Jeden z najsłynniejszych naszych judoków Rafał Kubacki jest ambasadorem i głównym konsultantem UKEMI – Szkoły Bezpiecznego Upadania. To ogólnokrajowy program realizowany przez Polski Związek Judo we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Europejską Unią Judo oraz partnerem Pzu Życie.

– Uważam, że to znakomity projekt skierowany przede wszystkim do przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych. Przyswojenie w tym wieku umiejętności bezpiecznego upadania sprawia, że to pozostaje już do końca życia na „twardym dysku” w głowach naszych dzieci. I nie chodzi tylko o judo, o sport, tylko o wiele sytuacji z życia wziętych – mówi 2-krotny Mistrz Świata Rafał Kubacki, który przygotował szczegółowe założenia programu UKEMI.

Dotychczas pilotażowe treningi UKEMI prowadzone były w siedmiu szkołach, m.in. w Bytomiu, Gdańsku, Miliczu, Pile, Skierniewicach i Wolbromiu. Uczestniczyło w nich ok. 300 dzieci. W kolejnych latach Polski Związek Judo chce rozszerzyć zakres nauczania bezpiecznego upadania.

– W Bytomiu i Miliczu, gdzie uczestniczyłem w treningach UKEMI, widziałem ogromne zainteresowanie i zaangażowanie dzieci oraz ich rodziców. We współpracy z wrocławską Akademią Wychowania Fizycznego, gdzie jestem wykładowcą, zamierzamy zadbać o kształcenie instruktorów UKEMI. Takie certyfikaty będą zdobywali studenci AWF, nauczyciele wychowania fizycznego, instruktorzy sportu. W nauczaniu wykorzystuję m.in. własną metodę teacher-ball, czyli treningi na dużej piłce – dodał Rafał Kubacki, który ma w dorobku łącznie trzy medale MŚ oraz Mistrzostwo i dwa wicemistrzostwa Europy.

Szkoła Bezpiecznego Upadania UKEMI jest doskonałą profilaktyką przeciwko urazom w sytuacji upadków i zderzeń z różnymi przedmiotami. To program nauczania właściwej amortyzacji i pokonywania własnych barier ruchowych. Powstał on w wyniku obserwacji zachowań dzieci w szkołach podczas zajęć w-f, zabaw na przerwach między lekcjami i różnych form aktywności pozaszkolnej, jak np. gra w piłkę nożną, sporty walki, jazda na łyżwach, nartach, rowerze czy podczas uprawiania jeździectwa. Upadki cechują każdą z tych form dziecięcej aktywności. Zadaniem programu jest sprawienie, by upadki dzieci były zawsze bezpieczne.

– Od 20 lata zajmuję się tematem miękkiego bezpiecznego upadania, ale też zderzeniami z różnymi przedmiotami. Nasz projekt ma na celu uchronienie dzieci przed kontuzjami. Wierzę, że to będzie program narodowy, tak jak to jest w Japonii i wejdzie do programu lekcji w-f. Nasze dzieci będą potrafiły odpowiednio zachować się nie tylko podczas upadków sportowych, w judo, piłce, narciarstwie itd., ale też kiedy staną na śliskiej nawierzchni itp. A dla szkół uczestniczących w UKEMI przygotowane są m.in. maty puzzle, materace gimnastyczne i wielkie piłki – dodał 3-krotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich Rafał Kubacki.

artykuł za Polskim Związkiem Judo