Dr Rafał Kubacki, jeden z najwybitniejszych zawodników w historii polskiego judo, został powołany przez Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka na stanowisko Dyrektora Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Słynny judoka zapowiedział ścisłą współpracę z Polskim Związkiem Judo.

– Wywodzę się ze środowiska judo i w ramach swoich kompetencji będę pomagał tej dyscyplinie. Judo jest sportem, który powinien łączyć, a nie dzielić. Dla mnie najważniejsze jest dobro judo. Już za rok Igrzyska Olimpijskie, kolejna szansa dla naszych sportowców, ale też trzeba spojrzeć perspektywicznie pod kątem kolejnych edycji turniejów olimpijskich, z myślą o młodszych rocznikach. Między innymi o tym rozmawiałem z Jackiem Zawadką, Prezesem Polskiego Związku Judo – mówi Rafał Kubacki, 2-krotny Mistrz Świata oraz Mistrz Europy i 2-krotny Wicemistrz Europy. Łącznie zdobył 11 (!) medali MŚ i ME.

Wrocławianin objął funkcję dyrektora prestiżowego polskiego ośrodka badawczego – działającego w ramach Ustawy o Instytutach Badawczych. Wykonywane są w nim m.in. badania i ekspertyzy dla Polskich Związków Sportowych i podmiotów zewnętrznych związanych z naszym sportem.

– Podczas spotkania z Jackiem Zawadką wyraziłem chęć rozszerzenia współpracy z Polskim Związkiem Judo o jeszcze młodsze kadry, o młodsze roczniki, które poddawane byłyby specjalistycznym badaniom w Instytucie Sportu. Zresztą jako zawodnik także tutaj przyjeżdżałem na badania, jeszcze za czasów trenerów Ryszarda Zieniawy i Marka Rzepkiewicza – powiedział Rafał Kubacki.

Jednym z ważnych tematów dla judo jest obniżenie wieku rozpoczęcia treningów, oczywiście początkowo w formie zabawy, ćwiczeń ogólnorozwojowych. Od pewnego czasu pojawiają się postulaty środowiska judo, aby dzieci mogły trenować od wczesnego dzieciństwa. Przykładowo, we Francji, Japonii, Brazylii to ok. 5-6 lat.

– Chciałbym zarekomendować obniżenie wieku rozpoczęcia wieku treningów w judo, ale oczywiście wcześniej spotkam się z Zarządem Polskiego Związku Judo, wysłucham opinii, argumentów itd. Judo jest świetnym sportem jeśli chodzi o przygotowanie ogólnorozwojowe młodych sportowców. Mam nadzieję, że w krótkim czasie – jako Instytut Sportu – będziemy mogli podjąć odpowiednie działania. W kwestiach formalnych będą potrzebne m.in. Uchwała Polskiego Związku Judo i zmiana w Regulaminie Sportowym PZJudo – wyjaśnił 3-krotny Olimpijczyk, Rafał Kubacki.

Po zakończeniu wspaniałej kariery sportowej, Rafał Kubacki pozostał w judo, m.in. jako ambasador i główny konsultant UKEMI – Szkoły Bezpiecznego Upadania.

źródło: pzjudo.pl