Kolejna analiza dedykowana aktualnym i przyszłym Władzom PZ Judo przygotowana przez Pana Jacka Skubisa.

PRZYGOTOWAŃ OLIMPIJSKICH CIĄG DALSZY (już praktycznie 4 miesiące)

Kolejnymi zawodami w przygotowaniach do letnich IO był turniej Grand Slam w UZB. W zawodach wystartowały reprezentacje 71 państw (w ISR-60 państw) w tym 51 reprezentacji kobiet (w ISR 43),oraz 58 reprezentacji męskich (w ISR 55). Razem wystartowało 497 zawodników (w ISR 422) w tym 201 zawodniczek (ISR 174) oraz 296 mężczyzn (ISR 248).

Najliczniejsze ekipy oprócz gospodarzy (45 osób), zgłosiły KAZ -27 GER -23 RUS -22 te trzy państwa miały również najliczniejsze ekipy w poprzednich zawodach RUS -23, GER -22, KAZ -18.

Reprezentacja POL z liczbą 12 zawodników (7 – kobiet i 5 – mężczyzn) znalazła się na miejscu 10-11 razem z AZB. Zgłosiliśmy więcej zawodników niż FRA; BEL czy TUR. W kategorii kobiet POL z 7 zawodniczkami znalazła się na miejscu 8-12 razem z reprezentacjami BRA, ISR, JAP, SRB. W rywalizacji mężczyzn (5 zawodników) POL znalazła się na miejscu 21-22 razem z TUR. Trzeba zauważyć, że znacznie „silniejsze” reprezentacje zgłosiły do zawodów mniejszą liczbę reprezentantów (np. JAP, FRA, GBR).

W poniższych tabelach przedstawione zostały liczby zawodniczek i zawodników w poszczególnych kategoriach wagowych. W tabelach zaprezentowano również liczbę zawodniczek i zawodników rozstawianych (8 osób w kategorii wagowej) w zależności od miejsc zajmowanych w rankingu światowym (w nawiasach).

Jak widać z powyższego zestawienia w grupie kobiet rozstawionych zostało 73% zawodniczek z pierwszej dwudziestki rankingu a grupie męskiej 78% zawodników. W ISR rozstawionych zostało 84% zawodniczek i zawodników. Zauważyć jednak należy, że z pierwszej dziesiątki rankingu światowego w zawodach rozstawiono 23% kobiet i 30% mężczyzn. Wystartowały jednak reprezentacje takich państw jak JAP, KOR. Niestety tak jak poprzednio kilka reprezentacji wystartowało bez czołowych zawodników.

POL nie wystawiła zawodniczek w kategorii 48; 70; +78 kg. a w grupie męskiej w kategoriach 60; 81 kg. W UZB wystartował najwyżej sklasyfikowany Polak tj. reprezentant kategorii + 100 kg. Poniższe tabele (3 i 4) przedstawiają skład reprezentacji POL gdzie tak jak poprzednio podane zostały m-ca w rankingu (przed imieniem) i wiek reprezentantów.

BILANS ZYSKÓW I STRAT (klasyfikacja medalowa)

Podział medali pomiędzy reprezentacjami zaprezentowany został poniżej w tabelach 5 i 6

Wszystkie medale złote zdobyło 5 państw (w ISR-11) w tym reprezentacja JAP zdobyła ich 9.

Podkreślić należy fakt, że pierwsze 3 miejsca pod względem ilości zdobytych złotych medali zdobyły reprezentacje z AZJI (JAP, MON, KOR). Te 5 państw zdobyło jeszcze 4 medale srebrne i 7 medali brązowych (łącznie 25 medali – 45%). Pozostałe 10 medali srebrnych zdobyło kolejnych 7 państw. Te państwa zdobyły również 4 medale brązowe (łącznie 14 medali – 25%). Te 12 państw zdobyło 39 medali -70% oraz 27 m-c punktowanych co stanowi 48%. Pozostałe medale brązowe (17) zdobyło kolejnych 12 państw zdobyły one również 15 miejsc punktowanych.

Polska znalazła się w grupie kolejnych 9 państw i z 2 miejscami punktowanymi (5 i 7) zajęła 26 miejsce.

Analizując podział medali w zależności od pozycji medalisty w rankingu możemy zaobserwować znaczne rozbieżności w podziale złotych medali pomiędzy grupą kobiet i mężczyzn. Gro złotych medali (6) w grupie kobiet zdobyły zawodniczki zajmujące miejsca w pierwszej dziesiątce rankingu. W grupie męskiej 4 z 7 złotych medali zdobyli zawodnicy z drugiej dziesiątki rankingu. Sytuacja w kategoriach 100 i +100 kg. wymagałaby odrębnej analizy, chociaż wydaje się, że w tych kategoriach mogą wystąpić duże przetasowania.

Jednak niezaprzeczalny jest fakt, że w grupie kobiet 19 medali (68%), a w grupie męskiej 18 medali (65%) zdobyli reprezentanci z pierwszej dwudziestki rankingu.

