Tak, jak się spodziewaliśmy – tegoroczne AMPy w Judo zgromadziły prawie 400 uczestników. Wręczyliśmy w sumie 18 pucharów, 191 medali oraz 14 nagród rzeczowych. Faworyci nie zawiedli.

Pierwszy dzień rywalizacji pozwolił wyłonić zwyciężczynie we wszystkich kategoriach wagowych oraz zwycięzców wag do 60 kg, do 100 kg i +100 kg.

Bez niespodzianek zakończyły się walki w kategoriach 57 kg i 78 kg, gdzie wygrały Arleta Podolak (AWF Warszawa) i Daria Pogorzelec (Politechnika Gdańska) – liderki rankingu PZJudo. Nie zawiodła także Joanna Stankiewicz (2 m. w rankingu PZJudo, kat. do 48 kg) z AWF Warszawa, której w drodze po złoto pomógł wolny los w pierwszej rundzie. W wadze do 52 kg zwyciężyła Agnieszka Bergier z debiutującej w AMPach Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Zaskoczeniem były natomiast pierwsze miejsca Agaty Swiatkiewicz (Uniwersytet Warszawski) w kategorii do 63 kg oraz Małgorzaty Tracz (UJ Kraków) w wadze do 70 kg, które pokonały wyżej rozstawione konkurentki. W najcięższej kategorii, medale między siebie podzieliły 3 zgłoszone tu zawodniczki, a zwycięstwo przypadło Małgorzacie Dziewickiej (Uniwersytet Warszawski), która bez trudu rozprawiła się z obiema rywalkami przez ippon.
W klasyfikacji drużynowej bezapelacyjnie zwyciężył obrońca tytułu sprzed roku Uniwersytet Warszawski (46,5 pkt.), który daleko w tyle zostawił warszawską AWF (22,5 pkt.). 3 miejsce, dzięki znakomitej postawie wszystkich 3 reprezentantek, przypadło Uniwersytetowi Jagiellońskiemu (18,5 pkt.).

Rozdaliśmy także medale i puchary w klasyfikacji typów – uniwersytetów i uczelni technicznych, zarówno w poszczególnych kategoriach wagowych, jak i w drużynówce. W uniwersytetach na podium stanęli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego (46,5 pkt.), krakowskiego UJ (16,5 pkt.) oraz UAM Poznań (11 pkt.). Puchary w rywalizacji uczelni technicznych zdobyli Politechnika Opolska (15,5 pkt.), Politechnika Gdańska (12 pkt) i AGH Kraków (12 pkt.)

Rywalizacja mężczyzn nie przyniosła wielu niespodziewanych rezultatów. Faworyt AWF Katowice – Adam Brysz (1 m. w rankingu PZJudo), pewnie rozprawił się z wszystkimi 4 przeciwnikami i zdobył złoto w wadze do 73 kg. Nie zawiódł Radosław Koszczyński z AWF Warszawa, który w wadze do 81 kg nie miał sobie równych. Świetnie walczyli Łukasz Ziembikiewicz (WSPiA Poznań) oraz Łukasz Golus (AWF Katowice), którzy wygrali w dwóch najniższych kategoriach wagowych pokonując wyżej rozstawionych w turnieju rywali.

W wagach do 100 kg i powyżej 100 kg miejsca na podium podzielili między siebie rozstawieni najwyżej zawodnicy, a złoto przypadło w udziale reprezentantom krakowskiej AWF – Rafałowi Filek i Mikołajowi Szostak. Swoją znakomitą formę potwierdził Tomasz Szczepaniak (Politechnika Opolska). Mimo, iż nie startował w swojej nominalnej wadze (3 m. w rankingu PZJudo w kat. do 81 kg), rozprawił się z wszystkimi rywalami, w tym Maciejem Tworzydło (2 m. w rankingu PZJudo w kat. do 90 kg) i pewnie sięgnął po złoto.

W klasyfikacji drużynowej, tytuł Akademickiego Mistrza Polski obroniła niezagrożona AWF Warszawa (49,5 pkt.). Drugie miejsce, podobnie jak przed rokiem, zdobyła Politechnika Warszawska (33 pkt.), natomiast po brąz sięgnęli reprezentanci AWF Kraków (30,5 pkt.), wyprzedzając jedynie o 0,5 pkt. Politechnikę Opolską.

W punktacji uniwersytetów, z dużą przewagą nad resztą, na podium zameldowali się Uniwersytet Łódzki (16 pkt.), Uniwersytet Warszawski (14,5 pkt.) oraz UAM Poznań (13 pkt.). W klasyfikacji uczelni technicznych dominowały Politechniki – Warszawska (33 pkt.) i Opolska (30 pkt.), brąz wywalczyła AGH Kraków (21,5 pkt.).

Dwa dni zaciętej walki na gościnnych matach GKS „Czarnych” Bytom przyniosły pot, ból (nie brakowało poważnych kontuzji) i łzy, w zamian dając jednak możliwość sprawdzenia siebie, satysfakcję oraz naprawdę fantastyczną rywalizację w gronie najlepszych. Jako organizatorom nie pozostaje nam nic innego, jak tylko cieszyć się z sukcesu tegorocznych AMP w Judo i mieć nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli uczestniczyć w tym wspaniałym przedsięwzięciu.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji Mistrzostw Prezydentowi Miasta Bytomia, a także głównemu sponsorowi nagród – firmie Decathlon. Medialnie imprezę wspierała telewizja TVP Katowice oraz portal judoinfo.pl