Sergey SOLOVEYCHIK, od 2007 roku piastuje stanowisko Przewodniczącego Europejskiej Unii Judo i zrezygnował na nadzwyczajnym (cyfrowym) posiedzeniu Komitetu Wykonawczego EJU w niedzielę.

Zgodnie z jego propozycją wiceprzewodniczący Otto KNEITINGER (GER), 67 lat, został jednogłośnie wybrany do objęcia funkcji tymczasowego przewodniczącego EJU. Poniżej oficjalne oświadczenie Sergeya Soloveychika.

Drodzy Prezydenci Narodowych Federacji EJU, Drodzy Członkowie Komitetu Wykonawczego, Drodzy Koledzy i Przyjaciele Judo, Dziś wszyscy mieszkańcy Europy, w tym rodzina Europejskiej Unii Judo, stają w obliczu sytuacji bezprecedensowej w jej tragedii.
Z bólem serca widzimy, jak umierają ludzie w krajach braterskich. I modlimy się do Boga o koniec ludzkiego cierpienia. Judo zawsze było międzynarodową siłą wspierającą pokój. Europejska Unia Judo konsekwentnie podejmuje kroki w celu wzmocnienia uniwersalnych wartości.
Zawsze tak było i jestem pewien, że zawsze będzie! W tej niezwykle trudnej sytuacji politycznej musimy być silniejsi i bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek. Uważam, że aby zachować jedność w naszych szeregach, muszę zrezygnować z funkcji przewodniczącego Europejskiej Unii Judo. Znasz mnie od lat i nikt nie wątpi, że moje serce należy do judo.
Ale równie prawdziwe jest to, że należy do mojej ojczyzny, Rosji.
My, judocy, musimy zawsze być wierni naszym zasadom. Jestem przekonany, że zwycięży dobra wola.
Zachęcam Was, drodzy przyjaciele i koledzy, abyście odłożyli na bok emocje, które obecnie nas ogarniają i znaleźli siłę, by zacząć przywracać utracony spokój w naszych sercach.

foto: za zgodą EJU.NET