Z życzeniami szczęśliwego lotu i powrotu do Rio de Janeiro w 2016 roku na letnią olimpiadę żegnano w ostatni wtorek w porcie im. Fryderyka Chopina w Warszawie reprezentantów Wojska Polskiego na V Światowe Igrzyska Sportowe CISM (16-24 lipca).
W 20 dyscyplinach wystartuje około 6000 tysięcy zawodników ze 110 krajów. Polacy (102 osoby), którzy wystąpią w 12 dyscyplinach, do Brazylii udadzą się w najbliższych trzech dniach: we wtorek – lekkoatleci, pięcioboiści, spadochroniarze, strzelcy i żeglarze, w środę – biegacze na orientację i zawodnicy pięcioboju wojskowego, a w czwartek – reprezentanci judo, pięcioboju morskiego i taekwondo.

Szermierze dolecą bezpośrednio z Sheffield, gdzie wcześniej wystartują w mistrzostwach Europy.

Jak podkreślił szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch, do Rio, na najbardziej prestiżową imprezę czterolecia dla sportowców-żołnierzy, leci liczna i silna ekipa. W jej składzie są medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy.

Zwracając się do nich generał powiedział: – Do Rio de Janeiro jedziecie również potwierdzić wasze aspiracje do startu w igrzyskach w Londynie oraz przetrzeć szlaki na arenach następnych, które odbędą się w tej brazylijskiej metropolii w 2016 roku. Mam nadzieję, że za pięć lat część z was ponownie będzie reprezentować kraj na olimpiadzie.

W klasyfikacji medalowej IV wojskowych igrzysk, które odbyły się w Indiach, Polska zajęła ósmą lokatę. – Wierzę, że po zakończeniu zawodów w Brazylii, będziemy się cieszyć z awansu do piątki najlepszych ekip wojskowych na świecie – dodał generał Cieniuch.

Żegnając ekipę, minister obrony narodowej Bogdan Klich podkreślił, że miarą sukcesu nie są tylko medale. – Walczcie ze sobą, ze swoimi słabościami i miejcie satysfakcję z dobrego występu – zachęcał.

Szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego WP pułkownik Michał Bułkin uważa, że start w Brazylii niejako podsumuje wszystkie zmiany w sporcie kwalifikowanym w siłach zbrojnych. Rozpoczęły się one w 2002 roku od zbudowania zespołów i grup sportowych.

– Polityka kadrowa, którą prowadziliśmy przez minione lata, ma zaowocować w Rio, a potem nominacjami na londyńskie igrzyska. Mam nadzieję, że z naszej 102-osobowej reprezentacji co najmniej 30-40 procent zawodników wystąpi nad Tamizą – powiedział Bułkin.

Ceremonia otwarcia wojskowej olimpiady odbędzie się 16 lipca, a zamknięcia 24 lipca na stadionie im. Joao Havelange’a w Rio de Janeiro.

Polacy startowali we wszystkich dotychczasowych igrzyskach organizowanych przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego (CISM): w Rzymie (1995), Zagrzebiu (1999), Katanii (2003) i Hyderabadzie (2007), zdobywając w sumie 49 medali (15 złotych, 14 srebrnych i 20 brązowych).

Pierwsze trofeum w Rio będzie zatem 50. Minister obrony narodowej wydał „rozkaz”, aby żołnierz, który wywalczy ten medal, po zawodach zadzwonił do niego.

Polski wojskowy sport wyczynowy to trzy zespoły: Wojskowy Zespół Sportowy we Wrocławiu, Zespół Sportowy Sił Powietrznych w Poznaniu i Zespół Sportowy Marynarki Wojennej w Gdyni oraz dwie grupy: Grupa Sportowa Wojsk Lądowych w Warszawie i Wojskowa Grupa Sportowa w Bydgoszczy.

Rio de Janeiro zostało wybrane na gospodarza igrzysk w maju 2007 roku. Brazylia wygrała rywalizację z Turcją dzięki infrastrukturze przygotowanej na Igrzyska Panamerykańskie 2007 r. oraz znacznemu wsparciu ze strony rządu.

Kosztem około 250 milionów dolarów wybudowano trzy wioski olimpijskie: w 106 budynkach znajduje się 1206 czteropokojowych mieszkań o powierzchni około 100 m kw. W nich zamieszka sześć tysięcy sportowców i dwa tysiące trenerów, sędziów, członków sztabów medycznych. Osiedla te zbudowane zostały na terenach należących do wojska i po zakończeniu igrzysk zostaną wykorzystane jako mieszkania służbowe dla żołnierzy.

CISM została założona 18 lutego 1948 roku. Zrzesza 133 kraje. Corocznie organizuje ponad 20 światowych czempionatów w różnych dyscyplinach oraz zawody kontynentalne i regionalne. Nadrzędnym celem jest zjednoczenie światowych sił zbrojnych poprzez sport. Prezydentem CISM jest pułkownik Hamad Kalkaba Malbourn (Kamerun). Kierowany przez pułkownika Alexandre Morisod’a (Szwajcaria) sekretariat generalny mieści się w Brukseli.

Skład reprezentacji na V Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe – Rio de Janeiro (16-24 lipca):

JUDO

st. marynarz Kinga Kubicka 48 kg
(ZS MW Gdynia, WKS Flota Gdynia)

st. szeregowa Katarzyna Wójtowicz 70 kg
(WZS Wrocław, WKS Śląsk Wrocław)

st. szeregowy Łukasz Błach 81 kg
(WZS Wrocław, WKS Śląsk Wrocław)

st. szeregowy Mariusz Janicki 73 kg
(WZS Wrocław, WKS Śląsk Wrocław)

st. szeregowy Sebastian Janicki 60 kg
(WZS Wrocław, WKS Śląsk Wrocław)

st. marynarz Robert Krawczyk 90 kg
(ZS MW Gdynia, Czarni Bytom)

st. szeregowy Kacper Larem 100 kg
(WZS Wrocław, Gwardia Warszawa)

marynarz Daria Pogorzelec 78 kg
(ZS MW Gdynia, Wybrzeże Gdańsk)

szeregowy Tomasz Kowalski 66 kg
(WZS Wrocław, AZS Opole)

szeregowy Janusz Wojnarowicz +100 kg
(WZS Wrocław, Czarni Bytom)
źródło PAP.