W świetle ciągłej niepewności wciąż istniejącej wokół pandemii Covid-19, a także biorąc pod uwagę fakt, że Japonia jest gospodarzem igrzysk olimpijskich, IJF musi zachować szczególną ostrożność podczas planowania wydarzeń w Japonii. Dlatego zdecydowano o odwołaniu Tokyo Grand Slam, który wcześniej miał odbyć się w Japonii w grudniu tego roku.

Biorąc pod uwagę, że jest już kilka imprez IJF, a także wiele krajowych zawodów, które odbędą się od początku 2021 r., postanowiono odwołać ten Wielki Szlem, a nie odroczyć. Jednak w tym samym okresie Międzynarodowa Federacja Judo planuje zorganizować Grand Prix Zagrzebia wraz z Chorwacką Federacją Judo.

Postanowiono również przystąpić do organizacji innych imprez, w tym Wielkiego Szlema w Budapeszcie pod koniec października. IJF potwierdzi Grand Slam w Budapeszcie na początku października w oczekiwaniu na decyzję rządu Węgier.

Dobre informacje napłynęły również z Kataru, który potwierdził, że w dniach 11-13 stycznia będzie gościł World Judo Masters.

Prezes IJF, pan Marius Vizer, powiedział: „Najważniejszą rolą Międzynarodowej Federacji Judo, a szczególnie w tej sytuacji, jest ochrona naszego sportu i naszych sportowców. W koordynacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami będziemy nadal robić wszystko, co możliwe, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo ”.

autor: FB Krzysztof Wiłkomirski