Tak w grupie żeńskiej jak i w grupie męskiej pojawili się zawodnicy którzy zdobyli medale pomimo dalszych miejsc w rankingu. Prawdopodobnie sytuacja taka związana jest z brakiem reprezentantów czołowych miejsc np. reprezentacji FRA.

W kolejnej tabeli nr. 8 zebrane zostały dane dotyczące reprezentacji Polski i stoczonych walk. Tabela prezentuje reprezentantów POL wg. kategorii wagowych z podaniem miejsca w rankingu oraz przeciwników (skrót nazwy państwa i m-ce w rankingu). Walki wygrane oznaczone zostały kolorem czarnym a walki przegrane – kolorem czerwonym. Kolorem niebieskim – zaznaczeni zostali zawodnicy grupy wiekowej juniorów. Oznaczenia dotyczące rozstrzygnięć umieszczone zostały na dole w ostatnim wierszu tabeli.

KOBIETY

Jak widać z powyższego zestawienia reprezentacja kobiet stoczyła 16 walk (w ISR 18). W 7 wygranych walkach (ISR 8) zawodniczki wykonały skutecznie 11 (12) akcji uzyskując 3-ippony (wszystkie 3 w parterze) i 8 razy waza-ari. Polki przegrały 9 walk (ISR 10) i jak w ISR 4 walki przegrane zostały przed czasem przez dyskwalifikację.

W pozostałych 5 przegranych walkach (ISR 6) przeciwniczki 3 walki wygrały przez ippon (2 rzuty, 1 w parterze), 2 walki wygrały przez waza ari. W stoczonych walkach Polki ukarane zostały 26 razy karą shido (ISR 25) a przeciwniczki 16 (ISR 12) razy. Zauważyć należy, że 2 zwycięstwa zostały uzyskane z reprezentantkami grupy juniorek ale z juniorkami przegraliśmy również 2 walki. W wydłużonych walkach o złoty punkt Polki tryumfowały 1 razy i 3 razy walki przegrały (w tym 1 raz przez HSM).

Awans z 28 na 26 m-ce uzyskała zawodniczka 63 kg. – Agata O. Awans w rankingu o jedno m-ce z 22 na 21 uzyskała reprezentantka kategorii 78 kg. Beata P. Zawodniczki 52 kg (Agata i Karolina), 57kg (Julia), 63kg (Angelika), zachowały pozycje rankingowe. Kolejna reprezentantka kategorii 57kg. (Anna K.) spadła o jedno m-ce w rankingu.

Wszystkie zawodniczki posiadające kwalifikację olimpijską (52,57,63,78 kg.) utrzymały swoje pozycje.

MĘŻCZYŹNI

Pomimo korzystniejszej JAK POPRZEDNIO POSTAWY DO SUKCESÓW NIE MOŻNA ZALICZYĆ STARTU REPREZENTACJI MĘSKIEJ. Polacy stoczyli 8 walk (w ISR 7) z tego wygrali 4 i przegrali 4 (w ISR 2 wygrane a 5 przegranych). Walki wygrane (3) zakończyły się przed czasem przez dyskwalifikację przeciwników. Naippon (w parterze) przed czasem wygraliśmy 1 walkę. W stoczonych walkach wykonaliśmy 4 akcje zaliczone na waza ari.

Z 4 przegranych walk 3 przegraliśmy przed czasem (2 walki przez ippon a 2 przez waza ari). Polacy nie przegrali żadnej walki przez dyskwalifikację. Karą shido Polacy zostali ukarani 4 razy (ISR 6) a przeciwnicy 14 razy (3 walki zakończyły się dyskwalifikacją przeciwników). Ta sytuacja wymaga indywidualnej oceny i wzięcie pod uwagę poziomu przeciwników. O złoty punkt GS walczyli Polacy 2 razy (1 walkę wygrali a 1 przegrali). Do III rundy (o m-ca 1-8) zawodów zakwalifikowało się 2 zawodników. Dwie stoczone w tej rundzie walki przegraliśmy.

W rankingu z 57 m-ca awansował na m-ce 53 zawodnik kat. 66 kg, oraz z 70 m-ca na m-ce 66 reprezentant 100 kg. Zawodnik +100 kg (Maciej S.) utrzymał 28 m-ce w rankingu i kwalifikację kontynentalną na IO. Pozycję dotychczasową utrzymał reprezentant 90 kg. Na m-ce 47 spadł reprezentant kategorii 73 kg.

PODSUMOWUJĄC

Pod nieobecność części czołówki zawody pokazały zdecydowaną supremację reprezentacji z Azji a zawodnicy tego kontynentu będą na pewno pretendentami do medali olimpijskich.

Wydaje się, że najogólniej mówiąc w postawie damskiej i męskiej reprezentacji Polski w przygotowaniu i poziomie nie nastąpiła znacząca poprawa, dalej mamy problem NIE TYLKO z rzutami na ippon i taktyką walki, nie proponujemy również żadnych zmian w organizacji szkolenia i współzawodnictwa.

Najwyższy czas przestać opowiadać, że będzie dobrze skoro dalej jest jak zwykle!