoro Kano, że były to cztery
dni, które odzwierciedliły prawdziwego ducha Jita-Kyoei: „Przez czynienie dobra nawzajem do dobra ogólnego”.

Pomimo niemalże czterech dekad różnicy pomiędzy najstarszymi a najmłodszymi członkami ekipy, nasi Weterani pokazali, że są jedną, wielką Rodziną Judo. Każdy mógł liczyć na każdego – podczas rozgrzewki, podczas opatrywania kontuzji, czy też podczas wychodzenia do walki. To ogromnie ważna i nie do przecenienia rzecz: świadomość wsparcia całego zespołu z Orłem na piersi.

W ekipie Weteranów tylko formalny podział przypominał o wieku, każdy dawał z siebie maksimum energii, siły i zaangażowania – zarówno na tatami, startując w turnieju indywidualnym i drużynowym, jak i na trybunach lub macie rozgrzewkowej, wspierając startujących zawodników i zawodniczki.
Jednocześnie Reprezentacja wyraźnie pokazała, jak ogromny potencjał tkwi w kategorii Weteranów, że są oni równorzędną grupą obok Kadetów, Juniorów i Seniorów, a ostatnie Mistrzostwa Europy potwierdziły, że medale przywożone do Polski od lat z międzynarodowych turniejów to nie przypadek, a potwierdzenie klasy i umiejętności naszych reprezentantów.

Pod względem sportowym Mistrzostwa Europy Podčetrtek 2023 to najliczniejsza polska reprezentacja na imprezie zagranicznej, rekordowa ilość medali (1 złoty, 7 srebrnych, 12 brązowych), rekordowa ilość wystawionych drużyn (jedna TM30, dwie TM50) oraz brązowy medal w rywalizacji drużynowej TM50.

Podsumowując turniej w Słowenii, nie sposób nie wspomnieć o dwóch bardzo ważnych osobach w naszej reprezentacji. Pierwszą jest Olga Nowotny-Czupryna, która przez cały czas trwania mistrzostw wykonała tytaniczną pracę, uwieczniając na kilkudziesięciu tysiącach zdjęć chwile radości i smutku, wygrane i przegrane pojedynki, dzięki czemu możemy te dni i emocje im towarzyszące przeżywać bez końca. Drugą, ale nie mniej ważną, jest Stanisław Pazgan, spiritus movens Reprezentacji Weteranów, który sukcesywnie, od Mistrzostw Świata w Lizbonie w 2021 roku, bierze na siebie podwójną rolę – zawodnika oraz organizatora i szefa ekipy, dopilnowując wszelkich formalności oraz terminów, i niejednokrotnie „gasi pożary” w awaryjnych sytuacjach.

Dziękujemy wszystkim, którzy budowali Reprezentację Weteranów na Mistrzostwach Europy Podčetrtek 2023 oraz ich rodzinom i bliskim, którzy ich w tym wspierali.

Dzisiaj odliczamy czas do Mistrzostw Świata Abu Dhabi 2023 na przełomie października i listopada.
Trzymamy kciuki za przygotowania i wierzymy, że z Emiratów nasza ekipa wróci z równie imponującym dorobkiem.

Napisał: Bartek Wiączek
Zdjęcia: Olga Nowotny-Czupryna