W dniu 11.09.2016 zmarł Zbigniew Kowal „Maciek” (1946 – 2016). Trener judo 3 dan.

Uwaga !
Uroczystości pogrzebowa odbędą się w czwartek tj. 15.09.2016 w kościele pod wezwaniem Świetego Tomasza w Będzinie o godzinie 14.00
/ cmentarz koło Teatru Dzieci Zagłębia/

W 1967 roku powstała sekcja judo założona przez Zbigniewa Kowala w Klubie „Polonia” Sosnowiec Huty CEDLER. W 1974 roku z inicjatyw Zbigniewa Kowala przy Kombinacie Budownictwa Ogólnego – Zagłębie zostaje utworzony Klub K.S. ”Budowlani”  Sosnowiec i cała sekcja Judo działająca przy Polonii Sosnowiec została przejęta przez ten nowo utworzony Klub.

Kolejne lata poświecił na pracę z dziećmi i młodzieżą na terenie Będzina. Początkowo w Miejskim Domu Kultury na Koszelewie później w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym. Całe życie związany z judo jego ukochaną dyscypliną – dzieci go wprost uwielbiały. Był wzorem wspaniałego człowieka i wzorowego sportowca. Wychował wiele pokoleń wspaniałych ludzi i sportowców. Nie ma chyba osoby w Będzinie, która by go nie znała i nie była choć raz na zajęciach judo.

11 września 2016 roku odszedł nagle zostawiając po sobie wspomnienia wspaniałego człowieka, wybitnego pedagoga. Do najbardziej utytułowanych zawodników trenera Zbigniewa Kowala należą: Bronisław Kaim, Bogdan Opiełka, Jerzy Skwarek, Maksymilian Klank, Mariusz Kotlicki, Henryk Zielnik, Jan Kmiecik, Andrzej Bartela, Ewa Nowak, Krzysztof Zmarzły i Jolanta Poświat.

Wyrazy
współczucia dla całej Rodziny składa
Zarząd Śląskiego Związku Judo