Za portalem kodokan.pl (serwis już niedostępny w sieci) przypominamy początki Turnieju Warszawskiego.

TAK TO SIĘ ZACZĘŁO Jan Ślawski (Turniej W-wski)

Międzynarodowy Turniej Warszawski Judo jest jednym z najstarszych turniejów w Europie. Jego historia sięga roku 1962. Polski Związek Judo był w tym czasie niemowlęciem (minęło zaledwie 5 lat od jego powstania), a szkoleniowcom już wtedy marzyły się wielkie międzynarodowe sukcesy. Grupie prężnych działaczy zaś, szeroki rozwój dyscypliny judo w Polsce i wyjście na forum międzynarodowe.

W początkach lat 60-tych Polski Związek Judo utrzymywał dość ścisłe kontakty z Czechosłowacją, NRD, Węgrami. Również nawiązane zostały kontakty z RFN, Austrią, Francją i …. Japonią. Organizacja międzynarodowego turnieju w Warszawie miała być zarówno promocją dyscypliny jak też sprawdzeniem poziomu sportowego czołówki zawodniczej, która przygotowywała się pilnie do startów w Mistrzostwach Europy.

Pierwszy turniej rozegrany został w hali warszawskiego klubu sportowego „Skra” przy ul. Wawelskiej w udniach 14-15.04.1962 r. Do turnieju PZ Judo powołał 14 kadrowiczów w grupie seniorów. Byli to: K.Jaremczak, K.Lesiński, R.Zieniawa, J.Okrój – wszyscy GKS Wybrzeże; S.Tokarski, W.Niedziałek, A.Ratajczak z AZS „Shobukai” Warszawa-Jelonki; J.Nowak, S.Bobrowski, Z.Walczak z WKS „Lotnik” Warszawa; M.Dzierzbicki, J.Grodek z AZS-AWF Warszawa; Cz.Łaksa i T.Kalina z „Wisły” Kraków. Turniej rozegrano także w kategorii juniorów. Poza Polakami w turnieju startowali reprezentanci Austrii i NRD. Zawody rozegrano w dwóch kategoriach wagowych – lekkiej i średniej. Turniej cieszył się dużą popularnością wśród warszawskich kibiców i był dobrą propagandą dyscypliny.

WIELKI SUKCES STANISŁAWA TOKARSKIEGO

Drugi turniej został rozegrany w dniach 30-31.03.1963 r. W hali „Gwardii” w Warszawie. Obsada turnieju jak na ówczesne czasy „bombowa”. W turnieju wzięli udział reprezentanci Austrii, NRD, RFN, ZSRR i 71 Polaków. Szczególne zainteresowanie budził start znanych w całej Europie zawodników Niemiec i Związku Radzieckiego. Podobnie jak w 1962 roku turniej rozegrano w dwóch kategoriach wagowych – lekkiej i średniej.

Zawody podbiły wręcz warszawską publiczność. Wiele walk stało na wysokim poziomie za sprawą nie tylko zagranicznych sław, ale także i polskich zawodników.

Wspaniały sukces odniósł Stanisław Tokarski, który zdobył I miejsce w wadze lekkiej sprawiając tym samym ogromną niespodziankę. Stoczył w finale porywający wręcz pojedynek z czołowym zawodnikiem Europy Walerym Natalenką, reprezentantem ZSRR. Stanisław Tokarski zdobył jednocześnie puchar ufundowany przez redakcję „Sztandaru Młodych” dla najlepszego zawodnika polskiego.

Waga ciężka Naumienko „Lotnik” Warszawa

Z dużym aplauzem kilkutysięczna publiczność przyjęła walki młodziutkich adeptów judo z AZS-AWF Warszawa i WKS „Lotnik” Warszawa. Zwyciężył „Lotnik” 4:1

TRIUMF JANA OKROJA, Mistrzowie Europy pokonani w Warszawie

Historyczny medal polskiego judo zdobyty przez Jana Okroją na Mistrzostwach Europy w Genewie w wadze lekkiej w 1963 roku, pobyt trenera z Japonii Masao Watanabe w Polsce były wielkimi wydarzeniami w historii dyscypliny.
Judo z kopciuszka stawało się ważną dyscypliną w całym polskim sporcie.

