Mam takie drobne pytanie- dlaczego federacje judo w Niemczech, Austrii czy we Włoszech posiadają profesjonalnie zrobione judo passy, a Polscy zawodnicy nie. Bywam czasem na zagranicznych zawodach, na których wymagany jest judo pass, który wygląda jak paszport i posiada własny kod kreskowy, są w nim wypisane wszystkie wyniki zawodnika, zdjęcie Trenera/ów, daty zdawania na pasy, rejestr stoczonych walk, odbyte obozy itd. Dlaczego Judo w Polsce nie może być profesjonalne? Dlaczego nikt nie stara się o to, by takie się stało? Judo pass mógłby także pomóc Trenerom kadr w dokładnym śledzeniu wyników kadrowych zawodników- przecież nie wszystkie stoczone walki i przebyte turnieje odbywają się w Polsce.

Niekiedy Trenerzy nie zdają sobie sprawy z tego, że zawodnik gdzieś startował… że był na jakichś obozach… Poza tym prowadzenie judo passa uczy zawodnika szacunku do sportu, który uprawia. Polski Związek Judo powinien pokazać zawodnikom, że sport, który uprawiają jest traktowany poważnie i na wysokim poziomie!!!

P.S. nie mam tutaj do nikogo żadnych pretensji! Jest to tylko kolejny krok, do tego by NASZE Judo stało się jeszcze lepsze… a zawodnicy nie otwierali ust ze zdziwienia, gdy na zawodach są zapytani o posiadanie judo passa. Poza tym z tego co się orientuję Polski Związek Judo wydał kiedyś coś na wzór tej oto książeczki, ale nie oszukujmy się- NIE JEST TO PRAWDZIWY JUDOcki PASZPORT ZAWODNICZY i jest to zwykła imitacja, która powstała tylko po to, żeby nie można było nikomu zarzucić, że PZJ takiej nie ma…

CZY MAM RACJĘ???