Pierwsza reprezentacja Rosji, świetna drużyna Japonii i potężna kadra Gruzji – to tylko niektóre z ekip narodowych, które w ten weekend (20-21 maja) startować będą w Pucharze Europy kadetów w Bielsku-Białej.

Cieszę się, że procentuje dobre wrażenie i opinia po niedawno zakończonych Mistrzostwach Europy w Warszawie. Liczne rozmowy w Warszawie i bardzo dobry kontakt ze słynnym Ezio Gambą, mistrzem olimpijskim z Moskwy i wicemistrzem z Los Angeles, sprawiły, że do naszego kraju przyjedzie najmocniejsza na dziś reprezentacja Rosji kadetów. Japończycy szukają wielkich wyzwań, a kiedy dowiedzieli się, że startuje Rosja, oni również zdecydowali o przysłaniu swojej reprezentacji kadetek i kadetów.

mówi prezes Polskiego Związku Judo Jacek Zawadka.

Podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Europy kadetów Rosjanie bezapelacyjnie zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając dziewięć krążków, z których aż cztery były złote. W Bielsku-Białej powalczy m.in. brązowy medalista tych zawodów Kazbek Naguchev (-60 kg).

– Na liście zgłoszeń jest 540 judoczek i judoków z 25 krajów, w tym 100-osobowa reprezentacja Polski. Zespół Rosji liczy 26 sportowców, Gruzji 19, a Japonii 13. Są też doskonali Azerowie, którzy świetnie bili się w poprzednim roku w Bielsku-Białej. Najliczniej reprezentowani będą Węgrzy – 42 zawodników i zawodniczek oraz Rumuni – 33 i Francuzi – 32. My, na tym etapie szkolenia, chcemy rywalizować z najlepszymi na świecie, a ten turniej daje taką możliwość naszej młodzieży. Każde miejsce na podium i punktowane będzie pierwszym sukcesem w drodze po seniorskie trofea

uważa szef Polskiego Związku Judo.

W edycji 2016 triumfowało trzech Japończyków: -73 kg Yuya Murakami, -90 kg Koshi Nagai i +90 kg Naoki Tobe.

Puchar Europy w Bielsku-Białej to jeden ze sprawdzianów przed Mistrzostwami Europy kadetów, które w dniach 30 czerwca – 2 lipca odbędą się w Kownie. W tym roku rywalizacja w Polsce zaplanowana jest dla judoków z roczników 2000, 2001 i 2002. W sobotę wystąpią dziewczęta z kategorii -40, -44, -48, -52 kg i chłopcy -50, -55, -60, -66 kg. W niedzielę -57, -63, -70, +70 kg oraz -73, -81, -90, +90 kg. Koordynatorem grup młodzieżowych reprezentacji Polski jest Mirosław Błachnio.

Od 22 do 24 maja, a więc bezpośrednio po zawodach o Puchar Europy, odbywać się będzie camp międzynarodowy w Bielsku-Białej.

 

źródło: PZJudo