Zbliżają się wybory do władz Śląskiego Związku Judo, a biorąc pod uwagę to, że jest to mój region, pozwolę sobie przypomnieć jak powstawało tutaj judo.
Odkąd pamiętam Prezesem Śląskiego Związku Judo był śp. Józef Wiśniewski, a kolejni Prezesi wywodzili się z klubu „Czarni” Bytom.
Wszystko wskazuje, że i przez kolejne cztery lata przewodniczyć Śląskiemu Judo będzie osoba związana z bytomskim klubem, na dzisiaj zadeklarowały się dwie osoby Pan Zenon Mościński (aktualny Prezes) oraz Pan Krzysztof Gajos (Prezes firmy Sponsor Plus działającej przy klubie „Czarnych”). A może pojawi się osoba z „poza bytomia”?

Pozwolę sobie przypomnieć znane nam wszystkim zdanie Józefa Wiśniewskiego.

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.

Józef Wiśniewski

Prezesi SZJudo

Judo na Śląsku rozpoczęło swoją działalność już w roku 1957, a w prawie 60 letniej historii Śląskiego Związku Judo funkcje Prezesów sprawowało osiem osób:

  1. Karol Fabia – Pierwszy i długoletni Prezes Śląskiego Związku Judo. Wielce zasłużony twórca organizacji Śląskiego Związku Judo i początków rozwoju judo w woj. śląskim. Członek Zarządu Polskiego Związku Judo. Działacz wywodzący się z jednego z pierwszych klubów śląskich KS „Górnik” Wilchwy.
  2. Wacław Kozera – Drugi Prezes Śląskiego Związku Judo. Pułkownik więziennictwa. Działacz KS „Gwardia” Katowice.
  3. Mieczysław Korbasiewicz – Trzeci Prezes Śląskiego Związku Judo. Prezes KS ROW Rybnik wiodącego w tym czasie w śląskim judo.
  4. Andrzej Zając – Czwarty Prezes Śląskiego Związku Judo, ówczesny Dyrektor gabinetu Ministra Górnictwa i Energetyki.
  5. Józef Wiśniewski – Długoletni Prezes Śląskiego Związku Judo (1988 – 2013). Prezes Polskiego Związku Judo w latach 1994 – 2004. Członek Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego od roku 1996. Założyciel, trener a od roku 1993 prezes GKS „Czarni” Bytom do 2014 roku.
  6. Przemysław Matyjaszek (od września 2013 roku do czerwca 2014 roku) Zawodnik „Czarnych” Bytom, Wicemistrz Europy, V zawodnik Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008.
  7. Robert Taraszkiewicz (pełniący obowiązki Prezesa Śląskiego Związku Judo od czerwca do września 2014 roku)
  8. Zenon Mościński – Aktualny Prezes Śląskiego Związku Judo pełni tę funkcje od 2014 roku. Od roku 1966 związany z klubem Czarni Bytom, współtwórca bytomskiego judo.

Historia Śląskiego Judo

Judo na Śląsku rozpoczęło swoją nieśmiałą działalność już w latach 1957 – 1958. Nie było jeszcze Śląskiego Związku Judo , a ówczesne kluby działały pod auspicjami Polskiego Związku Judo. Zygmunt Musioł i wspomagający go Ryszard Smelik „ruszyli” z judo w okręgu rybnickim i okolicy gdzie powstały pierwsze sekcje w takich klubach jak KS „Górnik” Wilchwy i KS „Górnik” Radlin przekształcający się później w GKS „Wodzisław” Śląski, „Odrę” Wodzisław Ślaski do obecnych czasów KJ „Satori” Wodzisław Śląski. Powstały w tym regionie również KS „Górnik” Pszów, TKKF Cieszyn późniejszy LOK „Celma” Cieszyn, „Piast” Cieszyn do obecnego MOSiR-u Cieszyn (od 2016 roku KS Cieszyn) oraz MOWF Rybnik włączony później do KS „ROW” Rybnik z którego wywodził się pierwszy Mistrz Polski ze Śląska Marian Kolarczyk.

Najsilniejszym wówczas klubem tego regionu a jednocześnie Śląska staje się „Górnik” Wilchwy, którego to reprezentant Józef Kruszelnicki był pierwszym medalistą Międzynarodowego Turnieju Warszawskiego, odpowiednika dzisiejszego Pucharu Świata rozgrywanego w Warszawie. To właśnie KS „Górnik” Wilchwy zainicjował powstanie Śląskiego Związku Judo którego pierwszym Prezesem został działacz tego klubu inż. Karol Fabia.

