Europejska Unia Judo potwierdziła, że Mistrzostwa Europy w judo kata w podwarszawskim Józefowie odbędą się w 2020 roku, a nowy termin to 12-13 grudnia – mówi Sławomir Smater, trener polskiej reprezentacji.

Zawody były zaplanowane na najbliższą sobotę i niedzielę, tj. 6-7 czerwca, ale z powodu koronawirusa odwołano wiele zawodów w poszczególnych dyscyplinach sportu. Na 2021 rok przełożono m.in. Mistrzostwa Świata w judo kata oraz MŚ Weteranów w judo w Krakowie.

– EJU będzie sondować wczesną jesienią, jak duże jest zainteresowanie europejskich federacji startem w ME w Józefowie. Być może turniej będzie miał rangę Otwartych Mistrzostw Europy, co pozwoliłby wystąpić zawodnikom z całego świata. W tym roku tak wiele imprez zostało odłożonych lub całkowicie odwołanych, że przedstawiciele innych kontynentów też mają mało możliwości rywalizacji w formule kata – powiedział Sławomir Smater.

Szef Komisji DAN, który przez wiele lat był trenerem judoków Gwardii Warszawa (jego podopieczni to np. olimpijczycy Jarosław Lewak i Grzegorz Eitel czy obecny trener kadry judo Mirosław Błachnio), ma nadzieję, że termin ME 2020 w Polsce już się nie zmieni.

– W mojej ocenie termin grudniowy jest „bezpieczny”. Później już nie byłoby możliwości przeprowadzenia prestiżowych zawodów. Judo form kata jest takim sportem walki, w którym bezpośredni kontakt mają ze sobą tylko osoby ćwiczące na co dzień w danej parze. Nie ma bezpośredniego kontaktu z rywalem. Możemy tak ułożyć plan ME, że na sali głównej będzie tylko 10-15 par, kilka innych w sali rozgrzewkowej. Po raz kolejny użyję słowa „bezpieczne”, ale to już w odniesieniu do całego judo kata – przyznał szkoleniowiec kadry narodowej Polski.

Konsultacje reprezentacji zaplanowane są w październiku w Warszawie, tuż przed Pucharem Polski w Radomiu, a następnie w listopadzie w Jaworznie, zaraz po Mistrzostwach Polski. Kilka dni później Biało-Czerwoni wezmą udział w Pucharze Europy we Włoszech. Ostatnie krótkie zgrupowanie planowane jest w Warszawie tuż przed ME w Józefowie.

– Mimo trudnej sytuacji, jesteśmy w stanie bardzo dobrze przygotować się do mistrzostw. Pracujemy online, w tym z ekspertami z zagranicy, m.in. za pośrednictwem platformy Zoom – dodał Sławomir Smater.

źródło: Polski Związek Judo