Międzynarodowa Federacja Judo ogłosiła, że z żalem wycofuje Grand Slam 2022 w Kazaniu w Rosji, który miał się odbyć od 20 do 22 maja 2022 br.

W kolejnym zdaniu Pan Marius Vizer (Prezydent IJF) pisze:

Jesteśmy zasmuceni obecną sytuacją międzynarodową, będącą wynikiem nieefektywnego dialogu na szczeblu międzynarodowym.

Równocześnie w internecie pojawiają się petycje aby odebrać prezydentowi Rosji tytuł Honorowego Prezydenta Światowej Federacji Judo i nadany stopień 8 DAN, a głównym powodem jest napaść na Ukrainę (poniżej linki do dwóch petycji).

Panie Prezydencie IJF Marius VIzer, proszę nazywać sprawy po imieniu. To co się stało to nie jest efekt „nieefektywnego dialogu” to jest napad, akt agresji i wywołanie wojny. Wszyscy wiemy, kto jest winien tej sytuacji.

Proszę jeszcze raz przeczytać kodeks moralny opublikowany na swojej stronie i zastanowić się nad hasłami, którymi my judocy tak bardzo się szczycimy, dla przypomnienia:

Nie czuję się komfortowo z tym, że W.Putin jest honorowym Prezydentem (światowego i europejskiego) judo, dlatego podpisałem obie petycje.

Zachęcam judoków do przyłączenia się, a z drugiej strony pozostaje niesmak, że musimy to robić bo człowiek kierujący naszym judo nie potrafi zachować się jak przystało na judokę.

Liniki

foto: za zgodą EJU.NET