Złoty medal Darii Pogorzelec na Słowacji

W ostatnim starcie przed Mistrzostwami Świata Daria Pogorzelec (-70 kg) zdobyła złoty medal w Pucharze Europy w Bratysławie. Brązowe medale wywalczyli dziś Urszula Hofman (-78 kg) i Kamil Grabowski (+100 kg), a na 5 lokatach sklasyfikowani zostali ich rywale z decydujących walk Daria Tymann i Patryk Broniec.

W klasyfikacji medalowej Biało-Czerwoni na 3 miejscu – 7 krążków (1-2-4). Wygrali Rosjanie 15 (4-3-8) przed Wielką Brytanią 2 (2-0-0).

Daria Pogorzelec (Wybrzeże Gdańsk) wygrała w 45 sekund z Węgierką Sarą Balogh i na początku dogrywki z inną węgierską zawodniczką Renatą Lorinc. W finale przez ippon pokonała młodą Niemkę Alinę Boehm.

W wadze -78 kg Daria Tymann (GKS Czarni Bytom) pokonała Słowenkę Dorę Bohinc i Francuzkę Assię Said Errhamani, a w półfinale przegrała z bardzo doświadczoną i utytułowaną Węgierką Anett Meszaros, która kiedyś była 2-krotną Wicemistrzynią świata i Mistrzynią Europy (sukcesy z lat 2009-2010).

O brąz walczyła z Urszulą Hofman (AZS AWF Wrocław), która przebijała się do tego pojedynku przez repasaże. Zaczęła od porażki z 3-krotną brązową medalistką ME Austriaczką Bernadette Graf, która była też 5 na Igrzyskach w Rio. Potem Polka pokonała 3 rywalki w repasażach, w tym Rosjankę Alexandrę Gimaletdinovą po walce trwającej 7 min. Medal zdobyła Urszula Hofman – zwycięstwo po 3.58 min.

W kategorii +100 kg o brąz rywalizowali Patryk Broniec (UKJ 225 Warszawa) i Kamil Grabowski (GKS Czarni Bytom). Ten drugi zwyciężał już 3 razy w PE w Bratysławie, a teraz sięgnął po brąz. Obaj Polacy do bezpośredniej potyczki odnieśli po 2 zwycięstwa, ale to Patryk Broniec był dziś w półfinale, w którym lepszy okazał się Rosjanin Aslan Dzhioev.

W wadze -100 kg o brąz Oleksii Lysenko (KS AZS-AWF Warszawa) przegrał z Rosjaninem Armanem Adamianem, który w lipcu w Saarbrucken wygrał z Kacprem Szczurowskim. Wcześniej reprezentant Polski odniósł 2 zwycięstwa, a w ćwierćfinale przegrał z Serbem Bojanem Dosenem. W repasażach Oleksii Lysenko okazał się lepszy od dwóch kolejnych przeciwników, w tym doświadczonego Słowaka, uczestnika MŚ i ME Milana Randla.

7 miejsce zajął Paweł Drzymał -81 kg, a 9 pozycję Dominik Majowski -100 kg.

Turniej na Słowacji był dobrze obsadzony, w kategorii -90 kg w finale walczyli dwaj znakomici Gruzini – Avtandili Tchrikishvili, który przegrał z Beką Gviniashvili.

źródło: PZJUDO

foto: EJU.NET