Kolejna analiza dedykowana przygotowującym się do IO.
PRZYGOTOWAŃ OLIMPIJSKICH CIĄG DALSZY – już tylko 78 dni (05.05.2021).

Rozstrzygniecie coraz bliżej. Po serii startów kontrolnych na 98 dni przed IO rozegrano pierwsze zawody mistrzowskie – ME seniorów. W najbliższym czasie (2021.06.06-13) czekają nas MŚ seniorów i rozpoczniemy zmagania XXXII IO. W czasie tych 2,5 miesiąca będziemy mieli też kolejne zawody kontrolne. Taki układ kalendarza to wyzwanie dla trenerów i zawodników. Kto sobie lepiej poradzi z BPS (bezpośrednim przygotowaniem startowym) ten wygra. ME seniorów już za nami. Rozegrane w Portugali (POR) – Lizbonie
w dn. 2021-04-16;18 (przypominam na 98 dni przed IO) były pierwszym z wyżej wspomnianych wyzwań.

Do wyścigu stanął biznes, zdrowy rozsądek, technika i technologia wymieszane z inwencją trenerów i zawodników. Pytanie na tarczy czy z tarczą wróciła reprezentacja z tego sprawdzianu?

MISTRZOSTWA EUROPY SENIORÓW (stan wyjściowy).

Do przeprowadzenia analizy w kontekście przygotowań olimpijskich wzięto pod uwagę takie starty kontrolne jak: Masters i Grand Slam w KAT, ISR, UZB, GEO, TUR.

W turniejach wystartowało łącznie 11 zawodniczek. Jedna z zawodniczek reprezentowała grupę juniorek. Reprezentacja kobiet stoczyła 70 walk z tego wygrała 35 i przegrała 35 pojedynków. Kobiety zdobyły 1 medal srebrny, 2 brązowe, 4 miejsca piąte i jedno m-ce siódme. Miejsca medalowe i punktowane zdobyło łącznie 5 zawodniczek. Miejsc punktowanych nie zdobyło 6 zawodniczek, 3 wygrały po jednej walce.

W reprezentacji męskiej wystartowało łącznie 13 zawodników (więcej niż kobiet). W tej grupie znalazło się 2-ch zawodników grupy juniorów. Reprezentacja stoczyła 42 walki z czego wygrała 18 i przegrała 24 walki. W zawodach mężczyźni zdobyli 2 miejsca piąte. Żaden z pozostałych 11 zawodników nie „przebił” się do ósemki co dawało szanse zajęcia m-ca punktowanego. Po jednej wygranej walce zanotowało 6 reprezentantów a 3 nie wygrało żadnej walki.

Składy na ME seniorów przedstawione są w tabeli 1 i 2. PZ Judo wystawił reprezentację składającą się z 8 zawodniczek i 8 zawodników. Zauważyć należy, że tak jak w większości poprzedzających startów kontrolnych Polska nie zgłosiła reprezentantów w kategoriach +78 i +100 kg.

Nie analizując motywów wysłania niektórych zawodniczek musimy zauważyć, że w reprezentacji znalazła się zawodniczka, która nie brała udziału w startach kontrolnych na omawianym poziomie, znalazły się zawodniczki, które przegrywały walki przez dyskwalifikację lub zawodniczka, która wygrała tylko 1 walkę.

Należy zauważyć, że w grupie męskiej również znaleźli się zawodnicy, którzy w startach kontrolnych wygrali tylko po jednej walce. Jeden z zawodników nie brał udziału w startach kontrolnych na tym poziomie.Ze startu w ME zrezygnował jedyny zawodnik posiadający kwalifikację olimpijską z kategorii +100 kg. a Związek zaakceptował to stanowisko.

MISTRZOSTWA EUROPY SENIORÓW (informacje ogólne).

W Mistrzostwach Europy wystartowały reprezentacje 45 krajów (44 w grupie męskiej i 34 w kategorii kobiet) z łączną liczbą 359 zawodników w tym 149 kobiet i 210 mężczyzn. Najliczniejsze reprezentacje (po 18 zawodników) zgłosiły FRA; GER: POR; ESP; RUS. Na 6 miejscy znalazła się reprezentacja ITA – 17 zawodników. POLSKA Z LICZBĄ 16 ZAWODNIKÓW ZAJĘŁA POD WZGLĘDEM LICZEBNOSCI 7 MIEJSCE. Pod względem liczebności wyprzedziliśmy takie reprezentacje jak ISR; GEO; ROU; TUR które zgłosiły po 14
zawodników. W grupie kobiet z 8 zawodniczkami Polska znalazła się na miejscu 6-9 razem z reprezentacjami UKR; NED; ITA. W grupie męskiej z 8 zawodnikami znaleźliśmy się razem z AZE na 11-12 miejscu.

Oczywiście w ME tak jak w innych zawodach rozstawiono po 8 zawodników w każdej kategorii wagowej. W tabelach 3 i 4 podane zostały miejsca w rankingu światowym rozstawionych zawodników w podziale na kategorie wagowe. W tabelach podana została także liczba startujących zawodników w każdej kategorii wagowej. Ostatnia kolumna zawiera pozycje w rankingu zawodników reprezentacji POLSKI.

Jak widać w kategorii kobiet 50 % a w grupie męskiej 54% rozstawianych zawodników to czołówka z
pierwszej dziesiątki rankingu światowego. 93 % rozstawianych zawodniczek to zawodniczki pierwszej
dwudziestki. W grupie męskiej liczba zawodników pierwszej dwudziestki to 86 %. Z kolejnej dziesiątki (21 m-ce i dalsze) rozstawione zostały 4 zawodniczki i 8 zawodników.

W 3 kategoriach kobiecych i 4 męskich wystąpili reprezentanci z 1 miejsc rankingu. Z REPREZENTACJI POLSKIEJ ROZSTAWIONO TYLKO 3 ZAWODNICZKI (w tabeli wyróżnione na czerwono).

Zaprezentowane dane wskazują na fakt, że to w Mistrzostwach EUROPY startuje większość zawodników czołówki światowej.

Podział medali w zależności od pozycji medalisty w rankingu zaprezentowany został w tabelach 7 i 8 poniżej.

Analizując powyższe tabele łatwo zauważyć, że większość medali zdobyli zawodnicy (71%) i zawodniczki (57%) pierwszej dziesiątki rankingu światowego. Zawodniczki tej grupy (1-10) zdobyły również 6 z 7 złotych medali.

Tylko w jednej kategorii (78 kg.) złoty medal zdobyła zawodniczka drugiej dziesiątki Polka Beata Pacut.

BEACIE PACUT REPREZENTANTCE KATEGORII 78 KG. I UCZESTNICZĄCYM W PRZYGOTOWANIACH OSOBOM W IMIENIU WŁASNYM I WSZYSTKICH SYMPATYKÓW NASZEJ DYSCYPLINY SKŁADAM SERDECZNE GRATULACJE I ŻYCZENIA DALSZYCH SUKCESÓW SPORTOWYCH.

Podział złotych medali w kategoriach męskich wyglądał identycznie jak w grupie kobiet. Tylko w jednej kategorii (100 kg.) złoty medal zdobył reprezentant BEL zawodnik z drugiej dziesiątki rankingu. Trzeba też zauważyć, że zawodnicy pierwszej dziesiątki zdobyli o 14% więcej medali niż reprezentantki kobiet.

Jacek Skubis 5.05.2021.