Tak więc rybnicki okręg węglowy był jedną z sił napędowych powstania śląskiego \judo. W latach 1957 i następnych powstaje również judo w TKKF Gliwice przekształcone pod wodzą Czesława Garncarza w obecny AZS Politechnika Śląska Gliwice w którym od początku z Czesławem Garncarzem działał Waldemar Stochelski. Kolejne kluby z tamtego okresu to prowadzony przez trenera Andrzeja Gorczatego MKS Pałac Młodzieży Katowice istniejący do dziś, KS „Gwardia” Katowice zmieniony w PKS Katowice prowadzony przez Andrzeja Czajkowskiego a następnie Mariana Poloka.

Powstają również nie istniejące już GKS „Concordia” Knurów oraz TKKF Huty Batory pod wodzą Edwarda Dudy. Pierwszym ważnym sportowym wydarzeniem judo na Śląsku były Drużynowe Mistrzostwa Polski rozegrane w Cieszynie 22.11.1959 r. Chociaż od początków działalności judo na Śląsku minęło 55 lat, a Śląski Związek Judo powstał formalnie dopiero w 1965 roku tj. 47 lat temu, to rok 1962 przyjmujemy jako umowny rok powstania Śląskiego Związku Judo.

Działające wówczas judo w ośmiu klubach śląskich chciało i mogło utworzyć Związek, a jednak Polski Związek Judo przyłączył śląskie judo do powstałego w 1962 roku Krakowskiego Okręgowego Związku Judo. Kolejny okres działalności śląskiego judo to powstanie sekcji judo w nowych klubach m.in. „Polonii” Sosnowiec pod wodzą Zbigniewa Kowala , klubie którego kontynuatorem są „Budowlani” Sosnowiec, „Płomień” Milowice prowadzony przez Edwarda Dudę, a następnie Jerzego Dukę, AZS Częstochowa i „Start” Częstochowa prowadzony przez trenera Zdzisława Dziubczyka, oraz „Stal” Zabrze dziś nie istniejący a założony przez Waldemara Stochelskiego.

Klubem który powstał w 1966 roku pod wodzą Józefa Wiśniewskiego i stał się na wiele lat liderem polskiego i śląskiego judo jest GKS „Czarni” Bytom zaczynający swoją działalność w pierwszych dwóch latach pod szyldem TKKF „Orzeł” Bytom. Niektóre kluby znikły z mapy śląskiego judo inne powstawały, a wśród nich Uczniowskie Kluby Sportowe które do dziś prowadzą działalność wśród dzieci i młodzieży rozwijając ją i wychowując przez judo. Dzięki zapałowi swoich liderów – trenerów rosły w siłę: KS „ROW” Rybnik pod wodzą Ryszarda Rejdych a AZS Gliwice pod wodzą Czesława Garncarza, Gwardia Katowice pod wodzą Andrzeja Czajkowskiego a następnie Mariana Poloka i „Czarni” Bytom pod wodzą Józefa Wiśniewskiego.
Powstawały również kolejne kluby takie jak: GKS Jastrzębie –Zdrój z Tadeuszem Kowalewskim na czele którego kontynuatorem jest KJ Koka Jastrzębie – Zdrój pod wodzą Roberta Radlaka, „Gwardia” Bielsko-Biała której założycielem i ojcem sukcesów był Mieczysław Malczewski, a następnie „Budowlani” Sosnowiec pod wodzą Mariana Jasińskiego, MKS a potem KJ Czechowice-Dziedzice na czele z twórcą sukcesów klubu Bogusławem Tylem oraz „Polonia” Rybnik doskonale prowadzona przez Juliusza Kowalczyka.

W krótkim historycznym opisie nie sposób wymienić wszystkiego i wszystkich. Osiągnięcia są najbardziej doskonałą wizytówką śląskich klubów. Istotą jest fakt , że śląskie judo stało się chlubą polskiego judo oraz polskiego sportu o czym świadczą sukcesy na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata i Europy.

(historia pochodzi z okazjonalnej gazety wydanej przez Śląski Związek judo z okazji 50 lecia)