Trzeci już Turniej Warszawski miał być generalnym sprawdzianem naszych reprezentantów przed Mistrzostwami Europu w Berlinie. Poza tradycyjnie już startującymi ekipami Austrii i NRD, w roku 1964 udział wzięli także Francuzi. Na czele tej ekipy stali mistrzowie Europy: Andre Bourreau w wadze lekkiej, Jaques Leberre w wadze średniej, Jaques Noris w wadze średniej „open” oraz Lionnel Grossain.

Turniej rozegrany został 4-5.04.1964 r. w stołecznej hali „Gwardii”.

PZ Judo na turniej wytypował następujących zawodników: waga lekka J. Okrój, Cz. Kur obydwaj GKS Wybrzeże, A. Szuta – AZS „Shobukai” W-wa, Cz. Łaksa, L Sołtykiewicz obaj „Wisła” Kraków, H. Nessel – „Gwardia” Wrocław, W. Kalisz, M. Pintara (jun.) – WKS „Lotnik” W-wa i K. Klusek „Flota” Gdynia; waga średnia R. Zieniawa, L. Hoppe obaj „Wybrzeże” Gdańsk, W. Niedziałek, M. Dzierzbicki – AZS „Shobukai” W-wa Jelonki, S. Borowski, K. Wójcik – WKS „Lotnik” W-wa, J. Jaworski – AZS Kraków i K. Kluba – „Wisła” Kraków.

Zawody stały na dobrym poziomie, a wiele walk było niezwykle emocjonujących. Szczególnym ulubieńcem licznej publiczności był zwycięzca wagi lekkiej Jan Okrój. Pokonał efektownymi rzutami mistrza Europy A. Bourreau w półfinale, a w finale kolejnego Francuza A. Desmeta.

Waga lekka
1. Jan Okrój Polska
2. Armand Desmet Francja
3. Leszek Nowak Polska

Również wiele emocji dostarczyły pojedynki w wadze średniej. Były też … sensacje. W. Niedziałek pokonał Francuza Thierry – zwycięzcę „Turnieju Nadziei Olimpijskich”, a mistrz Europy Noris w ćwierćfinale został pokonany przez Niemca K. Ernsta. Ubiegłoroczny zwycięzca wagi lekkiej St. Tokarski tym razem również doskonale spisywał się w wyższej kategorii wagowej. W ćwierćfinale pokonał Niedziałka, a w półfinale pokonał groźnego Niemca Kleina. W finale jego przeciwnikiem był mistrz Europy Francuz Jaques Leberre. Francuz wyraźnie zwyciężył Polaka, mimo bardzo ambitnej postawy.

1. Jaques Leberre Francja
3. Klaus Ernst NRD

Po turnieju, prezes PZ Judo w rozmowie z „Expressem Wieczornym” powiedział m.in. „… wyniki warszawskiego turnieju są dla nas wielką i radosną niespodzianką. Teraz wierzymy, że możemy pokusić się o sukcesy w mistrzostwach Europy, które za kilkanaście dni zostaną rozegrane w NRD”.

Ciekawostką było rozegranie w ramach turnieju w sobotę Mistrzostw Polski Juniorów. W kolejnych latach ranga turnieju warszawskiego ciągle wzrastała, a ilość startujących państw była coraz większa. W turnieju zaczęli brać udział nie tylko zawodnicy z Europy, ale także z innych kontynentów – Azji, Ameryki, a nawet Afryki i Australii.
Poza wzlotami były też upadki jak choćby rozgrywanie turnieju w Gdyni, Katowicach czy miejscowościach podwarszawskich jak Płońsk czy Pruszków. Główną przyczyną tego stanu był brak odpowiedniej hali widowiskowo-sportowej w Warszawie.

Europejska Unia Judo dzięki usilnym i długim staraniom działaczy PZ Judo przyznała turniejowi rangę kat. A. W latach 90-tych turniej warszawski jest jednym z turniejów eliminacyjnych do Igrzysk Olimpijskich i wszedł on na stałe do kalendarza imprez Światowej i Europejskiej Federacji Judo.