Info PZJudo

1 srebrny medal i 2 brązowe oraz dwie przegrane walki o podium – taki był bilans reprezentantów Polski w 1 dniu otwartego Pucharu Europy Juniorów w Gdyni. Srebro wywalczyła Julia Kowalczyk (KS Polonia Rybnik), a brąz Tomasz Zielski (UKS Galeon Gdynia) i Tomasz Czerniawski (AZS UW Warszawa).

Julia Kowalczyk o złoto kategorii -57kg rywalizowała z Japonką Yui Murai i przegrała przez ippon po 3 min i 49 sek. W drodze do finału polska zawodniczka pokonała m.in. jednym shido Holenderkę Larissę Krevel i w półfinale przez yuko Brytyjkę Acelyę Toprak. W regulaminowym czasie był remis – 2-2 w karach, dlatego konieczna była dogrywka.

Dobrze spisała się w tej wadze Anna Dąbrowska (MKS Juvenia Wrocław), która pierwszy sezon startuje wśród juniorek. Stoczyła dziś 5 walk, triumfując przez ippon z Holenderką Aniek Norder czy Hiszpanką Marią Ruiz Muro. Wcześniejsza przegrana z Brytyjką Lele Nairne sprawiła, że to były pojedynki repesażowe. O brąz wrocławianka też rywalizowała z judoczką z Wlk. Brytanii Acelyą Toprak i niestety górą była rywalka.

o brąz skutecznie walczył Tomasz Czerniawski (AZS UW Warszawa) w wadze -73kg. Pokonał dziś 3 rywali, a dopiero w półfinale przegrał z Japończykiem Yoshiaki Fukuoką. W ostatniej potyczce Polak spotkał się z Ukraińcem Dmytro Tsiukhem i wygrał z nim w zaledwie 12 sek.

Brązowy medal zdobył również zaledwie 16-letni Tomasz Zielski (UKS Galeon Gdynia), który w decydującej walce wygrał z Szymonem Śmiegielem UKS 10 Bydgoszcz). W latach 2014-2015 był Mistrzem Polski Kadetów, a w ubiegłorocznych zawodach w Luboniu we wszystkich 5 pojedynków w wadze -50kg zwyciężał przed czasem.

7 miejsce zajęła dziś Zuzanna Komarek (KS Polonia Rybnik) w wadze -57kg, a 9 – Dominika Mróz (Drako Warszawa) -57kg, Jan Stolarek (AZS Opole) i Szymon Jasiński (UKS Galeon Gdynia) -66kg, a także Ksawery Morka (Ryś Warszawa).73 kg

Tegoroczny PE Juniorów (16-17 lipca) i międzynarodowy camp (18-21 lipca) odbywają się w hali sportowej Arena w Gdyni, ul. Kazimierza Górskiego 8.

Turniej w Gdyni jest sprawdzianem przed wrześniowymi mistrzostwami Europy w Hiszpanii.