Preferowanie wychowania przez sport oraz praca na rzecz innych w duchu tolerancji należy do celów wychowawczych naszej szkoły. Pięknym przejawem ich realizacji był piątkowy poranek w Gimnazjum imienia Ojca Ludwika Wrodarczyka zapisał się w pamięci uczniów klas I , II i IIIa, nauczycieli oraz grupki młodzieży z sąsiedniego ośrodka ZDOREWiR-u wraz z ich opiekunami oraz dyrekcji obydwu szkól. Na matach w sali gimnastycznej z pokazem judo wystąpił Andrzej Sadowski-uczeń ZDOREWiR-u, który przybył wraz z ojcem –asystentem trenera Kadry Narodowej Piotrem Sadowskim(7 medali mistrza Polski) oraz kolegami z klubu, medalistami Mistrzostw Polski: Marcinem Koniecznym, Jackiem Bryszem, Kamilem Grochem i Kubą Raczyńskim. Gościom towarzyszyła pani Marta Sadowska-mama Andrzeja. Na pokaz, mimo wielu obowiązków przybył również redaktor „Głosu Radzionkowskiego”, pan Grzegorz Bylica.

Pokaz był zadziwiający. Andrzej, osiemnastolatek dotknięty paraliżem bez trudu zmagał się na macie ze swymi kolegami klubowymi. Bardzo ambitnie przygotowywał się do tego pokazu. Przeżywał każdy dzień, który przybliżał jego termin. I…udało się. Byliśmy zachwyceni tym, co pokazał. Na życzenie Andrzeja Dj Tomek Zając i Dawid Szudy uświetnili pokaz wspaniałą muzyką młodzieżową. Niesamowita kultura, podziw dla Andrzeja i Jego kolegów, który można było zauważyć w ich oczach i gromkie brawa po raz kolejny udowodniły, że mamy wspaniałą młodzież, u której dało się zauważyć efekty pracy wychowawczej szkoły. Pragnę dodać, że uczestnicy pokazu znali już Andrzeja z moich relacji.

Wcześniej przeprowadziłam katechezę pt. „Pokonać niepełnosprawność” w każdej z klas I i II. Dzisiaj poznali chłopca na macie. O tym niecodziennym pokazie podyskutujemy na kolejnej katechezie. To wspaniały przykład dla gimnazjalnej młodzieży, dla której sport powinien stanowić odskocznię od wszelkich zasadzek dzisiejszych czasów. Mam nadzieję, że przykład Andrzeja był budujący i zainspiruje naszą młodzież do działania w tym kierunku. Pan Piotr Sadowski oraz nasz uczeń Jakub Pietryga, który od niedawna też należy do „Czarnych Bytom” zachęcili młodzież do uprawiania judo. Jednak największą zachętą był z pewnością Andrzej, wspaniały bohater dzisiejszego dnia..

Razem z Andrzejem dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego pięknego wydarzenia oraz młodzieży -gościom z ośrodka oraz naszym uczniom za postawę godną złotego medalu.

Maria Kielar-Czapla