W dzisiejszych czasach nie widzi się już tych samych wyrazistych technik jak kiedyś.
Wszyscy przyjmują bardzo sztywny i defensywny styl i wydają się całkowicie pochłonięci myślą o wygraniu zawodów (walki) nieprzejawiając aspiracji na wyższe dokonania.
Ten kto mierzy wysoko z myślą o przyszłości nie może skupiać się na teraźniejszej wygranej lub przegranej.
Najważniejszym celem w treningu Judo jest rozwinięcie szybkości i nieskrępowanych, elastycznych ruchów ciała.

Jeśli ktoś przystępuje do zawodów z jedyną myślą o tym, żeby nie być pokonanym, automatycznie ciało staje sztywne i defensywne – jest to nieodpowiedni stan na efektywną ostrą akcję.
Podczas gdy ktoś postrzega wszystko jako sprawę zniewalającej siły i nieskrępowanych ruchów ciała nie martwiąc się zbytnio o bycie rzuconym, prędzej czy później rozwinie pożądane cechy i będzie w stanie zastosować je w ataku lub obronie kiedy nadarzy się okazja.
Aby stać się naprawdę niepokonanym w Judo nie powinno się polegać na swojej sile, ponieważ gdy spotyka się silniejszego przeciwnika z pewnością będzie się pokonanym.

Są różne metody obrony, ale główną jest uchylanie się sile przeciwnika lub zmiana pozycji aby zredukować skutki zastosowania siły. Inną metodą jest pchanie lub ciągnięcie aby osłabić siłę, której przeciwnik zamierza użyć.
Aby można było skutecznie użyć którejkolwiek z tych akcji obronnych trzeba nabyć elastyczności i szybkich ruchów ciała.

Jak często mówiłem, jeżeli ktoś nie lubi być rzucany nie może się spodziewać, że stanie się mistrzem tej sztuki. Przyjmując rzuty raz za razem trzeba się nauczyć jak przyjmować upadki i przezwyciężać strach przed upadkiem.
Wtedy zniknie strach przed atakami przeciwnikami i będzie się w stanie przejąć samemu inicjatywę ataku.
Tylko przestrzegając tego sposobu ćwiczenia można się nauczyć prawdziwego Judo Waza.

Zawody i ćwiczenia, które są sposobem trenowania powinny być prowadzone w taki sposób aby rozwijać szybkość i swobodny ruch ciała.


Źródło: http://www.judoinfo.com
Tłumacznie: http://www.judoinfo.pl