Startująca w wadze -78kg Paula Kułaga sprawiła sobie dzisiaj prezent na 22 urodziny i zdobyła srebrny medal podczas European Open w Arenie Ursynów. Brązowy krążek w 2 dniu zawodów wywalczyła Daria Pogorzelec w kategorii -70kg.

Łącznie Biało-Czerwone zdobyły aż 7 krążków – po 2 złote i brązowe oraz 3 srebrne – i zdecydowanie wygrały klasyfikację medalową w Warszawie.

W niedzielę do finału doszła Paula Kułaga (TDK Trzcianka), po zwycięstwach z Izraelką Raz Hershko (Izrael), w ćwierćfinale z Algierką Kaouthar Ouallal i w półfinale z Francuzką Stessie Bastareaud. W finale Polka spotkała się z 59 w rankingu światowym Niemką Maike Ziech. Obie te zawodniczki były medalistkami ME kadetek, ale Niemka to również dawna Mistrzyni Europy Juniorek i Młodzieżowa Mistrzyni Europy.

Finał zakończył się po 3.30 min zwycięstwem Maike Ziech, ale Paula Kułaga zasłużyła również na brawa i słowa uznania. W 2016 roku podczas EO w Warszawie przegrała 1 walkę, podobnie było w zawodach tej samej rangi w Pradze i Bukareszcie w 2017 roku oraz w Odivelas w 2018 roku. Dziś przełamała złą serię i stanęła na drugim stopniu podium.

Paula Kułaga jest Mistrzynią Polski Seniorek, w turniejach w Katowicach 2016 i Opolu 2017 wygrywała z Beatą Pacut, której niestety zabrakło w Warszawie. W MP w 2015 roku o złoto przegrała z Darią Pogorzelec.

W 2 dniu zawodów judoczki walczyły kategoriach -70kg, -78kg i +78kg. Wydarzeniem był powrót na międzynarodowe tatami i brązowy krążek Darii Pogorzelec (GKS Wybrzeże Gdańsk). Po wielu latach startów w wadze -78kg, zdecydowała się na zejście do kategorii -70kg. Wygrała dzisiaj z Belgijką Roxane Taeymans i Azhar Salykova z Kazachstanu, a w półfinale przegrała z Holenderką Hilde Jager. W walce o brąz pokonała przed czasem wychowanką Gwardii Koszalin Sandrę Lickun (AZS UW Warszawa), która zajęła 5 miejsce.

Na punktowanej 7 pozycji sklasyfikowana została w kategorii +78kg Anna Załęczna (TKS Judo Toruń). Pokonała Saidę Kapsalykovą (Kazachstan), a przegrała z Algierką Sonią Asselah i w repesażu z Gruzinką Sophio Somkhishvili.

W klasyfikacji medalowej European Open zwyciężyły Biało-Czerwone 7 krążków (2-3-2) przed Mongolią 2 (1-1-0) i Niemcami 2 (1-0-1). Złote medale zdobywały też reprezentantki Austrii, Ukrainy oraz Izraela.

Fantastyczna była sobota w wykonaniu reprezentantek Polski, których trenerami są brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z 1976 roku Marian Tałaj oraz jego asystent Łukasz Błach. Złote medale zdobyły Karolina Pieńkowska (-52kg) i Arleta Podolak (-57kg), pokonując Annę Borowską. Srebro zdobyła także Agata Zacheja, a brąz Karolina Tałach (obie 63 kg).

Komplet wyników http://www.ippon.org/cont_open_pol2018.php

Opublikowane za PZJUDO.PL